97 Musis Twintig, want Matrice is geen klein bedrijf. Er werken bijna uitsluitend vrouwen. 'Die zijn invoelender. Dat maakt ze geknipt voor dit vak. Kijk maar naar een gezin - als een kind ziek wordt, neemt de vrouw de leiding. Vrouwen willen gevoelens benoemen, mannen laten zulke zaken liever sudderen.' Eén man slechts heeft Matrice in dienst, Arno. Die doet het zware fysieke werk. Tillen, dragen. Voor het dragen van de kist worden soms extra mannelijke hulpkrachten ingehuurd. Maar niet dikwijls. Bij Matrice is het bijna regel dat de nabestaanden de overledene naar diens laatste rustplaats dragen. Zelfs mensen die betwijfelen of zij daar de lichamelijke kracht voor hebben, blijken daar toe in staat. Helen: 'Als jij in je kop hebt dat jij je vader naar het graf draagt, dan doe je dat! Op zulke momenten beschik je over krachten waarvan je niet besefte datje ze had.' Het bijzondere aan een door Matrice verzorgde uitvaart is de grote invloed die de familie heeft op het draaiboek. 'Eigenlijk doen wij bijna niets,' legt Helen Teunissen uit. 'Wij houden de regie strak in handen, want in het hoofd van de familie is het bij een sterfgeval een chaos. Iemand moet ze bij de hand nemen. Maar verder blijven we op de achtergrond. Wij proberen mensen te motiveren en te inspireren, zodat ze zelf op ideeën komen. Elke dag dat wij hen zien, leggen we iets onder hun hoofdkussen geven we ze iets om over na te denken. Willen ze zelf de kist dragen, willen ze zelf een toespraakje houden in plaats van dat aan ons over te laten.' De centrale vraag is altijd: hoe zou de overledene het zelf geregeld hebben. Waar hield hij van, wat waren de dingen die hem uniek maakten. Het zou veel eenvoudiger zijn als de dode dergelijke dingen tijdens zijn leven op papier had gezet. Weinig mensen doen dat. Ze stoppen de dood weg. Zoals je bruidsjurk klaar hangt lang voor je trouwdag zo zou je doodsjurk klaar kunnen hangen lang voor je sterfdag, Dat is andermaal een stukje uit het gedicht van MarritVerwiel. Zou iedereen zich mentaal voorbereiden, dan kwamen de nabestaanden niet voor zulke onaangename verrassingen te staan als mevrouw Jansen (hier doet Helen een greep uit een standaardpraktijk), wier man geheel onverwacht overleed. Ze raakte volledig de kluts kwijt, was niet in staat zelf ook maar iets te regelen. De dokter belde de begrafenisondernemer en die haalde meneer Jansen weg nog voordat de kinderen waren gearriveerd. De man die de bijzonderheden voor de begrafenis kwam doornemen was een andere dan degene die het lijk had weggehaald, en op de begrafenis zag de familie wéér andere gezichten. Het werd een onpersoonlijke teraardebestelling, een bijna fabrieksmatig gebeuren - zoals zoveel uitvaarten. Zo'n standaardaanpak kan worden voorkomen als de uitvaartondernemer de moeite neemt zich in de ziel van de dode te verdiepen. Maar hoe leg je in luttele dagen het wezen van een onbekende bloot? Op de familie hoefje meestal niet te rekenen, die is diep in de rouw en heeft meer dan genoeg aan zichzelf. Een onmogelijke opgave. Toch niet, meent Helen: 'Het prettigste is voor ons als er in de familie veel liefde leeft. Het lastigste, als een echtgenoot sterft en een vrouw achterlaat die gewend was het regelen van praktische zaken aan haar man over te laten. Als er dan ook nog een niet zo ondernemingsgezinde dochter tot het gezin behoort, heb je een probleem, dan lijkt het al gauw of die mensen niks willen, niks durven. Toch proberen we ze dan te kneden, los te weken, inspiratie op te wekken. We kijken goed rond in het huis, gaan op zoek naar dingen waar die man dol op was, had hij kookboeken, platen van Frans Bauer. Zoiets geeft houvast. We accepteren niet dat er een paar stukjes willekeurige muziek worden gedraaid en dat er verder niets gebeurt, je probeert een creatieve oplossing te vinden zodat er iets persoonlijks gebeurt op de plechtigheid.' Een tweede verwijzing naar de naam. Matrice betekent ook matrix, moedervorm. 