Het monument Op begraafplaats en crematorium Beukenhof neemt het 'stronkie' van Yvon Koopman een uiterst bescheiden plaatsje in. Het valt niet uit de toon, dat niet. Integendeel, juist de tegenstelling tot die andere, meer traditionele graftekens geven het iets ontroerends en toch monumentaals tegelijk door de keuze voor het brons waarin het is uitgevoerd: een materiaal dat de eeuwen weerstaat, zoals wij weten uit alle geschiedenisboeken en bezoeken aan musea. Het 'stronkie' siert het graf van Sjouke Konings-Pols de moeder van Gijs Konings, eertijds kabouter, actievoerder voor behoud van de Brandersbuurt en later journalist en cameraman, die samen met zijn vrouw José hierin hun eerbied en bewogenheid tot uitdrukking brengen. 105 Musis Foto: Jan van der Ploeg Het monumentje op de Beukenhof is overigens vanuit een heel andere optiek ontworpen. Van oorsprong is het een speelse inval en ontstaan vanuit de gedachte dat er toch heel wat leukere manieren moeten zijn om het autoverkeer van het trottoir te weren, dan met die zielloze aluminium 'amsterdammertjes' of die nog lelijker paaltjes uit bruine, hergebruikte kunststof. Dus sjouwde ze een nat, groen uitgeslagen eikenstammetje mee uit de Gelderse bossen en maakte er een bronzen afgietsel van dat in twintigvoud het voetgangersgebied van het Willem Dreesplein in Nieuwland markeert. Het is dezelfde speelsheid die ook ten grondslag ligt aan Schiedams merkwaardigste versiering van de openbare ruimte; het 'torentje vanYvon', pal naast de oude KK begraafplaats aan deVlaardingerdijk. Het torentje sierde oorspronkelijk het oude gebouw van het Leids Academisch Ziekenhuis en was evenals dit voorbestemd voor de slopershamer. Om die reden stond het ook tijdelijk gestald bij een Leids sloopbedrijf met de

Musis | 2003 | | pagina 105