Onrust in Vlaardingen Kor Kegel 'Is dit kunstWat vind jij nou?' vraagt Ben van der Velde. In een hoek van zijn werkkamer op het Vlaardingse stadhuis staat een geweer met bajonetwaar een snoer doorheen loopt. Bovenaan een lampje. Het geweer geeft licht. Een schemerlamp! 'Ik heb het gekregen toen ik bij het kringloopbedrijf wegging,zegt Van der Velde. 'Het doet me denken aan het omsmeden van zwaarden in ploegscharen; die symboliek zie ik er in. Het spreekt mij aan. Hè? Een vredesapostel? In cultureel Vlaardingen hebben ze van wethouder Van der Velde een heel ander idee. Een onruststoker! Iemand die alles overhoop haalt. En hij geeft het toe: 'Ik wil de kussens opschudden.' De Stadsgehoorzaal wordt verbouwd, maar filmhuis 't Zeepaard dreigt daardoor dakloos te worden. Het muziekonderwijs moet breder, naar alle scholen, maar muziekcentrum OpMaat - dat daarmee bezig is - moet zwaar bezuinigen en docenten raken hun baan kwijt. Andere voorbeelden. Beeldende kunst verdient de ruimte, maar de commissie Beeldende Kunst is opgeheven en over de Open Ateliers is de wethouder niet tevreden. De Artotheek moet dicht en de kunstcollectie wordt verkwanseld. Cultuur is van alle mensen, maar het werk van de Culturele Raad wordt nu door een handjevol ambtenaren gedaan. En het Zomerterras, waar de wethouder vorige zomer elk weekend enthousiast over was, moet vechten voor subsidie. 117 Musis Er is onrust in Vlaardingen. Culturele organisaties en individuele kunstenaars hebben een groot onbehagen over wat er uit het stadhuis op ze afkomt. Menig initiatiefnemer voelt zich tegengewerkt. - Ben van der Velde, doe je dat nou expres? 'Je tekent precies de sfeer. Er is onrust in de stad. Maar dat begrijp ik niet helemaal.Veel onrust versterkt zichzelf. Laat ik om te beginnen dit duidelijk maken: geen van de veranderingen heeft met bezuinigingen te maken. Alleen de muziekschool. Maar verder gaat het niet om bezuinigen.' Ben van der Velde, wethouder voor GroenLinks, een partij die in Vlaardingen altijd cultuurminded was. Van een GroenLinkse cultuurwethouder werd daarom veel verwacht. Maar Vlaardingen is zich te pletter geschrokken. Daarom gaat Van der Velde er voor zitten. Hij kan zijn beleid uitstekend verdedigen. Zegt hij. 'De Culturele Raad hebben we opgeheven, omdat we tegenwoordig dualisme hebben in de lokale politiek. En omdat er veel kritiek op was, van al die verenigingen die subsidies zagen afgewezen. Er was veel kinnesinne, dat weet iedereen. Wat het dualisme betreft, of de gemeenteraad, of het college van burgemeester en wethouders laat zich adviseren, maar niet door een orgaan dat zelf ook nog subsidies verdeelt. Dat kan mijn eigen dienst ook wel en zo hoort het ook, want ik ben verantwoordelijk. Laten we wel wezen, al die voorstellen van de Culturele Raad werden toch ook door mijn dienst voorgekookt. Het beleid is gewoon doorgegaan. Met hetzelfde budget.' - Dan kan het niet anders dan dat alle kritiek, die er op de Culturele Raad bestond, nu op de dienst cultuur en de wethouder neerdaalt. 'Ja, weetje, toen ik vorig jaar aantrad, was er geen integraal cultuurbeleid in Vlaardingen. Daar loop ik keihard tegenaan. De laatste cultuurvisie is van 1994 en flink achterhaald. Toen al

Musis | 2003 | | pagina 117