LEEGSTAND musis@kabelfoon.nl Musis 223 Met mr. Piet van Bochove is de laatste wethouder overleden van een college dat in Schiedam geschiedenis heeft geschreven. Een wethouder van het soort dat in deze tijd zo node wordt gemist, memoreert Kor Kegel. Het Stedelijk Museum Schiedam wijdt in z'n eigen geschiedschrijving vrijwel geen woord aan de achtentwintig roerige jaren waarin Hans Paalman directeur was van dit instituut. Een politieke keuze. En een ongelukkige bovendien, want meer dan een kwart eeuw aan museale activiteit, poets je niet zomaar weg. Hans van der Sloot. Vlaardingen herbergt in juli weer tientallen organisten en muziekliefhebbers tijdens de Internationale orgelweek: een 'événement van betekenis. Hanneke Slechte. Henk Hofland is gemeenteraadslid voor het CDA. Maar daar wilde, hij het met Peter de Lange even niet over hebben. Wel 'ovér wat hem als succesvol onder nemer dwars zit in de ontwikkeling van Schiedam Kennisbevordering zou een maatschappelijke opgave moeten zijn en de bibliotheek kan daar een uitermate stimulerende functie in vervullen. Met deze open deur opent Kor Kegel zijn verslag over de beraadslagingen over hoe de toekomst van de bibliotheek er uit moet Moet er een stadsgesprek komen over de manier waarop de stadsgesprekken nieuw leven kunnen worden ingeblazen. Of blijven de gesprekken gaan over de grootse plannen van het gemeentebestuur, waarin de bevolking slechts losse stoeptegels en hondenpoep wenst te zien? Wim Schelberg las Heinsbroeks relaas over de twee zerken die het graf van Liduina hebben gedekt en moest tot zijn verbazing vast stellen, dat de twintig pagina's tekst hem geen steek wijzer hadden gemaakt. Bottine Schade van Westrum las het activiteiten programma van de Sehiedamse Artoteek en meent dat harder werken en een meer commerciële aanpak het enig juiste antwoord is op de verplichting om 50.000 op het budget te bezuinigen. Wat beweegt iemand ertoe om een uitstekend betaalde functie op te geven voor een wisselvallig bestaan in de kunst. Cees Straus stelde die vraag aan galeriehouder Emmy Miltenburg en kreeg lik op stuk. Is Graffiti kunst? Of gewoon vandalisme? In elk geval is het een creativiteit die een uitweg zoekt. Graffiti heeft in elk geval wel iets met kunst te maken. Maar met vandalisme ook. En met verval, want de meeste graffiti wordt toch aangetroffen waar de leegstand en het verval hebben toegeslagen. In dit opzicht mag het Plantagepodium zich Schiedams enige en echte monument van de leegstand noemen. Ooit gebouwd om de rol van Schiedam als cultureel centrum te bevestigen is het podium maar enkele seizoenen in gebruik geweest. Toen kwamen de nozems, toen de kabouters, toen de kunstenaars die op het podium enkele happenings organiseerden en toen de jeugd voor wie het podium een perfecte hangplek is. Als we graffiti vooral als ongeregelde kunstuiting willen zien, ligt er een verbinding met de onderwerpen Stedelijk Museum, galeries en tentoonstellingen. Houden we het op vandalisme dan heeft binnenkort scheidend reformwinkelier en gemeenteraadslid Henk Hofland daar wel iets over op te merken. De leegstand is hem een doorn in het oog. En het proberen verbetering aan te brengen in de deplorabele staat waarin de binnenstad verkeert, lijkt hem bijna vechten tegen de bierkaai. Een stadsgesprekzou dat helpen? Foto omslag: Graffiti op het Plantagepodium;Jan van der Ploeg MUSIS juli/augustus 2003, jaargang 9, no. 7 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede gebied van cultuur en samenleving in Schiedam/Vlaardingen en de regio. Uitgegeven door Stichting MUSIS Schiedam. Redactie: Henk Horsten, Kor Kegel, Laurens Priester, Henk Slechte, Harriet Weststrate, Arij Maarleveld, voorzitter Eindredactie: Hans van der Sloot Redactie- en administratie: Broersvest 75-77, 3111 ED Schiedam, telefoon 010 - 4735518 Abonnementen: Door telefonische opgave en storting van (minimaal) 27,50 (jaarabonnement 2003) op rekeningnummer 81.33.79.555 Fortis-bank onder vermelding van 'Musis'. Opzeggingen schriftelijk 2 maanden voor beëindiging abonnementsperiode. Advertentie-exploitatie: De Hollandse Onderneming VOF Zetwerk en lithografie: DTPiet Schiedam Druk: Drukkerij Mercator Schiedam

Musis | 2003 | | pagina 223