Musis 246 kunst', ontging en ontgaat de leefbaren, die de vooruitgang voor Schiedam menen te kunnen vinden op de weg terug. Julia Snikkers, Foto: Jan van der Ploeg Natuurlijk had niemand verwacht dat Artoteek-directeur Julia Snikkers bij de pakken zou gaan neerzitten toen ex-wethouder Schoenmakers haar wist op te zadelen met zijn voorgenomen bezuiniging van vijftigduizend euro per jaar. Want Leefbaar Schiedam beschouwt de artoteek niet als gemeentelijke kerntaak en vindt dat deze moet worden afgestoten. De instelling is er immers alleen maar voor welgestelden, die zich best op eigen kosten een mooi plaatje aan de muur kunnen veroorloven. Schoenmakers wenste geen verschil te maken tussen het betraande zigeuneijongetje (een meisje mocht ook) en echte verfvaste kunst. En zoals cultuur populisten op zoek naar bevestiging van een slechte smaak (zie ook wethouder Ben van der Velde inVlaardingen) zo gaarne plegen te doen, wilde Schoenmakers best de discussie aangaan over wat nu eigenlijk de erenaam kunst verdient. Dat de artoteek in Schiedam aanjager is van kunstdagen, atelierroutes, kunstprojecten op scholen en het succesvolle 'Wonen met nikkers zocht het echter niet in acties om het tij te keren, want daarvoor heb je een achterban nodig en moetje veel tijd willen investeren in mobiliseren en organiseren. En die ontbreekt bij de drukke werkzaamheden van de artoteek. Evenmin wilde zij het risico lopen om het publiek van zich te vervreemden door daarop de bezuinigingen af te wentelen. Dus besloot ze het juist te zoeken in uitbreiding van activiteiten en een commerciëler aanpak. Al jaren pleitte Julia Snikkers voor toestemming om de huurprijs afhankelijk te mogen maken van de waarde van de geleende kunstwerken. Steeds werd dit geweigerd onder het motto dat ook de kunst geen onderscheid maakt tussen arm en rijk en dat iedereen tegen gelijk tarief van de cultuur moest kunnen genieten. Zo ongeveer de filosofie van het toegangskaartje voor het museum. Inmiddels is dit uitgangspunt verlaten. Kunstwerken tot een prijs van 1350,— kunnen worden gehuurd voor 6,—.Tot 2200,— wordt maandelijks 8,25 in rekening gebracht, terwijl werken met een waarde boven 2200— voor 10,— per maand de deur uit mogen. Voor bedrijven liggen deze tarieven een weinig hoger. Daartegenover staat dat bedrijven doorgaans meer dan één stuk in huis halen. Wie van kunst houdt en erop mag rekenen dat de fiscus eraan mee betaalt, heeft het maar voor het kiezen in de artoteek. Nevenactiviteiten bestaan uit het organiseren van bedrijfsontvangsten, lunchlezingen of tot activiteiten waarbij medewerkers onder leiding van kunstenaars zelf aan de slag gaan. Daar zouden er best meer van mogen komen, maar Julia Snikkers maakt zich over de belangstelling geen zorgen. Die zal ongetwijfeld toenemen. Haar enthousiasme is het belangrijkste wapen. Het is moeilijk om niet even geestdriftig

Musis | 2003 | | pagina 246