IN DEPOT De kansen en bedreigingen voor Schiedam heb ik altijd helder voor ogen gehad, zegt Adriaan de Regt. De Schiedammers besteden te weinig in de binnenstad waardoor voorzieningen en winkels dreigen te verdwijnen en Schiedam in wezen gereduceerd wordt tot een Rotterdamse buitenwijk. Als we niet oppassen tenminste. Boerenbouw is het thema van de Open Monumentendag 2003, waarmee Schiedam nog maar weinig heeft. De kunst wordt tijdens de Open Atelierdagen in Schiedam met vijftien procent gemeentelijke korting verkocht. InVlaardingen betaalt de kunstconsument het volle pond. Kor Kegel blikt vooruit. De tentoonstelling Cobra, de kleur van vrijheid haalt bij lange na niet het bezoekersaantal waarop directie, SVP, de middenstand en de applaudisserende gemeenteraad hadden gerekend. Wanneer houdt Schiedam'ns op met dromen over de weldaad van stadspromotie en toerisme. Peter de Lange bezocht proeflokaal 't Sterretje. Een oase van rust, waarin de café-elektronica nog niet is doorgedrongen en de uitbater er niet is om eindeloze verhalen tegen op te hangen. Een café waarin de gasten de sfeer maken. Het Zomerterras was een doorslaand succes met tienduizenden bezoekers. Harriet Weststrate geeft een resumé van wat misschien het belangrijkste publieksfestival van de regio mag worden genoemd. De Monopole wordt het nieuwe depot van de Schiedamse musea. Als tenminste alle kunst zich in de grote zaal laat passen. Wim Schelberg van een generatie die deze bioscoop niet meer heeft meegemaakt vroeg zich af welke functie het theater ooit had en raakte verzeild tussen oude westerns, gortdroge sex en een directeur die de opgeschoten jeugd goed in de hand wist te houden. De Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum houdt er rekening mee dat de Vereniging een gedeeltelijk nieuwe koers zal varen, zegt vrienden-voorzitter Nico van der Windt Jan des Bouvrie heeft het bezit van z'n Korenbeurs met gemeentegeld veilig gesteld. De bibliotheken delven het onderspit. Kor Kegel en Henk Slechte geven beiden hun mening. Graffitikunstenaar Pieter Zandvliet bezocht De Strip in Vlaardingen en legt uit wat graffitisten en stickerkunstenaars beweegt. musis@kabelfoon.nl Het heeft in alle kranten gestaan; de vroegere Monopole - de Schiedamse volksbioscoop bij uitstek huisvest na de verbouwing de depots van de Schiedamse musea. Ook in deze Musis gaan een aantal auteurs uit van deze gedachte. Achteraf is deze bestemming nog niet zo zeker als wordt gesuggereerd. Voor museum en Monopole zou het een ideale oplossing betekenen. Een betere bestemming valt voor de schepping van architect W Stahlie nauwelijks te bedenken. Maar zo groot is de grote zaal van de voormalige bioscoop nu ook weer niet. En de techniek waarom een hedendaags museumdepot vraagt, laat zich ook niet achter de vroegere betimmering wegmoffelen. Adriaan de Regt hoeft er zijn hoofd niet meer over te breken in elk geval. Met ingang van 1 augustus is het hoofd van de afdeling Cultuur in een soortgelijke functie werkzaam in Arnhem. Dat is een felicitatie waard. Aan Adriaan, die in vier jaar tijd een duidelijke culturele koers wist uit te zetten en aan de gemeente Arnhem. Op verzoek van Musis schreef hij nog een laatste aanbeveling aan Schiedam; Wat goed is voor de burgers, maakt de stad ook aantrekkelijke voor de buitenlui. Peter de Lange leidde uit het bordje 'Galerie Jacques Tange' op de deur van Muziekhandel Hakkert aan de Korte Hoogstraat op dat Tange's galerie/annex atelier te koop stond. Dat had een stroom van telefoontjes tot gevolg voor gegadigde van zijn winkel aan de Grote Markt. Gelieve niet meer te bellen. Omslag: Pieter Zandvliet; zonder titel, sjabloon op stickervd MUSIS Septembers 2003, jaargang 9, no. 8 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede gebied van cultuur en samenleving in Schiedam/Vlaardingen en de regio. Uitgegeven door Stichting MUSIS Schiedam. Redactie: Henk Horsten, Kor Kegel, Laurens Priester, Henk Slechte, Har riet Weststrate, Ar ij Maarleveld, voorzitter Eindredactie: Hans van der Sloot Redactie- en administratie: Broersvest 75-77, 3111 ED Schiedam, telefoon 010 - 4735518 Abonnementen: Door telefonische opgave en storting van (minimaal) 27,50 (jaarabonnement 2003) op rekeningnummer 81.33.79.555 Fortis-bank onder vermelding van 'Musis'. Opzeggingen schriftelijk 2 maanden voor beëindiging abonnementsperiode. Advertentie-exploitatie De Hollandse OndernemingVOF Zetwerk en lithografie: DTPiet Schiedam Druk: Drukkerij Mercator Schiedam 255 Musis

Musis | 2003 | | pagina 255