BEN musis@kabelfoon.nl Musis 115 Kor Kegel sprak met wethouder Ben van der Velde, die zegt niet te bezuinigen maar geen geld over te hebben voor kunst die alleen de welgestelden in de samenleving pleziert. De cultfilms van Filmhuis 'het Zeepaard' moeten plaatsmaken voor Love and a bullet. Harriet Weststrate vraagt zich vertwijfeld af waar zij het in de toekomst zoeken moet. Het verdwenen hotel-restaurant Beyersbergen was jarenlang de bindende factor in het Schiedamse sociëteitsleven. Jan van der Meer heeft het allemaal meegemaakt en bewaart daaraan de mooiste herinneringen. Hoe de anatomische reconstructie van het hoofd van een twaalfde eeuwse Vlaardinger en diens opgegraven schedel zich tot elkaar verhouden, valt moeilijk aan een kleine jongen uit te leggen. Dus verzon Peter de Lange voor zoon Thomas een verhaal, waarin hij de figuur verder gestalte geeft. Jan Anderson is voltijds verzamelaar van het dagelijks leven. En heeft daarmee een collectie van nationaal belang opgebouwd. Dat is een probleem voor de Vlaardingse musea die alleen belangstelling hebben voor die zaken die rechtstreeks met de stad te maken hebben. Laurens Priester. Migiel van Kinderen is sedert kort ook ombudsman voor Schiedam. Hij is Schiedammer en behoort tot de eerste die in de tijd van provo's, krakers en kabouters het begrip sociale advocatuur in Schiedam inhoud gaf. Hans van der Sloot Bokkenburg is de naam voor een buitenplaats die de meeste Schiedammers slechts kennen als de voormahge RK-begraafplaats aan de voet van de Vlaardingerdijk. Inmiddels wacht de plek op verdere restauratie. Wim Schelberg schrijft over dit monument van 'paapsche stouticheit'. Tekenen doet iedereen weieens. Galerie 300procent nam dit gegeven tot uitgangspunt voor een kleine, maar leuke tentoonstelling. Edwin Spek 'Is een geweer met een lampje erop kunst?' vroeg Vlaardings cultuurwethouder Ben van der Velden aan Kor Kegel. Tja..wat moetje aan met zo'n vraag van een groenlinkser die een geweer als voet van zijn kamerlicht aanziet voor het omsmeden van wapens tot ploegscharen van Domela Nieuwenhuis. Een schemerlamp als resultaat van de revolutie. Vlaardingen kan er wat van. Stadsarcheoloog Tim de Ridder tracht met zijn succesvolle opgravingen het Vlaardingen van voor het jaar twaalfhonderd terug in deze tijd te brengen. Van der Velden volgt met evenveel succes de omgekeerde weg; terug naar de middeleeuwen. Zijn allengs verbazingwekkender uitspraken over de cultuur bewegwijzeren z'n pad.Van bibliotheken profiteren alleen de rijken, die zich best een boek zouden kunnen permitteren. Ook de artotheken en stimuleringssubsidies voor aanschaf van beeldende kunst zijn weeldeartikelen evenals het naschoolse muziekonderricht. 'Wie zijn kind op schermen doet, moet daarvoor betalen', ventileert hij als zijn mening, 'waarom zou het met muziekonderricht anders moeten zijn'. Evenmin vindt hij het noodzakelijk dat er expositiefaciliteiten komen voor de hedendaagse Vlaardingse kunst want hij heeft toch een werkkamer waar kunstenaars van zijn keuze om de twee maanden hun werk mogen hangen. Als dat geen mooi gebaar is. Daar kun je een artotheek voor opdoeken. Vlaardingen koestert zijn verleden als sobere vissersplaats met een eigen cultuur en folklore. Een stad doortrokken van de vreze Gods waar wereldse kunst met grote argwaan werd bekeken en kerkgangers elkaar de hersens insloegen vanwege vermeende frivoliteiten in de psalmzang. Vlaardingen wil zich met dat visserijverleden op de toeristische kaart van Nederland zetten. Maar het gaat met de benoeming van Van der Velde als wethouder van cultuur toch wel heel erg ver. Omslag: 'versie chroom'Jolande Bosch, potlood op calqueerpapier - 2003, 29x 29 cm MUSIS april 2003, jaargang 9, no. 4 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede gebied van cultuur en samenleving in Schiedam/Vlaardingen en de regio. Uitgegeven door Stichting MUSIS Schiedam. Redactie: Henk Horsten, Kor Kegel, Laurens Priester, Henk Slechte, Harriet Weststrate, Arij Maarleveld, voorzitter Eindredactie: Hans van der Sloot Redactie- en administratie: Broersvest 75-77, 3111 ED Schiedam, tel./fax. 010 - 4735518 Abonnementen: Door telefonische opgave en storting van (minimaal) 27,50 (jaarabonnement 2003) op rekeningnummer 81.33.79.555 Fortis-bank onder vermelding van 'Musis'. Opzeggingen schriftelijk 2 maanden voor beëindiging abonnementsperiode. Advertentie-exploitatie: De Hollandse Onderneming VOF Zetwerk en lithografie: DTPiet Gouda - Schiedam Druk: Drukkerij Mercator Schiedam

Musis | 2003 | | pagina 115