I Galerie EM Musis 250 Foto: Jan van der Ploeg Haar denken over mode en stoffen is in hoge mate beïnvloed door haar contacten met Alexander van Slobbe. Hoewel Miltenburg en Van Slobbe elkaar al een kleine dertig jaar kennen - voor Schiedammers behoeft alleen de naam van de door Piet van Slobbe en Leo Kleinekoort gedreven 'Koffiepot' aan de Hoogstraat maar te worden genoemd, werd pas vorig jaar de basis voor het galerie-initiatief gelegd. Van Slobbe zelf wilde graag een zaak in Amsterdam beginnen, maar toen eenmaal het benedenhuis van Miltenburg aan de Lange Haven vrijkwam, was de keus snel gemaakt om in Schiedam de allereerste, op mode gerichte galerie te beginnen. Nu, na een sobere verbouwing is een prachtige ruimte aan de centrumzijde van de Lange Haven ontstaan waar permanent kleding en/of stoffen te zien zijn. Het begrip 'stoffen' wil ze ruim opvatten: als er sprake is van textielverwerking in sieraden mogen die een plaats in de nieuw ontworpen vitrines krijgen. Het zelfde geldt voor wand- en vloerkleden. 'De faciliteiten die ik te bieden heb, omvatten de ruimte, mijn naam en mijn adres. Je vindt hier een plek van ruim 100 vierkante meter. Je kunt hier dan ook behoorlijk wat aan activiteiten ontplooien. De ruimte kan steeds gewijzigd worden, bijna niets heeft een vaste plaats. Het staat de bezoekers vrij om de geëxposeerde kleding of sieraden desgewenst te passen. Je kunt hier gewoon kopen, maar het accent zal in de meeste gevallen toch liggen op exposeren en presenteren. Ik leg de drempel overigens vrij hoog. Ik moet er zelf achter kunnen staan wat de kwaliteit betreft. Het is hier geen winkel waar je uiteenlopende zaken zult aantreffen. Ik kies echt voor het galeriemodel dat op het snijvlak van kunst en cultuur zit. Ik vind dat de exposerende kunstenaar of ontwerper zo veel mogelijk zelf aanwezig moet zijn, zodat je als publiek vragen kunt stellen. Maar ik ben er zelf ook. Dat betekent in mijn geval dat ik er over moet vertellen, de mensen een keus moet voorhouden.' Ik hecht erg aan het begrip 'presentatie en verkoop'. Je zult in deze galerie niet echt een tentoonstelling aantreffen in de zin van een show. Het gaat mij meer om een presentatie van stoffen, van de achterliggende ideeën. Je kunt stoffen voelen, de kleding aantrekken. Je mag gerust zien hoe een ontwerp tot stand komt. Graag zelfs, want ik vind het zelf erg interessant om mensen te vertellen hoe iets ontstaat, wat de achterliggende overwegingen zijn geweest. Op dat punt wil ik mij ook onderscheiden van de meeste musea. Die laten nauwelijks mode of design zien, maar als ze dat al doen, dan krijg je meestal het eindresultaat te zien.' Dat de galerie als een podium, een steunpunt, voor de modewereld wil fungeren, werd meteen bij de eerste gelegenheid duidelijk. EM opende zijn deuren met een presentatie van de modeafdeling van de kunstacademie in Arnhem, waar niet toevalligerwijze Van Slobbe docent is. Een paar weken lang was galerie EM hét podium voor jonge modemensen die op deze wijze hun ideeën aan een breder publiek dan voorheen het geval was, konden etaleren. Het ging om een groep van 16 derdejaarsstudenten, voor wie op de opening het tienvoudige aan bezoek kwam. Aan Emmy Miltenburg de vraag op wat voor soort publiek ze zich richt. 'Ik heb een vrij groot netwerk waar ik al een paar jaar aan werk. Ik ken nu zogezegd welhaast iedereen in de modewereld, maar zie ook een instroom van mensen die Van Slobbe weer kent. Nee, dat is geen publiek van de straat. De mensen moeten geïnteresseerd zijn in mode, in stoffen. De drempel is niet voor iedereen laagje moet echt naar binnen durven stappen, al staat de deur open en ben je van harte welkom. Anderzijds denk ik dat er in Nederland echt behoefte is aan een podium voor ontwerpers. Er zijn zo veel jonge mensen met mode bezig, maar talent kan eigenlijk nergens in Nederland terecht. We hebben in Nederland weinig traditie met het versieren, dat is voor veel mensen nog een taboe. 'Doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg' is een bekend motto. Dat betekent ook dat het publiek het geld op zak houdt. En wie het wel aan mode uitgeeft, die moet zich in ogen van velen schamen. Voor mij gold en geldt dat het echt wel mag hoor!' Galerie EM, Lange Haven 106 in Schiedam, geopend do-vr 11-21 uur, za-zo 13-18 uur, en verder op afspraak (tel. 010 20 40, 426). De collectie Orson+Bodil is tot 15 juni te zien gedurende de genoemde openingstijden. Daarna, tot 1 juli op tel. afspraak. Vanaf 6 september laat Claudy Jongstra vloerkleden, wandkleden, kussens en stoffen (onder meer voor jasjes toegepast naar een ontwerp van Alexander van Slobbe) zien.

Musis | 2003 | | pagina 250