Graven in de Markt Tim de Ridder 73 Musis Geluk kun je niet meer noemen. Na het blootleggen van een compleet waterwerk uit de Romeinse tijd, de succesvolle archeolgische speurtocht naar kasteelboerderij d Engelsche Boomgaertde verschillende uit de veengrond opgehaalde aanvullingen op onze kennis betreffende de Vlaardingencultuur, de vondsten van boemerangs en de prehistorische luizenkam met de luizen er nog, legden de medewerkers van het Vlaardings Archeologiekantoor eind 2002 een grafveld met negenenveertig in goede staat verkerende begravingen uit de twaalfde eeuw bloot. Een unieke vondst. Vijf grafkisten, waaronder die van kinderen en een vermoedelijke lokale rijkaard, zijn thans in hun geheel geconserveerd. In Musis het eerste van de stadsarcheoloog Kindergraf afgedekt met stro (Foto: VLAK 2002-025-20) Als we de oude historische schrijvers uit de 16e en de 17e eeuw moeten geloven zou het oude Vlaardingen door de Maas zijn verslonden. Op basis van deze historische gegevens en archeologisch onderzoek concludeerde de Rotterdamse stadsarcheoloog Hoek ruim veertig jaar geleden dat het oude Vlaardingen grotendeels was verdwenen. Maar klopt dit beeld van Vlaardingen wel? Een braakliggend terrein aan de zuidzijde van de kerkheuvel, bij Vlaardingers bekend als Gat in de Markt", bood de zeldzame mogelijkheid om meer inzicht te verkrijgen over de ontstaansgeschiedenis van Vlaardingen. Vlaardingers onderhielden een haat-liefde verhouding met het water. Het lag op een kruispunt van rivieren en kreken: de Vlaarding, Merwede en de Maas. Het belang van dit kruispunt nam toe doordat de Rijnmond ten noorden van Katwijk in de loop van de Middeleeuwen verzandde en uiteindelijk in 1122 ter hoogte van Wijk bij Duurstede werd

Musis | 2003 | | pagina 73