faal tot ontmoetingscentrum 239 Musis De bibliotheek wil duidelijk meer zijn dan een uitleen van boeken, cd's en videobanden. Karin Visser wil de bibliotheek meer een culturele ontmoetingsplaats doen zijn en dat kan door samenwerking met culturele en maatschappelijke organisaties. Nu werd daar op het symposium van 2 juni niet het sterkste voorbeeld van gegeven. Er was een spreker van het Riagg in Vlaardingen, want het Riagg is zo'n organisatie waarmee de bibliotheek samenwerkt. Zo zijn er in samenwerking voorlichtingsavonden georganiseerd over depressiviteit, angst, burn-out en mantelzorg en de bibliotheek kan belangstellenden bijvoorbeeld doorverwijzen naar de gespecialiseerde boekencollectie, die het Riagg in een eigen bibliotheekje heeft. Riagg-preventiemedewerker Koos van Lith stelt dat de bibliotheek laagdrempeliger is dan de ambulante geestelijke gezondheidszorg en daarom kan de bibliotheek een belangrijke signaalfunctie hebben: het bibliotheekpersoneel kan zien waar bezoekers belangstelling voor hebben. Als er vraag is naar boeken over psychische nood, kan het heel handig zijn als er toevallig net foldertjes van het Riagg liggen. Dat klinkt idealistisch. In de praktijk kan het aantal mensen dat via de bibliotheek bij het Riagg terechtkomt wel tegenvallen. Toch laat het zien dat de maatschappelijke betekenis van de bibliotheek al op een eenvoudige manier vergroot kan worden. Het laat zich aanzien dat relaties met scholen, kunstenaars, bewonersverenigingen, sportclubs, milieuorganisaties en ondernemers vergelijkbare voordelen opleveren voor de positie van de bibliotheek in de lokale samenleving. De bibliotheek ontwikkelt zich dan tot een ontmoetingsplek, waar ruimte is voor debat en culturele uitingen. Niet voor niets staat er in het filiaal in de Blauwe Brug een podium. De bibliotheek is duidelijk geen leeszaal meer met bordjes 'Stilte a.u.b.' maar het moet er bruisen, er moet swing en zwier in komen. Het is een begrijpelijke richting, die de bibliotheek wil inslaan. Toch wrikt hier iets. Het is misschien lichtelijk overdreven, maar je zou de bibliotheek dan al snel als wijkcentrum kunnen zien, waar cursussen worden gegeven en theatervoorstellingen worden gehouden en waar je overigens ook nog een boek kunt lenen. Maar zullen de wijkcentra dat dan niet als concurrentievervalsing zien? En laat de politiek niet denken dat samenwerking tussen de bibliotheek en andere organisaties niets kost. Stel dat de bibliotheek samenwerking zoekt met milieugroepen of sportverenigingen. Dan zal dat consequenties hebben voor de collectie. Er ontstaat dan ongetwijfeld nieuwe vraag naar boeken over milieu en sport, 't Is maar een voorbeeld. Het organiseren van discussie- of voorlichtingsavonden kost ook arbeidstijd. En als samenwerking met andere organisaties dus betekent dat de personeelslasten en de aanschafkosten omhoog gaan in een gelijk blijvend budget voor de bibliotheek, dan draait het er uiteindelijk op uit dat die samenwerking leidt tot sluiting van filialen waar dan geen geld meer voor is. Kwestie van prioriteiten stellen. Maar moet het openhouden van filialen, ook in moeilijke wijken met weinig leesdichtheid, geen prioriteit zijn? Samenwerking met organisaties kan de bibliotheek ook heel goed op wijkniveau vinden. Denk aan die schoolklassen, die wekelijks naar de Leliestraat gaan. Er kunnen voorlees- middagen aan gekoppeld worden. Met de vertelschool van Paul Middellijn in Rotterdam kunnen verhalenvertellers aangetrokken worden; dat is trouwens niet alleen voor kinderen, maar ook voor volwassenen interessant. De bezoekers van de ouderensociëteit zouden een heerlijke middag hebben. Op wijkniveau kan de bibliotheek ook samenwerken met de kerk en de moskee, met hobbyclubs, met bewonersverenigingen. In Schiedam-Zuid zit de bewonersvereniging in hetzelfde gebouw als het bibliotheekfiliaal en er is een wijkdocumentatiecentrum in opbouw, dat bepaald meer omvat dan een archief van de vereniging, maar ook over nota's en boeken beschikt, die bewoners kunnen inspireren tot nieuwe initiatieven in de samenlevingsopbouw. De bibliotheek kan een vergelijkbare doorverwijsfunctie hebben als waar het Riagg op hoopt. Voor de goede orde zij vermeldt dat de bewonersvereniging Schiedam-Zuid hardnekkig tegenstander is van sluiting van het bibliotheekfiliaal, omdat het een noodzakelijke wijkvoorziening is. 'In de samenleving ontwikkelt zich een hang naar kwaliteit,' zei Ton de Swart op het symposium over de positie van de bibliotheek in de lokale samenleving. Hij noemde de bibliotheek en de Artoteek Schiedam als voorzieningen die met die hang naar kwaliteit te maken hebben. Een interessante opmerking, want Ton de Swart zei het als waarnemend cultuurwethouder; inmiddels is Marius Heyenk aan de slag gegaan als definitieve opvolger van Theo Schoenmakers, die in tegenstelling tot De Swart de neiging had de kunstuitleen als iets elitairs te zien. De Swart zei er wel bij dat de Raad voor Cultuur zich zorgen maakt over de herstructureringen in bibliotheekland (fusies, centralisatie) omdat gemeenten er minder middelen voor over hebben. Schiedam is geen positieve uitzondering, zei De Swart, doelend op de bezuinigingen waar de gemeente voor staat. Hij vond het geweldig hoe de bibliotheek erin geslaagd is het filiaal Noord om te toveren tot een warme huiskamer,'met beperkte middelen is een maximaal resultaat bereikt' en hij sprak de hoop uit dat het filiaal Noord werkelijk een ontmoetingsfunctie krijgt... maar waarom zou dat dan niet in andere wijken nagestreefd moeten worden? Karin Visser legt de nadruk op 'onze plek in de wijk' en het is een uitdaging om die plek ook daadwerkelijk te veroveren. Dat kan in een uitstekende samenwerking met wijkorganisaties, zelfs met club- en buurthuizen die eveneens ontmoetingscentra in de wijk zijn maar dan moet de tijd wel geboden worden om die plek in de wijk te bemachtigen. En tijd is geld. ■V1 t

Musis | 2003 | | pagina 239