'We gieten het in iedere gewenste vorm. We leveren maatwerk.' Voorbeelden van dat maatwerk? 'Een jonge man die geheel onverwacht overleed. Bij zijn uitvaart hebben we bergen zand in de aula gestort en schelpen uit de duinen waar hij en zijn vrouw voor het eerst hadden gevreeën. De kist stond in het midden met waxinelichtjes erop. Aanvankelijk begreep niemand er iets van, totdat de vrouw het uitlegde. Toen vond iedereen het een geweldig idee. De kinderen schreven hun namen in het zand en na afloop kreeg iedereen een ijsje. Dat waren ze zo gewend, na een strandwandeling ging het gezin altijd ijsjes eten.' Bij een andere gelegenheid, vertelt ze, werd op crematorium De Beukenhof een beetje de Love Parade nagebootst, compleet met de bijbehorende harde muziek. Dat was bij het afscheid van een jonge vrouw, die altijd dol was geweest op zulke evenementen. 'Het gebeurde aan het einde van de dag, zodat niemand op de begraafplaats er last van had. En we hadden vooraf de buren gevraagd of ze een geluidsinstallatie accepteerden. Aanvankelijk stond iedereen er onwennig bij en wij dachten: dit lukt nooit. Maar tenslotte hebben alle bezoekers staan swingen. Om kippenvel van te krijgen.' Collega's trekken wel eens hun wenkbrauwen op bij zulke buitenissigheden. Alsof de betamelijkheid met voeten wordt getreden. Maar Teunissen vindt zeker niet dat Matrice fatsoensgrenzen overschrijdt. 'Integriteit en respect staan bij ons hoog in het vaandel. Je moet er geen zooi van maken en bepaalde dingen niet doen om er mee te kunnen pronken. Je uitgangspunt is: wat past het beste bij de overledene. Die jonge vrouw was gek van love parades, het was haar alles, haar leven. Dat mag je bij de uitvaart best laten uitkomen.' Matrice gaat bij het samenstellen van een scenario niet over één nacht ijs. Alle details worden grondig met de familie doorbesproken, niets wordt aan het toeval overgelaten. Het wensenformulier op de website is een ander voorbeeld hoe serieus deze uitvaartonderneming te werk gaat. Dat formulier bevat 24 pagina's, belangstellenden kunnen tot in de kleinste kleinigheden aangeven hoe zij hun uitvaart geregeld willen hebben en waarom zij juist die keuzes maken en geen andere. 'We vragen niet alleen welke bloemen iemand wenst, we vragen ook: wie ben jij,' aldus Helen Teunissen. Het spijt haar dat maar zo weinig mensen hun uitvaart vooraf regelen. Heeft zij zelf alles al zwart op wit staan? Jazeker. 'Ik ben heel Bourgondisch. De condoleance moet in een bruine kroeg. En als plek voor de uitvaart heb ik een mooie oude kerk in gedachten. De regie laat ik niet over aan een priester, maar aan mijn twee beste vriendinnen. Ik wil er een zangeres bij, liefst een sopraan. Ik zou het fijn vinden als mijn vrienden en de familie me zouden dragen. Op het graf moet ook worden gezongen. Door wie? Frederique Spigt, zo iemand. Alweer een vrouw ja, ik ben heel erg vrouwgericht. Hoe dat komt - misschien omdat ieder mens uit een vrouw is voortgekomen?' Een jurk die de dood bij leven bespreekbaar en vertrouwd maakt een jurk die je past als een baarmoeder.

Musis | 2003 | | pagina 97