Alleen voor intellectuelen? U' Wim Schelberg 165 Musis Karei Appel (1921), Mannetje met de zon, 1947, waterverf, krijt op papier, 44,0 x 55,6 cm-© Karei Appel Foundation, 2003 c/o Beeldrecht, Amsterdam Voor wie door het Stedelijk Museum loopt en 'de kleur van vrijheid' heeft gezien, lijkt het alsof Schiedam en CoBrA altijd innig met elkaar verbonden zijn geweest. Maar dit is slechts schijn. Niet altijd werd de CoBrA-collectie zo gewaardeerd als in 2003. Waar de politici nu vierkant achter het Oerbeest staan, wilden ze het eens van de hand doen. CoBrA heette aan het eind van de jaren zeventig elitair, commercieel en onbegrijpelijk voor de gewone man. Afgezien daarvan beviel de hele koers van het Stedelijk Museum onder directeur Hans Paalman een aantal politici niet. Het museum mocht niet de speeltuin van de directeur zijn, vonden zij. De politiek maakte geld vrij voor het museum - en dus mocht de politiek ook beslissen wat er in het museum gebeurde. Van vrijheid kon eigenlijk geen sprake zijn. En waar aan die vrijheid een kleur moest worden gegeven, was deze vooral rood. Die aversie tegen het beleid van Hans Paalman, die zich vooral binnen de Partij van de Arbeid manifesteerde, had een merkwaardige kant. Want veel meer dan zijn voorganger Pierre Janssen, die met het museum vooral een didactische en educatieve weg in sloeg, richtte Hans Paalman zich op de kerntaak van het museum, zoals deze in 1954 reeds was vastgesteld na het klemmend advies van Lunsingh Scheurleer, dat het museum zijn heil moest zoeken in het verzamelen van werk van 'thans levende kunstenaars'. Hans Paalman deed niet anders. En ging daarbij controverses niet uit de weg. Zijn groepstentoonstellingen van jonge kunstenaars uit de grote regio waren ware happenings. En niet alleen omdat tijdens de opening van een 'Balans' tentoonstelling een graatmagere Jan van Schoonhoven geheel uit de kleren ging. De jurering bij de tweejaarlijkse Salon van de Maassteden

Musis | 2003 | | pagina 165