DRAW! Edwin Spek 31 145 Musis Iedereen tekent wel eens.Voor een kunstenaar is dat niet anders. Het is de basis van het vak: als oefening, studie of schets.Van alle manieren waarop een kunstenaar zich kan uitdrukken is de tekening wellicht de meest toegepaste vorm. De relatie tussen kunstenaar en tekening kan van persoon tot persoon en zelfs van tijd tot verschillen.Voor sommige kunstenaars is de tekening een autonome vorm. Een aantal kunstenaars is ook uitsluitend als tekenaar bekend.Voor andere is de tekening niet meer dan een notitie, een studie of een probeersel. Talrijk zijn ook de voorbeelden waarin beeldhouwers en schilders in hun tekeningen en observaties een heel andere kant van hun persoonlijkheid laten zien. Als zodanig is de tekening een bijzonder medium. Om het even of hij snel geschetst of juist met uiterste precisie vervaardigd is. Ook het materiaal is divers. Potlood, pen, inkt, viltstift, krijt: alle kunnen ze een middel zijn om ideeën op papier te zetten. 300procent toont tijdens Draw! een ruime selectie tekeningen die veel verschillende technieken vertegenwoordigen. Hoe uiteenlopend de geselecteerde werken ook zijn, in alle werken komt de dynamiek en de kwetsbaarheid van het medium naar voren. Want een potloodstreep is lang niet zo definitief als een penseelstreek.Vaak toont de tekening goed hoe het werk tot stand is gekomen en wat de gedachten waren van de kunstenaar. Draw! Is behalve een overzicht ook een aansporing voor het pubhek en de kunstenaar om de tekening als medium en als autonome uitingsvorm opnieuw te ontdekken. Jetske de Boer gaat ervan uit dat we in onze westerse samenleving er aan gewend zijn om alles te bezitten wat we nodig hebben. Goederen, prestaties en zelfs leven hebben we verzekerd. Maar hoe is het dan in hemelsnaam mogelijk vraagt ze zich af - dat kinderen onverwacht sterven aan hersenvliesontsteking en dat er rampen gebeuren die we niet kunnen voorspellen of controleren? Het gegeven van een zogenaamde zekerheid en het menselijk onvermogen om gebeurtenissen te beïnvloeden fascineert haar mateloos. Het ongenoegen daarover uit Jetske in haar tekeningen en een haast manisch hoge productie ervan. Aan het werk van Jolande Bosch ligt vaak een behoefte ten grondslag om structuur aan te brengen in ogenschijnlijk onge structureerde zaken.Vaak ook repeteert ze bewegingen en handelingen die ze tekenend en figurerend vast legt. Op die manier ontstaat laag over laag toch een uiteindelijke structuur en mondt een losse beweging van hand of pols langzaamaan en fase na fase uit in een uiteindelijk compleet en zelfstandig werk. Van huis uit monumentaal georiënteerd brengt ze een driedimensionale beweging tot stilstand in het platte vlak, met vaak een fragiel en uiterst kwetsbaar ogend resultaat. Pierke Hulshof werkte aanvankelijk vanuit een kubus en maakte die uit alle mogelijke materialen. Zijn tekeningen mondden uit in driedimensionale objecten van hout en staal. Toch noemt hij de ruimtelijke aspecten minder belangrijk dan zijn woede over de wereld om hem heen en met name de invloeden van religie en opkomende rechtse regimes, die hij uit door cynische teksten met betrekking tot algemene gebeurtenissen. Arend Roelink: Zonder titel Sarah van der Pols: Chat rooms 2

Musis | 2003 | | pagina 145