Het wilde westen is wel het land van belofte! Adriaan de Regt 257 Musis Het is mooi geweest, vier jaar Schiedam, de artikelen bij mijn afscheid als hoofd cultuur, waarvan het laatste artikel de kop had van "Schiedam is net het wilde westen", schetsen een aardig beeld van wat er is bereikt. Maar ondanks alle kritische en positieve media-aandacht, lijkt het wel of één simpele redenering die achter mijn werk voor cultuur in Schiedam zit, maar niet gedrukt wil worden: Schiedam heeft een kloppend hart nodig. Je hebt cultuur nodig om Schiedam te laten leven en je hebt meer dan Schiedammers nodig om de cultuur in Schiedam te laten overleven. Ik heb Schiedam bewuster willen maken van de (culturele) omgeving waarvan de stad deel uitmaakt en de omgeving van Schiedam - en Schiedam zelf - bewuster willen maken wat er op cultureel gebied mogehjk is in de stad. Bestaande mogelijkheden én nieuwe mogelijkheden. De kansen en bedreigingen voor Schiedam heb ik altijd helder voor ogen gehad. De Schiedammers besteden te weinig in de binnenstad waardoor voorzieningen en winkels dreigen te verdwijnen, waardoor het levend hart van de stad doodbloedt, waardoor Schiedam als je er niet alert op bent in wezen gereduceerd wordt tot een bestuurlijke cluster van Rotterdamse buitenwijken. Het cultuurbeleid richt zich onder andere op het in stand houden van de instellingen, waardoor Schiedammers, oud en jong, toch maar mooi naar musea, theater, artoteek, archief en bibliotheek in eigen stad kunnen. Dit doe je door subsidies, maar ook door inkomsten te verwerven van bezoekers. Samen met de instellingen is de afgelopen jaren een evenementen- beleid ontwikkeld om de bezoeker - iedereen van buiten de binnenstad - naar het centrum te halen. De Schiedammers profiteren hier op meerdere manieren van: als bewoners van de stad zitten zij bij alle evenementen op de eerste rang, ook al zijn bepaalde activiteiten niet specifiek voor hen ontwikkeld. De bestedingen van bezoekers houden winkels, instellingen en horeca mede in stand, een gegeven waar vooral Schiedammers baat bij hebben. De evenementen dragen bij aan gezelligheid in de stad, aan ontmoetingen, sociale integratie en veiligheid, kortom aan de gemeenschap Schiedam. Schiedam zet zich door dit culturele klimaat positief op de kaart en wordt aantrekkelijk voor bedrijven en nieuwe inwoners om zich te vestigen. Punt. En doe dit nou eens een jaar of tien. En kijk dan wat het heeft opgeleverd. Het is een simpele redenering en makkelijker gezegd dan gedaan. Maar gedaan hebben wij het! Het huidige resultaat is door hard werken van velen tot stand gekomen. Door mensen binnen en buiten het stadskantoor, binnen en buiten Schiedam. En door (financiële) middelen en inspanningen van binnen en buiten de stad. Dank provincie Zuid-Holland, Rijksoverheid en fondsen. Wij zijn gestart met kleine evenementen om te kijken of er draagvlak was (vingeroefeningen Tjeerd!) en deze vingeroefeningen mondden uiteindelijk uit in een samenhangend beleid. De betrokkenheid (liefde voor) Schiedam is groot bij veel kleine en grote ego's die ik heb mogen ontmoeten. Ego's, niet te groot, want dat belemmert, heb je nodig. De drive van ego's heb je nodig om iets tot stand te brengen. Het is de kunst om met zelfspot je eigen ego te relativeren en met humor de ego's van anderen tegemoet te treden. Een beleid dat niet tot stand kon komen zonder je nek uit te steken en af en toe een paar stappen te zetten waarbij conventies en oordelen opzij worden gezet, simpel en alleen omdat de argumenten daarvan niet eeuwig geldend zijn. Posities, conventies en oordelen moeten steeds opnieuw op de schop en met argumenten worden onderbouwd. Anders gaat het eigenlijk om macht, beklemmende kaders en vooroordelen die iedere gedachte, activiteit en actualiteit in de kiem smoren. Steekhoudende argumenten zoals de simpele redenering hierboven: Schiedam heeft een kloppend hart nodig. Redeneren, discussiëren - en vooral luisteren - en dan de handen uit de mouwen en de sprong in het diepe. Met alleen overleggen en eikaars hand vast houden kom je er niet. Je moet durven en doen. Zoals het stadsgezelschap Els Inc. de nek uitsteekt met hun eigen producties, maar ook in hun samenwerking met Schatproducties en de amateurtoneelspelers van Schiedam voor de productie in 2004. De mensen achter 300procent, E.M. en de Stichting Evenementen Schiedam die, samen met de afdeling Cultuur en anderen, het evenementen- beleid verder gaan uitbouwen. Ik hoop dat het Fonds Schiedam Vlaardingen e.o. na het mislukte avontuur van Schiedam Vlaardingen Promotie, deze nieuwe kans uiteindelijk even ruimhartig gaat ondersteunen. Het geslaagde Lente Jazz en Zomerbeat in de City mochten daar helaas nog niet van profiteren. Natuurhjk is het niet alleen cultuur dat werkt aan een beter leefklimaat in Schiedam, het zijn alle beleidsterreinen die aan deze kwaliteit moeten bijdragen. Het is wel cultuur dat zich het minst gelegen het liggen aan belemmerende posities, conventies en vooroordelen. Je kan dat onconventioneel noemen, maar evengoed alert en het nu prefereren boven het verleden. En hiermee bedoel ik niet dat het historische bezit van Schiedam in de prullenbak kan. Cultuur in Schiedam moet zich niet bezig houden met wat eens was, maar moet kijken wat de stad nu nodig heeft en daar naar handelen en daar hoort ook het rijke culturele erfgoed bij. Het wilde westen is het land van belofte voor diegenen die niet aan de kant blijven staan, maar met goede argumenten hun betrokkenheid omzetten in daden. Er worden natuurlijk wel eens sheriffs (handhavers van de wet c.q. 'wethouders') gekozen die alleen voor hun eigen achterban opkomen, maar zoals bekend - worden die in de film altijd met ijzersterke argumenten om zeep geholpen. De nieuwe horizon loktdank allen, Schiedam doe het!

Musis | 2003 | | pagina 257