Zo zit ik in mekaar. Ik hou heus mezelf niet voor de gek. Ja, ik wil wel een ander voor de gek houden...' Musis 120 door, want het is nodig. Laat ik dat nou eens vergelijken met Het Zeepaard dat gedraaid wordt door een paar vrijwilligers. Echt, ik vind het een fantastisch initiatief, het is prima dat ze het doen en ik hoop een plek voor ze te vinden. Het zou mooi zijn, als ze naar het nieuwe museum aan het Buizengat gaan. Daar komt misschien ook een filmzaal.' - Geweldig! Binnenkort begint de verbouwing van de Stadsgehoorzaal en over tien jaar staat dat museum aan het Buizengat er, misschien... Wat doen ze in de tussentijd? 'Een aula van een school, ter overbrugging, ik noem maar wat. Daar moeten we toch uit kunnen komen? Ik heb geluisterd naar het Jeugdpanel. Dat zegt: de Vlaardingse jeugd moet naar de film kunnen. De jeugd wil andere films dan er in Het Zeepaard gedraaid worden. Straks komt de jeugd aan z'n trekken in de Harmonie, boven. Daar Het Zeepaardje bij? Dat wordt lastig met de programmering, want de jeugd wil op vrijdag en zaterdag en dan zou Het Zeepaardje moeten uitwijken naar bijvoorbeeld de maandag of dinsdag. Ik weet niet of ze dat willen. Maar ik heb er vertrouwen in dat we er uit komen. Zo zit ik in mekaar. Ik hou heus mezelf niet voor de gek. Ja, ik wil wel een ander voor de gek houden...' - De korting op de muziekschool is wel een pure bezuiniging. Daar doet Van der Velde niet aan af, maar hij zit de korting op het budget van de muziekschool met driehonderdduizend euro los van de overigen financiële ingrepen in zijn portefeuille van cultuur. Van der Velde:'Bij de begrotingsbehandeling in de Vlaardingse gemeenteraad is afgesproken, dat muziekcentrum OpMaat een taakstelling krijgt om in 2004 aanzienlijk te besparen. De meeijarennota is vastgesteld. De taakstelling voor 2004 komt nog in stemming. Ik leg hierbij de nadruk op cultuureducatie. Scholieren moeten cultuur krijgen, net als sport. En wel binnenschools. In het basisonderwijs, de brugklas en de eerste jaren van het middelbaar onderwijs: dan bereik je alle scholieren!' - Dat was de muziekschool toch steeds meer aan het doen. 'Maar ze hebben privéles ernaast. En ik vind: privéles moet kostendekkend zijn. Hoe gaat dat in de sport? Stel, een meisje wordt helemaal verliefd op schermen. Ze gaat op schermles. Dat betaalt ze dan wel zelf, of haar ouders. Er is toch niemand die het normaal vindt dat de gemeente dat betaalt? Zo is het met piano, en dwarsfluit en viool net zo. Het is de keus van de ouders en de kinderen en zij behoren dus te betalen. Dan kan OpMaat nog een voorbeeld nemen aan Rotterdam. Daar heeft de SKVR drie inkomensgerelateerde tarieven. Wat is daar mis aan? Dat is kinderopvang ook. Waarom muziekles niet? Hier ben ik in onderhandeling over met het bestuur van OpMaat, maar het is heel lastig. Het bestuur wil niet praten. Over de taakstelling willen ze niet praten, het is ze alles of niets. Dan gaat het maar failliet, zeggen ze. Het is nu hard tegen hard. Ze vinden het onzinvoorstellen die ik doe. Ik heb een andere optiek. Er is geen patstelling, maar het is moeilijk communiceren en om mijn goede wil te tonen heb ik gezegd: oké, die taakstelling schuiven we een halfjaar op, dan kun je tenminste het seizoen 2003-2004 behoorlijk afmaken. Om te laten zien dat het me ernst is.' - Je zou van een GroenLinks-wethouder verwachten dat hij voor muziekonderwijs méér geld over heeft in plaats van minder. 'Da's waar. Maar GroenLinks zegt ook dat er naar draagkracht betaald moet worden. Er gaan enorme bedragen naar OpMaat, de Vrije Academie krijgt daar nog niet een derde van. Er is mij verweten dat ik gezegd heb dat de muziekschool er alleen voor rijke ouders is. Dat heb ik nooit gezegd, want ik vind dat de muziekschool er voor alle inkomensklassen moet zijn. Wat ik wel gezegd heb, is dat ik vind dat rijke ouders meer moeten betalen. Als cultuurconsument, noemt Van der Velde zich traditioneel ingesteld. Als het kan is hij te vinden bij de uitvoering van de Messiah van Handel, maar kiest voor het Nationale Ballet boven Connie Janssen. Enthousiast is hij over het Zomerterras. 'Ik ben vorige zomer elk weekend geweest, het was een succes, ik heb genoten, van Raymond in 't Groenewoud tot de laatste avond. Het viel me heel sterk op hoeveel nieuwe gezichten ik zag onder het publiek...., veel nieuwe gezichten. Geen incrowd. Ik wil dus best een vast bedrag in de begroting opnemen, zodat het Zomerterras voor de komende jaren eindelijk eens weet waar het aan toe is.' - Toch heerst er ook onrust rondom het Zomerterras. 'Vorig jaar hebben we als dienst 15.000 euro bijgedragen, uit stadspromotie is nog eens 5000 euro gekomen en uit andere potjes nog zo'n 7000 euro. Maar nu komt de stichting Het Zomerterras met een nieuw plan. Totale begroting: 190.000 euro. OfVlaardingen maar even 60.000 euro daarvan wil bijdragen. Over onrust gesproken! Mag ik er soms even over nadenken? Of ben ik door mijn enthousiasme over het Zomerterras verplicht om aan zo'n bedrag zomaar mee te doen? Ik ga toch niet in the blind 60.000 euro uitgeven? Ik zie het al gebeuren: straks zeggen ze dat de gemeente het Zomerterras de nek omdraait. Maar dan doen ze het toch zelf? Ik heb nu een eerste gesprek gehad, ik heb gezegd: het is een deugdelijke begroting, maar er kan natuurlijk ook een andere begroting komen. We komen er wel uit, maar of het dit bedrag wordt, betwijfel ik zeer.' Ben van der Velde zet een cd op. Desert Blues. Blues uit Afrika, uitgevoerd door verschillende artiesten. 'Van vrienden gekregen.' Frisse muziek, het bhjkt in de woestijn goed te kunnen swingen. Bedoelt ie dat nou als plaagstootje naarVlaardingen? Die vraag kwam pas na het gesprek in me op...

Musis | 2003 | | pagina 120