Begrijpt de wethouder eigenlijk wel wat hij zegt...? 123 Musis we zo maar laten merken wat de gevolgen van dit beleid zijn.Ook zullen we, als dat nodig is, de juridische mogelijkheden niet onbenut laten.' Ten tweede: maandag 10 maart om 15.30 uur krijg ik, bestuurslid en programmeur van Filmtheater Het Zeepaard, een telefoontje. Het is Erik van Duivenbode die mij namens de wethouder mag vertellen dat in de nieuwe plannen omtrent de Stadsgehoorzaal het filmzaaltje sneuvelt. Reden voor dit telefoontje is dat het de volgende dag in de krant komt. De persconferentie is 's ochtends al geweest en TV Rijnmond heeft er voor die dag al een item over gemaakt. 'Voor mij zou het niet leuk zijn daarmee geconfronteerd te worden zonder van tevoren op de hoogte te zijn gesteld.' Ik hoor dit aan en denk nog 'Nou, aardig.' Pas later dringt het tot mij door wat er gebeurt en bel ik terug om te zeggen dat ik dit toch eigenlijk een vreemde gang van zaken vind. Ik wijs erop dat in januari, toen de asbestproblematiek speelde, met als mogelijke gevolgen een tijdehjke sluiting van het Stadsgehoorzaalcomplex en eventuele nieuwbouw, de directeur het wel nodig vond om mij, ook al hoor ik als vrijwilliger niet bij het personeel, al voor de persconferentie in vertrouwen te nemen. Ik zeg dat ik toch graag de wethouder wil spreken, vraag of ik inzage kan krijgen in de plannen en wat de verdere stappen zullen zijn. Van Duivenbode zegt dat hij mijn verhaal zal 'ventileren richting wethouder', en dat het maar het beste is om de raadsvergadering van 2 april af te wachten. De volgende dag (11 maart) zie ik dat er in Groot Vlaardingen van 4 maart een extra openbare vergadering raadscommissie over 'De toekomst van de Stadsgehoorzaal' is aangekondigd voor donderdagavond 13 maart. Op 4 maart waren de nieuwe plannen alleen nog niet gepresenteerd en haast is nu geboden want wie van zijn spreekrecht gebruik wil maken moet dit tenminste 48 uur voor aanvang melden. 'Waarom werd mij dit gisteren niet verteld?' Woensdag 12 maart onderneem ik samen met medebestuurslid Dennis van der Valk actie. Op de website van het filmtheater doen we onder het kopje 'Filmtheater met voortbestaan bedreigd' een oproep aan ons filmpubliek om hun bezorgdheid over de plannen aan het College van B&W kenbaar te maken. Ook sturen we per e-mail een brief aan alle raadsleden waarin we hen tot slot vragen een kritisch geluid te laten horen. In het 'voorstel inzake de toekomst van de Stadsgehoorzaal', dat door Van der Velde op 10 maart gepresenteerd wordt met 'we hebben een fantastisch plan', staat dat nieuwbouw eigenlijk geen optie meer is omdat er op korte termijn in het centrum geen geschikte locatie beschikbaar zou zijn. Vandaar dit nieuwe plan: de plusvariant voor twintig jaar. Het gebouw blijft behouden en de Harmonie wordt zelfs in oude glorie hersteld. Belangrijkste verandering is dat de Harmonie een verdieping krijgt. Hier komt de nieuwe kleine zaal met 200 stoelen. De horecavoorziening wordt uitgebreid met 350 m2, want de verdiencapaciteit moet sterk verbeterd worden. 'Een consequentie van deze variant is dat de filmzaal met 50 zitplaatsen komt te vervallen. Er kan voor gekozen worden om in de nieuwe kleine zaal het technisch mogelijk te maken filmvoorstellingen te geven.' Al weer ruim vijfjaar leveren we een filmaanbod dat zeer gewaardeerd wordt door de bezoekers. Een aanbod dat de gemeente zelf al sinds '94 niet meer verzorgt. Maar zó bestaat het filmtheater wel, zó bestaat het niet. Al naar gelang het uitkomt. Het bestaat wel als het gaat om de bezoekersaantallen die meegenomen worden in de jaarcijfers. Het bestaat zeker bij de promotie van de activiteiten in het theater. Zo prijkt op de cover van de seizoensbrochure ook het filmtheater, wordt het filmprogramma meegenomen in de maandelijkse theaterkrant en kan een ieder in de nieuwe brochure van de Dienst Welzijn lezen 'Het karakteristieke Theater van Vlaardingen biedt huis aan de Stadsgehoorzaal, de Harmonie en Filmtheater Het Zeepaard. De medewerkers dragen zorg voor een gevarieerd aanbod van professionele voorstellingen.' Maar het bestaat even niet als het niet in de toekomstplannen past! Op 13 maart gebruik ik mijn spreektijd in de raadscommissie om mijn verontwaardiging te uiten over het late moment waarop wij geïnformeerd zijn over de nieuwe plannen. Vervolgens wijs ik erop dat in het voorstel zoals het er nu ligt - eventueel films te draaien in de nieuwe kleine zaal - er geen enkele garantie is wat betreft frequentie van vertoning en de rol van Filmtheater Het Zeepaard daarin. Wat mij brengt op de belangrijkste vraag: 'Welke films gaan er dan gedraaid worden?'. Een bioscoop voor de jeugd, zonder daar iets op tegen te hebben, is heel iets anders dan een filmhuis. En dus hou ik een pleidooi voor het filmaanbod dat wij leveren en dat naar mijn idee zeker in het theater thuishoort. Het overgrote deel van de raad is het daar gelukkig mee eens, stelt Van der Velde hier meer vragen over dan hem lief is en laat hem beloven na 2 april in overleg met Het Zeepaard te gaan. Vooralsnog vraag ik me af of er in dit nieuwe beleid sprake is van pure onnozelheid en onwetendheid of van kwade opzet? Beide leveren in ieder geval niets goeds op want onwetendheid betekent een beleid zonder kennis van zaken waarbij de consequenties van gepresenteerde plannen absoluut niet overzien worden. Nog afgezien van de schade die wordt aangericht. Opzet zou duiden op het niet waarderen en zelfs minachten van hetgeen er door de jaren heen is opgebouwd en kiezen voor een beleid dat betrokkenen bewust buiten spel zet. Hier is het laatste woord nog niet over gezegd. Eén ding is wel duidelijk: een 'nieuw' beleid is dit zeker. Wordt Vervolgd

Musis | 2003 | | pagina 123