Haring met Stierenbloed Musis 102 Somogyi Tamas Érbredés, brons 2002 De Hongaarse ambassadeur in Nederland, Tibor Kiss, opende op zaterdag 15 maart de uitwisselingsexpositie "nl.hu" in de Vlaardingse Hollandia galerie. Tot 5 april is werk te zien van acht Hongaarse en acht Nederlandse beeldend kunstenaars. Dezelfde tentoonstelling was eerder te zien in Boedapest en werd op 20 december 2002 geopend door Nederlands ambassadeur in Hongarije Van Nouhuys in aanwezigheid van cultuurwethouder Ben van derVelde.Van Nouhuys wees in zijn openingstoespraak op het grote belang van culturele samenwerking naast politieke en economische samenwerking. In 2004 wordt Hongarije volwaardig lid van de Europese Unie. "Door middel van kunst kunnen mensen met verschillende achtergronden elkaar makkelijker ontmoeten en inspireren," aldus Van Nouhuys. De goed bezochte expositie in Boedapest bewijst dat de typisch Hollandse haring en de stevige Hongaarse wijn "Stierenbloed" niet alleen een spannende combinatie zijn, maar samen ook uitstekend smaken. De verschillen tussen Hongaarse en Nederlandse kunst zijn even opmerkelijk als de overeenkomsten. De uitwissehngstentoonstelling "nl.hu" is een initiatief van beeldend kunstenares Beaty Czetö, zelf van Hongaarse afkomst, en journalist/tekstschrijver Cornells Pons uitVlaardingen. Zij legden al in maart 2002 de eerste contacten met beeldend Diet Wiegman; Parts of experience, fragmenten kunstenaars, schrijvers en journalisten in Boedapest. De Nederlandse schilder Corneille kwam er in 1947 in aanraking met avant-garde kunstenaars van de Europse School, wat bij hem een radikale verandering in zijn stijl veroorzaakte. Een nieuwe stijl die hem bekend zou maken als Cobra-schilder. Door de Koude Oorlog viel Europa uiteen in twee "blokken", oost en west, gescheiden door een IJzeren Gordijn. Daarmee viel ook het doek voor de Europese School. Beaty Czetö groeide op in Hongarije, dat zichzelf altijd beschouwde als "de vrolijkste barak in het kamp", tijdens het "goulash-communisme", toen het IJzeren Gordijn op een kier stond. Sinds de vreedzame omwentehng in 1989 is Hongarije weer sterk Europees geörienteerd en is ook de culturele samenwerking weer op gang gekomen. In de tweede helft van 2004 wordt Nederland voorzitter van de Europese Unie. Met het oog daarop worden nu al meerdere grote transculturele projecten voorbereid. De Nederlandse deelnemers aan "nl.hu" zijn Diana Blok, Beaty Czetö, Otto Egberts, Ad Gerritsen, Klaas Gubbels, Sjef Henderickx, Jan van der Pol en Diet Wiegman. Uit Hongarije is werk te zien van Drabnik Istvan, Gabor Eva Maria, Markus Péter, Orosz Péter, Somogyi Tamas, Somoijai Kiss Tibor, Varnagy Ildikó en Vasarhelyi Antal. Bij de tentoonstelling is een tweetalige katalogus uitgegeven.

Musis | 2003 | | pagina 102