Het laatste woord 57 Musis Ex-wethouder Aad Wiegman deed de waarheid geweld aan met onlangs te beweren dat noch het college van burgemeester en wethouders, noch de gemeenteraad ooit iets uitstaande hebben gehad met een besluit om van het Proveniershuis een hotel te maken. In de in 1998 door de gemeenteraad aangenomen 'Beleidsnotitie en actieplan binnenstad Schiedam, Een toekomst voor de oorsprong', staat het er onomwonden; Het Proveniers huis zal in de toekomst een hotel worden, in aansluiting op de verdere plannen om van Schiedam een toeristische trekker van betekenis te maken. Dit voornemen is in deze beleidsnota een onderdeel van een reeks van plannen die spreken van 'gezellige pleinen waarop een actieve horeca terrassen exploiteert', het verstevigen van de kwaliteiten van de binnenstad, 'waarin de horeca een speerfunctie zal vervullen', vergroting van het economisch draagvlak (onder andere doordat terrassen en leuke horeca-gelegenheden een interessant publiek aan zich binden), verbreding van het culturele aanbod, waarvoor de samenstellers 'een gevarieerd aanbod van horeca aanbevelen' en versteviging van de woonfunctie, waarvoor - zo zegt de beleidsnotitie 'een goede aansluiting op de horeca en plezierige verblijfsgebieden moet worden gerealiseerd'. Want, zo voegt de notitie er ten overvloede aan toe, 'de aard en de kwaliteit van de horeca is mede van invloed op de ontwikkeling van het toerisme en van het kernwinkel- apparaat'. Maar alsof er in Schiedam nu nog niet diep genoeg in het glas wordt gekeken, adviseert de beleidsnotitie ook met klem om buiten de reeds genoemde horeca- voorzieningen een grand-café te openen in het oude stadhuis, terwijl op roepafstand daarvan, op het gras van het Oude Kerkhof een terras dient te worden aangelegd voor een in de voormalige kosterij te stichten café-restaurant. En in één adem door concludeert de beleidsnotitie dat op het plein op het Land van Belofte - op nog geen vijftig meter afstand van het Oude Kerkhof - de nadruk zal moeten liggen op de horeca en de gezellige hierdoor te exploiteren terrassen. In het verlengde hiervan ligt het voorstel voor de hand om de overbekende slogan 'Schiedam schenkt meer dan u denkt.uit te breiden met de zinsnede en praktisch op elk adres in de binnenstad'. Maar..., alle dorst en gekheid daargelaten. Zo werd er gedacht in 1997 en uitgaande van die gedachte zijn de gesprekken gevoerd tussen Woonplus, het gemeentebestuur van Schiedam en het management van de zelfstandige Nederlandse Museumhotel Groep, die het boekingsmanagement heeft ondergebracht bij de Amerikaanse Best Western Hotels. Natuurlijk speelde het feit dat de exploitatie van het Proveniershuis een zware last op Woonplus legt bij die besprekingen een belangrijke rol. De onbezorgde toekomst van één van Schiedams belangrijkste monumenten hangt mede af van de wijze waarop door en met Woonplus gezocht gaat worden naar manieren waarop binnen een aanvaardbaar bedrijfseconomisch model eventueel een andere functie kan worden gerealiseerd. De corporatie heeft dan ook te kennen gegeven open te zullen staan voor serieuze geïnteresseerden. Ook al heeft de Museumhotelgroep afgehaakt. Inmiddels heeft de Partij van de Arbeid een plan gelanceerd dat de toekomst voor het Proveniershuis veilig moet stellen. Het plan gaat uit van een bestemming als expositieruimte voor de Historische Vereniging en de historische collectie van het Stedelijk Museum, behoud van woonfuncties, inrichting van een woonmuseum en een belangrijke rol als element in de bevordering van het watertoerisme. 'Een Historisch Museum is als element in de culturele infrastructuur als bindend element niet alleen voor de Schiedamse samenleving van groot belang maar ook voor de wijze waarop Schiedam zich naar buiten wenst te profileren als historische stad', zegt het initiatief voorstel. Waaraan het voorstel maar meteen een betoog vastknoopt hoe Schiedam een waterstad van allure kan worden. Het spreekt over het treffend contrast tussen haven activiteiten, een historisch decor voor doorvaart en geprojecteerde ligplaatsen, de strategische ligging van het Doelenplein voor het watertoerisme en een nieuwe functie voor de zwaaikom in de Schie, de weerspiegeling van historische panden in de havens en de onontdekte mogelijkheden en potenties om als waterstad te groeien van tweehonderd tot tweeduizend plezierboten per jaar. Maar vul voor 'watersport' het woord 'horeca' in of'Jan des Bouvrie' en we zijn weer terug bij de 'Beleidsnotitie en actieplan binnenstad Schiedam' en bij de mantra's waarmee een even argeloos als hooggestemd gemeentebestuur samen met het centrummanagement de komst van de Gooise ontwerpgoeroe en diens duizendjarig rijk in de Korenbeurs toezong. Het laatste woord voor wat het Proveniershuis betreft is voorbehouden aan Woonplus, dat te maken heeft met het - in wezen simpele - bedrijfseconomische probleem dat de exploitatiekosten een veelvoud zijn van de opbrengsten van het Proveniershuis: een vraagstuk waarop vooralsnog geen antwoord is gevonden en dat nog verzwaard wordt door de verantwoordelijkheid voor de (leefbaarheids)aandeelhouders- bewoners van het complex. Een functieverandering zou één van de mogelijkheden zijn. Daarover moet dan diepgaand en vooral creatief worden nagedacht met een bestendige toekomst en instandhouding van de totale monumentale waarden als uitgangspunt. Het 'water'-voorstel zegt over de financiering op korte en lange termijn; 'Als mogelijke bronnen zouden hiervoor onder meer gelden kunnen dienen uit de budgetten voor het grotestedenbeleid (versterken toeristische functie), watertoerisme en het budget dat bestemd is in de begroting voor het onderbrengen van de historische collectie van het Stedelijk Museum. Daarnaast zal een nieuwe juridische structuur van het Proveniershuis bedacht moeten worden waardoor het mogelijk zal worden subsidies bij het Rijk, provinciale overheid en mogelijk Europese overheid te verkrijgen. Wanneer een publiek-privaat samenwerkings verband wordt opgericht, ontstaat bovendien een goed kader waarbij particuliere investeerders de kans krijgen een rol op te pakken'. Kortom: aanlegsteigers rond het Proveniershuis, de oudheidkamer maar weer eens van stal gehaald en een horecabestemming bedacht voor binnentuin en voorhof. Alleen deze maal niet vooruitlopend op een toestroom van celebrities, zoals Jan des Bouvrie beloofde, maar op een zilvervloot van duizenden pleziervaartuigen. PvdA-pikbroek en mede initiatiefnemer van het 'waterplan' Piet Hein Klepke heeft er z'n enterhaak alvast voor klaar gelegd. Maar nu serieus... HvdS

Musis | 2003 | | pagina 57