Haringstad Vlaardingen wil 'n Musis 204 De kapitein: 'Realiseren ze zich goed waar ze aan beginnen?' De museumdirecteur: 'Het kan. Als je het echt wilt, kan het. Maar het is niet gemakkelijk.' De voorzitter: 'Het zou mooi zijn als we in 2005 kunnen varen.' De burgemeester: 'Dan pas? Het moet veel sneller kunnen.' De kapitein: 'jongens, denk alsjeblieft goed na! Loop niet te hard van stapel!' Kortom, het initiatief om een stukje van Vlaardings haringverleden zichtbaar te maken lokt uiteenlopende reacties uit. Maar het gaat lukken. Want niemand is tegen. Het is eenvoudig verklaarbaar, dat twee initiatiefnemers van de Stadslogger Vlaardingen voormalige Schiedammers zijn. Ze kennen namelijk het verschil: 'Schiedam heeft molens, distilleerderijen, branderijpanden en een ambachtelijke stokerij die aan het jeneververleden herinneren. Maar wat herinnert ons in Vlaardingen aan het visserijverleden? Af en toe ruik je nog die typische haring- en pekelgeur als je op de Westhavenkade wandelt en in het Visserijmuseum zijn materialen bewaard gebleven, maar daarmee houdt het op,' zegt Dick van der Lugt, voorzitter ad interim van de stichting Stadslogger Vlaardingen. De stichting werd op 21 maart 2003 opgericht met als doel een haringlogger te verwerven en te exploiteren. Geen statisch museumschip, maar een schuit die vanaf dag één in de vaart moet zijn en waarmee de Vlaardingers, jong en oud, zich kunnen identificeren. Honderd jaar geleden was de haringvisserij met haar spin-off het hoofdmiddel van bestaan in Vlaardingen. Van eind mei tot begin december voeren de loggers erop uit om het 'brood uit het water' te vissen. Maar in de Oude Haven ligt niet één fatsoenlijke logger meer. Nou ja, de Balder. Maar die lijdt onder zwaar achterstallig onderhoud en beschikt niet meer over deugdelijke accommodatie. Niks mee te beginnen. Dick van der Lugt, docent journalistiek, en Cornelis Pons, tekstschrijver en muzikant, namen het initiatief, nadat Musis het plan als afsluiting had toegevoegd aan een zwak eindigend artikel van Cornelis Pons. Het Musisbestuur had het idee voor de logger namelijk al in 1998 ontwikkeld, maar dit in overleg met het bestuur van het Visserijmuseum voorlopig laten rusten. Aan Pons was dit plan voor presentatie op de Salon in november 2002 uiteengezet, niet wetend dat deze het op die avond als eigen idee zou presenteren. Op dezelfde wijze had Musis eindredacteur Hans van der Sloot al in 1970 de eerste ideeën geleverd en initiatieven genomen die hij later samen met Jos Gunneweg heeft uitgewerkt tot het definitieve plan voor de stichting van het Nederlands Gedistilleerd Museum 'De Gekroonde Brandersketel.' Van der Lugt en Pons kregen meteen de burgemeester mee,

Musis | 2003 | | pagina 204