Bibliotheek van lees Kennisbevordering zou een maatschappelijke opgave moeten zijn en een bibliotheek kan daar een uitermate stimulerende functie in vervullen. Volgens de Raad voor Cultuur is de bibliotheek een maatschappelijke basisvoorziening. 'Wij moeten meer onze plek in de wijk benadrukken,' zegt Karin Visser, directeur van de Schiedamse bibhotheek. 'De bibhotheek wordt vaak nog gezien als boekenuitleen, maar het moet ook een culturele ontmoetingsplaats zijn,' zei ze op een symposium, dat op 2 juni werd gehouden in het grondig vernieuwde bibhotheekfiliaal in de Blauwe Brug. En toch laait telkens weer de discussie op over sluiting van filialen. Zowel in Schiedam als in Vlaardingen dreigen enkele wijken hun 'maatschappelijke basisvoorziening' kwijt te raken. Dat is terug te voeren op politieke kortzichtigheid. In het bibhotheekfiliaal Zuid, middenin de Gorzen in Schiedam, opende burgemeester Reinier Scheeres samen met Wout Pols op 19 juni drie tentoonstellingen tegelijk. Ze zijn te bekijken tot en met 23 augustus en ze gaan over de Watersnoodramp van 1953 en de gevolgen daarvan voor Schiedam. Op 1 februari 1953 steeg het waterpeil aan het Hoofd onrustbarend. Vloedplanken bleken niet toereikend. Het water stroomde de panden aan de Hoofdstraat en de Maashofjes binnen, de dijk bij de Wilhelminahaven stond op het punt te bezwijken, het Sterrebos was één grote watervlakte en de scheepswerven Gusto, Nieuwe Waterweg en Wilton- Fijenoord hepen grote schade op. Op de Zuid-Hollandse eilanden, Zeeland en Noord-Brabant kwamen 1835 mensen om, 72.000 mensen moesten geëvacueerd worden, 200.000 hectare land kwam blank te staan en 50.000 huizen werden beschadigd, waarvan 8500 onherstelbaar. Schiedam bood hulp aan de slachtoffers. In zaal Irene aan de Nieuwe Haven werden honderden evacués opgevangen. Direct na de ramp werden plannen uitgewerkt, die uitmondden in het Deltaplan. De dijken moesten op een niveau van 4,50 meter boven Nieuw Amsterdams Peil worden gebracht. In 1957 was de nieuwe Spuisluis klaar, in 1978 werd de nieuwe Buitensluis geopend en de Havendijk werd verlengd. Hiervoor moest alle bebouwing achter de Heilig Hartkerk worden gesloopt, waarmee een eind kwam aan een uniek stads- en havengezicht. De drie tentoonstellingen, die door Scheeres en Pols in het filiaal aan de Leliestraat werden geopend, sluiten aan op het programma van de Zuid-Hollandse Waterdagen. Ze zijn op drie plekken te zien, in de Leliestraat, in het bedieningshuis van de Buitensluis aan de Voorhaven en in de hoofdvestiging van de bibliotheek op het Stadserf. Het zijn tentoonstellingen, die gegarandeerd veel nieuwe bezoekers naar de bibhotheek trekken en wie weet levert zo'n verrassende kennismaking nieuwe leners op. Het is de bibhotheek gegund als maatschappelijke basisvoorziening met een wijkfunctie. In het filiaal in de Gorzen kun je zien wat zich een halve eeuw geleden in de wijk afspeelde.Toch wordt filiaal Zuid met sluiting bedreigd, evenals het filiaal in Nieuwland, waar veel Turken wonen die niet bekend zijn met de bibhotheek of er te weinig van hun gading vinden. De bezoekersaantallen zijn te laag en dan kijkt een gemeentebestuur altijd naar de kosten. In Vlaardingen is er dezelfde situatie. Ook hier staan filialen op het spel, omdat de politiek er niet meer geld voor over heeft. Maar het is tamelijk rampzalig als alleen naar de financiën wordt gekeken en niet naar het educatieve belang. Het filiaal in dc Leliestraat krijgt wekelijks hele schoolklassen over de vloer, ze gaan georganiseerd boeken ruilen. Veel scholieren komen in hun vrije tijd terug. De bibhotheek trekt ook veel oudere wijkbewoners. Het zijn er misschien niet genoeg, maar als het filiaal dicht gaat, is het niet waarschijnlijk dat die schoolklassen uit de Gorzen helemaal naar het Stadserf wandelen, want dat kost te veel lestijd. En oudere wijkbewoners klagen steen en been over de frequentie van buslijn 54. Ze hebben er al een hekel aan om voor een boodschap naar'de stad' te moeten. Sluiting van het filiaal kost dus onvermijdelijk lezers. Zij zullen dan de dupe zijn van het simpele feit, dat de bedreigde filialen zich alle bevinden in wijken met een bovengemiddeld aantal laaggeschoolden en halfgealfabetiseerden. Kennisbevordering zou een maatschappelijke opgave moeten zijn en een bibliotheek kan daar een uitermate stimulerende functie in vervullen. Het sluiten van filialen levert bepaald geen bijdrage aan de ontwikkeling van wijkbewoners en als de politiek er niet meer geld voor over heeft, zit er maar één ding op. Met kunst- en vliegwerk moeten de bezoekersaantallen omhoog. In haar concept-beleidsplan streeft Karin Visser dan ook naar meer samenwerking tussen de bibhotheek en andere organisaties.

Musis | 2003 | | pagina 238