Negende Internationale orgelweek Hanneke Slechte Musis 230 De herdenking van de driehonderdste sterfdag van Nicolas de Grigny, die leefde van 1672 tot 1703 was één van de aanleidingen om deze componist centraal te stellen op het negende Internationale orgelfestival dat van 11 tot en met 16 augustus in de Grote kerk inVlaardingen gehouden zal worden. De initiatiefnemer van het festival is organist Aad Zoutendijk voor wie De Grigny een bijna natuurlijk voorbeeld is. De op 32-jarige leeftijd gestorven De Grigny schreef in 1699 het Premier Livre d'Orgue. Dit werk heeft grote invloed gehad op de ontwikkeling van het orgelspel. In dit Premier Livre d'Orgue heeft De Grigny, steunend op een geweldige Franse orgeltraditie, de barokke speelwijze tot het uiterste toe verfijnd. Zelfs Bach heeft Grigny's werkwijze en verfijnde versierkunst, toegepast op zijn eigen composities. De Grigny schreef als organist van de kathedraal van St. Denis vanzelfsprekend voor het rijk gestemde Franse orgel. Zijn muziek leent zich uitstekend voor het Fransgeoriënteerde Van Peteghemorgel dat - oorspronkelijk gebouwd voor de Gentse Boudelo-abdij en ooit bespeeld door Wolfgang Amadeus Mozart - de trots is van de Grote kerk in Vlaardingen. Flet Internationale Orgelfestival trekt bezoekers en deelnemers van heinde en ver. Eens in de twee jaar biedt Vlaardingen het publiek een aantrekkelijk en gevarieerd programma, bestaande uit orgelconcerten gecombineerd met lezingen over muziektheorie en -literatuur en een interpretatiecursus voor organisten en orgelstudenten, voornamelijk uit België, Duitsland en Nederland. Deze cursus wordt gegeven door de specialisten Francois Espinasse en de Spaanse organist Andres Cea Galan. Er zullen enige werken van Nicolas de Grigny, Francisco Correa Arauxo en Juan Sessé besproken worden. Thema's zoals interpretatie, het lezen van de geschreven muziek en voordracht komen in de cursus aan bod. De Barok afgeleid van het Franse woord 'baroque' voor bizar of vreemd dat in het Portugees vertaald staat voor 'onregelmatig gevormde parel, de grilligheid', is ontstaan in Itahë en heeft zich tussen 1600 en 1750 uitgebreid tot geheel Westeuropa, met soms opmerkelijke stijlverschillen in regionale interpretaties. Flet was een stroming in de beeldende kunst, literatuur, tuinarchitectuur en muziek. Enige kenmerken van deze stijlperiode in de muziek zijn de versieringen, de heftige bewegingen, de illusie, de overdadigheid, en overdreven gevoelsuitdrukkingen die overigens wel netjes gestroomlijnd werden. Want de barok is ook de tijd waarin gewerkt werd aan een gedegen theoretische en technische basis. Componisten in die tijd werkten voor opdrachtgevers, de kerk, het stadsbestuur of vorsten, die in de muziek(uitvoeringen) hun rijkdom, macht en invloed toonden. Hetzelfde gold voor de bouw van een orgel, dat als belangrijkste instrument van de stad een zeker aanzien verschafte. In de muziek zijn de versieringen rond de uitgangsmelodie het meest kenmerkend. In de barokmuziek werden de stemmen namelijk geïndividualiseerd. Hierdoor ontstonden ruimtes voor improvisatie. De basso continuo deed zijn intrede, een aanhoudende baslijn. De bas is als laagste partij in een muziekstuk de drager van de harmonie. Ook tot ontwikkeling kwamen de majeur, de grote terts met een afstand van twee hele noten in een drieklank en de mineurharmonie, die zich baseert op de kleine terts met een afstand van een hele en een halve noot in een drieklank. Bekende barokcomponisten zijn Monteverdi, Purcell, Vivaldi, Couperin,Telemann en Handel en natuurlijk niet te vergeten Johann Sebastian Bach, die in feite de gehele ontwikkeling van de barokmuziek in zijn enorme oeuvre heeft samengevat. De iniatiefnemer van het festival dat zijn eerste editie in 1987 beleefde, Aad Zoutendijk, voltooide zijn orgelopleiding aan het Brusselse conservatorium. Als jongetje van tien jaar ging hij al op de fiets naar Maassluis en mocht daar in de kerk helpen met het stemmen van het orgel, sterk onder de indruk als hij destijds was van het imposante muzikale bouwwerk, waar zoveel geluid uit kwam. Sinds 1974 is hij werkzaam als vaste organist van de Vlaardingse Grote kerk. Het organisatorische gedeelte van het festival ligt de afgelopen jaren grotendeels in handen van het inmiddels gepensioneerde ex-hoofd van de gemeentelijke afdeling Cultuur Maarten Bot. Deze onderhoudt ook de externe contacten. Over de hele wereld wordt op conservatoria en in muziektijdschriften reclame gemaakt voor het festival. Met als gevolg dat zelfs Japanse organisten en musici aan het festival hebben deelgenomen. Aan de organisatie lag oorspronkelijk ook de wens ten grondslag een eerbetoon te organiseren voor de belangrijke orgelmaker Peter Van Peteghem. Hij bouwde dit orgel in 1763. Sinds 1819 is het in het bezit van de Nederlandse Hervormde Gemeente van Vlaardingen, die het orgel voor drieënhalf duizend guldens kocht van de stad Gent. Ieder orgel, vertelt Zoutendijk, heeft figuurlijk gesproken, zijn eigen componisten voortgebracht. Het Van Peteghem-orgel is sterk georiënteerd op de Franse orgelbouw en is zeer geschikt voor het uitvoeren van het werk van De Grigny. Het orgel heeft een heldere, vurige en directe klank met helle trompet en cornetklanken. Ook orgelcomposities van Vlaamse en Franse barokcomponisten waaronder Couperin, komen hierop goed tot hun recht. Moeilijker wordt het met negentiende- eeuwse laat-romantische componinsten als Brahms en Franck. Een orgel waarop in principe elke muziek kan worden gespeeld bestaat wel. Dit orgeltype staat bekend als het compromisorgel, maar het klinkt niet mooi. In Nederland bevindt zich overigens slechts één orgel dat enige overeenkomsten met het Vlaardingse orgel heeft. Het is het Robustelli-orgel van de St. Lambertuskerk in Helmond en evenals het Van Peteghem-orgel afkomstig uit een abdij. In Nederland is er op het gebied van orgelfestivals overigens

Musis | 2003 | | pagina 230