De laatste der Dominicanen Henk Slechte Pater Leonardus Arie de Jong o.p. (Schiedam 1932) groeide op in een milieu dat hij zelf echt katholiek maar niet rooms noemt. Het gezin De Jong woonde aan de Nieuwe Sluisstraat en was actief in de Havenkerk, de kerk van de Schiedamse dominicanen. Leo voelde zich al jong aangetrokken tot de sfeer van die kerk en tot de manier, waarop de dominicanen het geloof leerden en beleefden. Na de R.K. Lagere Jozefschool aan de Nassaulaan verliet hij Schiedam en ging naar het Dominicus College in Nijmegen, het enige kleinseminarie van de dominicanen in Nederland. Hij studeerde af op een scriptie over de crisis van het katholicisme in Schiedam tussen 1560 en 1620, toen de weduwe van burgemeester Van der Burg de eerste pater dominicaan naar Schiedam haalde, hield in Schiedam de receptie voor zijn priesterwijding, ging in de Havenkerk voor in zijn eerste plechtige H. Mis en is sinds twee jaar verbonden aan de nieuwe kerk van St. Jan aan de Mgr. Nolenslaan in Schiedam 393 Musis Foto 's: B. van der Mast 'Mijn grootvader was dominee en werd verliefd op een meisje uit de katholieke familie Scholten, die een slagerij had in de Hoogstraat. Dat gaf problemen, want in de jaren twintig van de vorige eeuw betekende dat voor mijn grootvader dat lnj katholiek moest worden. Hij had daar veel moeite mee tot hij bij een pater dominicaan terecht kwam, die hem zo boeide dat hij uit volle overtuiging de weg naar de rooms-katholieke kerk vond en overtuigd en actief katholiek werd. De verhouding met zijn protestantse familie heeft daar onder geleden. Toen mijn moeder het eerste kind de namen gaf van de opa en oma van vaderskant, en ik Leonardus Arie werd gedoopt, smolt het ijs. Mijn opa heeft mijn priesterwijding niet meer meegemaakt, maar we hebben samen veel diepe discussies gehad. Voor ons gezin betekende die half reformatorische achtergrond dat we wel echt katholiek, maar nooit rooms werden. Zelf word ik altijd hevig protestant als iemand erg rooms wordt en haast overdreven rooms als iemand erg reformatorisch is. De Havenkerk was voor ons meer dan alleen maar een kerk. Onze hele jeugd en een deel van ons gezinsleven speelde zich

Musis | 2002 | | pagina 393