Het bericht Musis 398 Want eigenlijk was het maar een gewoon luchtje datje aan die weelde overhield. Die huisvrouwen verheten na een dag van reclame en voorlichting de zeepfabriek met monsterverpakkinkjes met een gram of tien van de belangrijkste producten. En ook deze liggen in de vitrines van Anderson. Nog gevuld en wel. De foto's en voorwerpen zijn vanzelfsprekend per onderwerp gerangschikt in de vitrines die door Anderson op museaal nauwelijks te verantwoorden wijze, maar heel doeltreffend met de gootsteenontstopper worden geopend. Een verhaal ontbreekt, maar daar staat tegenover dat de meeste voorwerpen voor zichzelf spreken. Het zijn herinneringen waarvan de meeste thuishoorden op de keukentafel, een volgepakt bureau of in de monsterkoffer van de vertegenwoordiger. Gewone producten en voorwerpen, maar juist zo veelzeggend doordat iedereen er een eigen verhaal bij zou kunnen vertellen. Zoals ook bij die plastic speelgoedauto uit de jaren van vóór de Marshallhulp/Made in Western- Germany' staat op de onderkant, hetgeen iets anders is dan 'Made in West-Germany'zoals elke verzamelaar zou kunnen vertellen. Want West-Germany staat voor de zelfstandige Bondsrepubliek die in 1949 werd gesticht terwijl het 'Western Germany' duidt op een vervaardiging tussen 1945 en 1949 in wat toen de geallieerde zone heette. Dat autootje behoorde tot het meest verkochte speelgoed uit de late jaren veertig. Een dingetje van niks, waar de wielen onderuit braken als je er maar even te hard op duwde. Ze kostten ook maar een dubbeltje of zoiets en belandden na gebruik massaal en zonder er een traan om te hoeven laten in de vuilnisbak. Anderson heeft er nog eentje. Nieuw en nog onbeschadigd zoals ze te pronk stonden in de etalage van de Poppendokter of Piet Prins. Links van de poppen. Ik weet dat nog goed. HvdS Vlaardingse bedrijven in het Streekmuseum, Kethelweg 50, tot en met 18 januari 2003, Iedere zaterdag en eerste zondag van de maand en twee kerstdag van 14.00 tot 16.00 uur. Reclamewagen Levers Zeep Maatschappij (1935, collectie Streekmuseum Jan Anderson) Radion Reuzen (1948, collectie Streekmuseum Jan Anderson)

Musis | 2002 | | pagina 398