Ik ben volledig door de bocht Aad Wagenaar 'Ik heb een haat-liefdeverhouding niet Schiedam,' zegt Cees van der Geer. 'Ik loop soms in gedachten door mijn stad en dan merk ik dat ik elke plek, elke hoek en straatsteen ken - óók van de buurten die er niet meer zijn, zoals het oude noorden van mijn jeugd, met het Groeneweegje, het Spinhuispad, de Zijlstraat. Zo, geestelijk door de stad gaand, beleef ik de goede dingen van Schiedam weer, de aparte schoonheid die deze stad heeft. Of had. Want veel is weg helaas. Juist omdat ik zoveel van dat Schiedam houd, borrelt boosheid daarover ook als vanzelf omhoog. Liefde geeft je namelijk een scherpe blik. Daarmee zie je wat er in de loop der tijden door liet gebrek aan lef en visie bij de bestuurders en de ambtenaren is misgegaan in deze stad. Dat vindt momenteel zijn bekroning in de heringerichte Broersvest. Een miserabeler, troostelozer stadsgezicht valt toch niet te bedenken.' Cees van der Geer woont zijn hele leven al in Schiedam, de laatste twintig jaar zo ver van het centrum als mogelijk is: in deVijfsluizenflat, het laatste woongebouw voor de grens met Vlaardingen.Van vierhoog heeft Van der Geer uitzicht op de opritten naar A20 en Beneluxtunnel. Het gekrioel van het verkeer beneden boeit hem steeds weer en geregeld vraagt hij er de aandacht van zijn bezoeker voor, vooral wanneer weer eens zo'n diepladermonster met wel vijftien assen, zware machinerieën torsend, zich tussen de personenauto's tracht te wurmen.'Dat zie je hier de hele dag," zegt Van der Geer genietend. Zijn appartement is klein, althans een stuk kleiner dan toen hij het betrok. Wanden met duizenden boeken, vaak van kloek formaat, en hoge stapels grammofoonplaten en cd's nemen vele vierkante meters in beslag. In de eens royale zijkamer rest de mens slechts een loopgraafachtige ruimte. Ook de woonkamer is grotendeels met boeken gemeubileerd en de

Musis | 2003 | | pagina 159