Schiedamse middenstand 235 Musis onderlinge samenhang, ze vertegenwoordigen alle denkbare branches en segmenten. Er is een uitzendbureau, een nagelstudio, een fietsenzaak, een telefoonwinkel annex audiospecialist, een kapper, een bakker, een winkel in lingerie, een zaak in verf en behang, enzovoort. En deze straat zou een chique lifestyle boulevard moeten worden? Een dwaas en modieus idee, dat alleen maar de doodssteek voor de resterende winkels kan betekenen. Over de Dam wandel ik naar de Hoogstraat, waar ik linksaf sla en meteen oog in oog sta met een groot winkelpand op nummer 184/186 dat veranderd schijnt te zijn in een—ja wat eigenlijk. Kantoor? Adviesbureau? Medische praktijkruimte? Er staan wat stoelen en conferentietafels, ik zie een soort bar met iets dat een koffiemachine zou kunnen zijn, maar op deur noch etalage hangt een bord dat verklaart ivat hier binnen gebeurt. Zulke anonieme of onduidelijke panden kom ik op deze expeditie wel vaker tegen, hun nering heeft meestal niets met een winkelstraat van doen. Op de Dam zag ik een soort schildersatelier voor amateurs, op de Grote Markt het (te koop staande) atelier van Jacques Tange, op de Hoogstraat een tandartspraktijk, verderop een pandje dat dienst doet als museum voor de fysiotherapie en voorts een krakkemikkige etalage vol stoffige trapauto's. In het Broersveld noteerde ik als Fremdkörper ondermeer het kantoor van een bewonersvereniging en het onderkomen van de historische vereniging. Strikt vanuit middenstandsoogpunt geredeneerd, zou je dergelijke adressen ook als leegstaand moeten kwalificeren. Er wordt immers geen handel gedreven. Waar Hoogstraat en Grote Markt elkaar raken, staat sporthuis Van Tilborg te koop. Grote Markt 19 is te huur, nummer 23 is leeg maar binnen liggen zand en cement: het lijkt erop dat hier iemand zijn geluk gaat proberen. Het pand op de hoek van de grote Markt en de Nieuwstraat staat leeg en dat is door de enorme lengte van de pui geen opwekkend gezicht. Alsof meteen de hele straat dood is. In de Dan de Hoogstraat op. Hier volgen de nummers waar winkels te koop dan wel te huur staan dan wel leeg zonder nadere aanduiding (waarbij ik soms een slag sla naar de juiste nummering, omdat op veel panden het huisnummer ontbreekt, een merkwaardig verschijnsel dat je in wel meer winkelstraten tegenkomt): 28, 54, 61, 84, 106, 122, 123, 134, 143, 145, 149, 151. Ook hier ziet menig verlaten winkelpand er deplorabel uit, omdat het wordt verminkt door grafitti, met lelijke underlaymentplaten is dichtgeplakt of al zo lang leegstaat dat het een stinkend kadaver is geworden. De genadeklap krijg ik bij een vluchtige wandeling door de Branderspoort, de door de veel te hoge, veel te dicht op elkaar staande bebouwing somber uitgevallen woonbuurt van de Schots-Zweedse architect Ralph Erskine. Onder alle woonblokken zijn winkelruimten gecreëerd, maar tijdens mijn korte bezoek tel ik niet één verhuurd pand, wel zie ik een etalage die over de volle lengte beplakt is met zwart-wit foto's. Weer zo'n poging om leven te suggereren waar het niet is. De waarheid is onontkoombaar: niets is er terechtgekomen van het idee om middenstanders te interesseren voor dit overgangsgebied tussen Centrum en Nieuwland. Ook hier openbaart zich de Wet van de negatieve overvloed: veel is weinig. De voornaamste conclusie van deze 'quick scan' van de belangrijkste winkelstraten in Schiedam-Centrum (minus de Broersvest, die als enige weinig reden tot klagen lijkt te hebben) luidt natuurlijk dat de schaal van de leegstand schokkend is. De Schiedamse middenstand is ziek, op die bewering van Henk Hofland valt weinig af te dingen. Die ziekte kan tal van oorzaken hebben. Te hoge huren, de concurrentie met andere steden en andere winkelcentra, zwak assortiment, onevenwichtige brancheverdeling, een slecht imago, gebrek aan stedelijk beleid - allerlei gevolgtrekkingen zijn mogelijk. Dat het Lange Kerkstraat lijkt alles dik in orde, maar de bloei houdt op aan de andere zijde van de Broersvest. De helft van de slechts een paar jaar oude winkelpanden op het Stadserf staat er grauw en levenloos bij. Wat een koud en uitgestorven plein, trouwens. Hoe kan iets dat zo mooi is, tegelijk zo zinloos zijn? En waar zijn de cafés die hier zo dicht bij kerk, theater en stadhuis toch bij uitstek horen? Al watje ziet zijn makelaarskantoren en een bank. De enige die de hoge huren kunnen opbrengen, vermoedelijk. Maar het kan nog erger. Mijn Persoonlijke Omloop leidt me naar het Broersveld, en het is hier dat de ontgoocheling definitief toeslaat. Aanvankelijk ben ik van plan het aantal winkels en het aantal lege panden afzonderlijk te turven, maar die poging staak ik al meteen, daar is geen beginnen aan. De uitkomst zou onthutsend zijn. De ondernemers die er hier de brui aan hebben gegeven, volstonden niet met het achter zich dichttrekken van de deur, ze wilden ook graag uiting geven aan hun frustraties over het mislukken van hun dromen en deden dat door de ramen dicht te plakken met kranten of ze af te timmeren met board, waardoor een soort spookhuizen ontstonden waar nooit meer iemand een voet zal willen zetten. Grafitti spuiters maakten het werk vervolgens af en herschiepen de omgeving in een soort Sarajewo ten tijde van de Servische belegering. De gevelwand van het Broersveld vertoont op meerdere plaatsen gaten van tientallen meters lang en ter weerszijde daarvan zie je, het wordt eentonig, niets anders dan plakkaten Te Koop, Te Huur. Zelfs aan de voet van Schiedams koopparadijs nummer één, de Passage, wordt een winkel te huur aangeboden. nodig is deze leegstand te bestrijden, mag duidelijk zijn. Net zoals bij een hartinfarct een stukje van het hart steft, zo verliest een winkelgebied met iedere lege zaak een stukje van zijn aantrekkelijkheid. Een van de vele vragen die bij het verschijnsel van de leegstand kan worden gesteld is, wanneer ontivikkelaars in Schiedam eens ophouden hun projecten categorisch te voorzien van zo- en zoveel vierkante meters winkeloppervlak, terwijl ze weten dat er toch geen gegadigden voor te vinden zijn. Wanneer zet de gemeente Schiedam eens een rem op dat bouwen voor de leegstand? Het bouwplan voor het Land van Belofte lijkt een goed moment om het tij te keren. Te vrezen valt dat die locatie anders zijn pretentieuze naam nooit zal kunnen waarmaken. In ieder geval niet voor de middenstand.

Musis | 2003 | | pagina 235