'ode op Musis 248 Emmy Miltenburg, foto: Jan van der Ploeg In een prachtig pand uit 1780 aan de Lange Haven in Schiedam is sinds enkele maanden een galerie gevestigd. Niet het gebruikelijke aanbod van beeldende kunst of keramiek is hier te zien, wel mode en stoffen, die elders zelden worden geëxposeerd. Galerie EM wil een podium voor modeontwerpers zijn, een plek waar ontwerpkwaliteit met hoofdletters wordt geschreven. De ruimte is sober, maar doordacht. Je kunt er alle kanten mee op. Een vondst - ook voor architecten is de in vergrijzend hout uitgevoerde, massale wand die over meerdere verdiepingen de achterzijde van de woningen aan de Hoogstraat aan het gezicht onttrekt. Op die manier voegt een autonome wand, die eigenlijk niets anders is dan een tuinmuur, een eigen bouwkundige waarde toe aan het interieur De aankondiging van de lopende tentoonstelling munt ook al uit door eenvoud. Een gouden etalagesticker vermeldt slechts 'Orson+Bodil, salon d'essayage', ofwel in plat Nederlands; 'paskamer' of iets sjieker 'passalon', al zul je minstens tot Brussel of Parijs moeten gaan om een bij dit begrip passende ruimte te vinden. In Nederland immers vindt het uitkiezen van kleding doorgaans plaats in de beslotenheid van een met gordijnen of een klapdeurtje afgeschoten hok. De cultuur waarin voor het passen en becommentariëren een salon is ingericht heeft onder onze lage hemel nog nauwelijks voedingsbodem gevonden. Schiedam behoort vanaf nu dan tot de uitzondering. De mode die in Galerie EM wordt geëxposeerd is ook te koop. Voor de daarbij passende prijzen wel te verstaan. Want de kleding van Orson+Bodil is niet goedkoop. Modeontwerper Alexander van Slobbe (Schiedam 1968) streeft naar een eigen vormentaal en stond, als eerste individuele Nederlandse ontwerper, al vier keer op de catwalk in Parijs. De shows van zijn label Orson+Bodil, dat met trots wordt gebracht door toonaangevende huizen als Van Ravenstein op de Amsterdamse Keizersgracht en Kodin Couture in Maastricht gingen niet onopgemerkt aan de internationale pers voorbij. Met name Japan is hevig geïnteresseerd in de Nederlandse ontwerper. Zo merkwaardig is dat overigens niet. De hjnen van Orson+Bodil zijn - volgens de internationale modepers - van een gortdroge soberheid, maar in de afwerking daarentegen van een geraffineerde finesse. De overeenkomst met Japanse ambachtskunsten waarin soberheid en schoonheid van lijn en detail samengaan is groot. De kleding van O+B onderscheidt zich met constructie, coupe en met de tactiele kwaliteiten van de gebruikte stoffen. Geen kleding waarin het publiek dat de societypagina's van de

Musis | 2003 | | pagina 248