huishoudelijke Voorlichting er eigenlijk te zoeken? Weg met zulke vage nevenactiviteiten 233 Musis Nog een tweede kanttekening, voordat hij van wal steekt. Hij is er niet op uit zijn gram te halen, omdat het gemeentelijk middenstandsbeleid nou ja, beleid hem zou hebben gedupeerd of benadeeld. Is niet zo. En ook is het niet zo dat hij zijn te koop staande nering voordelig wil aanprijzen. Kopers hebben hun ogen niet in hun zak zitten, die hoeft hij niks wijs te maken. Hij wil gewoon een probleem aankaarten omdat het hem aan zijn hart gaat. Een probleem aangaande zijn stad. Mag hij, als Schiedammer en handelsman? Voor wie Henk Hofland niet kent: de man is eigenaar van het reformhuis aan het Broersveld. Hij heeft achttien jaar een delicatessenwinkel gehad in het Hof van Spaland, zat met een winkel in Prelude (de voorloper van Hof van Spaland) en had een jaar of twaalf een reformwinkel in de Sint Liduinastraat. Je hoeft niet speciaal van Schiedamse origine te zijn om te weten wie hij is: Rotterdammers kennen hem ook, hij begon zijn carrière als groenteboer in een zijstraat van de Bergselaan. In Ridderkerk zullen ze zich zijn gezicht nog wel herinneren omdat hij daar een groentewinkel had en een cash carry en in Vlaardingen is hij ook geen onbekende. Daar wordt hij joviaal gegroet door vroegere klanten van zijn winkels in de Diepenbrockstraat en de Eendrachtstraat. Hofland is niet zo'n snelle ondernemer die anderen het werk laat doen en zelf in zijn kantoor Adformatie gaat zitten lezen of zijn tijd doorbrengt met netwerken op de golfbaan. Aan de zwarte randen onder zijn nagels kun je zien dat hij aanpakken niet schuwt, aan zijn niet helemaal smetteloze stofjas, dat hij gewend is met kratten en dozen te sjouwen. Een typische kleine zelfstandige eigenlijk. En: hij is er levenslustig onder gebleven. Geen klager geworden, geen cynicus. Ook geen pessimist, zoals zoveel Schiedammers. Hofland blijft geloven in zijn stad. Al is 't wel geloven tegen de klippen op. Ongeveer tien jaar geleden leefde dat geloof na decennia van mismoedigheid opeens bij meer ondernemers op. Het was alsof er een rilling door de stad ging. Een soort goudkoorts. Er was een nieuw winkelcentrum in de maak, de Verlengde Passage werd gezien als het beginpunt van een glorierijke toekomst voor stad en middenstand tegelijk, Schiedam stond eindelijk op het punt zijn imago van doorgeblazen krothuis af te schudden, Schiedam ging het helemaal maken. Andere bewijzen? Wat dacht je van de nieuwbouw op het Stadserf, niet zo snel gegaan als ik gedacht had.' Klinkt daar spijt? Schudt het hoofd. Spijt, daar doet hij niet aan. Maar ook al zegt hij het niet met zo veel woorden, een kind kan begrijpen dat hij op z'n minst teleurgesteld moet zijn. Hofland zet de feiten op een rijtje. De Passage is er gekomen, de beloofde upgrading van het Broersveld is uitgebleven. Voorlopig. En het Land van Belofte is nog steeds een braakliggend niemandsland met een schutting eromheen, zodat vreemdelingen denken dat daar wordt gewerkt. Maar er gebeurt niets. Kan nog wel komen, natuurlijk. Dat moet zelfs. 'Die plek is medebepalend voor het aanzien van de binnenstad. Bepalend voor veel andere dmgen ook. Als daar wat moois komt te staan, heeft dat een grote uitstraling op de directe omgeving. Daar profiteren we allemaal van mee.' Misschien komt na een succesvolle voltooiing van het land van Belofte dan ook eindelijk De Grote Omloop eens tot stand, het winkelcircuit tussen Koemarkt, Hoogstraat, Broersvest en Koemarkt. Of De Kleine Omloop, hetzelfde circuit maar dan over het Broersveld. Tot nu bestaan die ideale winkelpatronen alleen in raadsstukken en de rapporten van adviesbureaus die braaf opschrijven wat hen door ambtenaren met gebrek aan werkelijkheidszin wordt ingefluisterd. Dure rapporten, zonde van het geld. Maar daar hebben we het nu niet over. We hebben het over het Broersveld. Daar valt nergens een teken van bouwactiviteiten waar te nemen. Nog niet, niet meer? Hoe dan ook, de veqonging is gestagneerd. Die stopte bij de laatste bakstenen van de Passage. 'Jammer,' vat Hofland zijn oordeel over deze ontwikkelingen samen. Waarom stokte de renovatie zo abrupt? Schouderophalen. 'Je kan het aan de recessie wijten. Maar vijf jaar geleden hadden we het omgekeerde van een recessie en toen gebeurde er ook niks. Ik heb het gevoel dat het veel te maken heeft met het omleggen van de trambaan op de Broersvest. Toen ze daaraan begonnen merkte je opeens dat er een kentering intrad. Daarvoor zat er duidelijk een opgaande lijn in. Die werd plotseling afgebroken. Een winkel moet makkelijk bereikbaar zijn. Dat ben je niet, als de belangrijkste straat van de binnenstad maanden en maanden open ligt. De boel is nu weer dicht, maar veel klanten hebben een andere loop gekregen. Alleen degenen die echt willen, zie je hier nog. De rest doet zijn boodschappen vermoedelijk elders.' van de plannen voor het Land van Belofte? Als rasoptimist had Henk Hofland alle vertrouwen in Schiedams verjongingskuur. Daarbij: de economie groeide, onder consumenten viel een stijgende vraag naar kwaliteitsproducten waar te nemen en aan het Broersveld stond een aantrekkelijk winkelpand te koop. Wat doet een ondernemer onder zulke omstandigheden? Die koopt dat pand, laat het verbouwen, investeert een klein miljoen gulden en gaat ervoor. Ondanks een negatief van het Economisch Instituut van het Midden- en Kleinbedrijf. Dat zei: daar doe je misschien niet verstandig aan. Maar Hofland deed 't toch. 'Omdat ik nu eenmaal eigenwijs ben.' Zwijgt even. Zegt dan: 'Het is nu 2003 en ik geef toe: er wordt druk gewerkt hier en daar, maar het is toch allemaal Wil dat zeggen dat de kansen voor het Broersveld voorgoed verkeken zijn? Kan de straat zich nog herstellen van de dreun? Hofland denkt van wel. Maar dan moet er wel iets wezenlijks veranderen. 'Dit hoeft geen slechte plek te zijn. Er zitten hier winkels sinds 1910. Maar het zou eens een echte winkelstraat moeten worden. Dat kan best van de grond komen, in het centrum van Delft heb je een straat die er vroeger net zo uitzag en waar je nu heel leuk kunt winkelen. De gemeente moet beginnen de gaten in de gevelwand van het Broersveld te vullen. Het Gat van Bolmers dichten. Dan wordt het een eenheid. Het is nu een ketting waaraan schakels ontbreken.' Daarna moet de straat weer een echte winkelfunctie krijgen. Wat hebben de parketpolitie, de Stichting Huishoudelijke

Musis | 2003 | | pagina 233