Aan het werk ligt het nietdat het culturele veld in mineur is. Het is het beleid Kor Kegel De stemming zit er goed in bij veel Vlaardingse kunstenaars. Zeg maar een grafstemming. Ze doen op 6 en 7 september natuurlijk wel bijna allemaal mee aan de Open Ateliersje moet tegenwoordig tenslotte ondernemer en verkoper zijn wil je van de beeldende kunst kunnen leven. En dan past klagen helemaal niet. Klagen staat slecht naar de klant en naar de politiek en van klagen wordt niemand vrolijk. Musis 262 Dus ze doen mee en ze gooien hun ateliers open voor het publiek, er zijn zelfs weer drie nieuwkomers: Kim Zeegers, Eric Ruijgers en Bikkel. Er is een handig routekaartje ontworpen door INTAU Vormgevers en verspreid over Vlaardingen zijn er 35 deelnemers. De Open Ateliers bieden een inspirerende, gezellige gelegenheid om kennis te maken met de kunstenaars en hun werk. Er wordt veel moois gemaakt in Vlaardingen. Aan het werk ligt het niet, dat het culturele veld in mineur is. Het is het beleid. Onder elkaar hebben enkele kunstenaars het al toegegeven spijt te hebben dat ze bij de gemeenteraadsverkiezingen op GroenLinks hebben gestemd, want GroenLinks, in Vlaardingen altijd zo'n cultuurvriendelijke partij, leverde met Ben van der Velde een wethouder die de eigenschap heeft menigeen voor het hoofd te stoten. De muziekschool kwam in opstand tegen verwoestende bezuinigingen, de Artotheek moest dicht, de Culturele Raad en de commissie beeldende kunst werden opgeheven, Van dei- Velde forceerde een bar slechte expositie in het Hollandiagebouw, hij bracht onzekerheid over filmhuis 't Zeepaard en het Zomerterras (dat uiteindelijk toch dankzij een redelijke subsidie voor vier geslaagde weekends zorgde met Gruppo Sportivo als absolute topper: 12.000 toehoorders!) en hij tornde aan de subsidie die de gemeente elk jaar gaf bij de Open Ateliers. Particulieren konden op de aanschaf van een kunstwerk vijftien procent korting krijgen, maar dat is nu afgeschaft. De gemeente Schiedam hanteert die korting nog wel. Daar huldigt men de stelling, dat kunstenaars ook last hebben van de verslechterde economische omstandigheden en dat materiaalkosten en atelierhuur omhoog gaan, en als het publiek dan met een korting verleid kan worden om eerder tot de aankoop van beeldende kunst over te gaan, dan verkleint dat de kans dat kunstenaars naar de bijstand moeten. Maar in Vlaardingen wil de gemeente het niet meer als ondersteuning van de lokale kunstenaars zien. Wethouder Van der Velde heeft aan de hand van eerder verstrekte subsidies ontdekt, dat er onder de kopers veel familieleden van de kunstenaars zitten en dat er hiervan ook nog een flink deel van buiten Vlaardingen komt. En hij heeft geen subsidie over voor familie van buiten Vlaardingen. Daar isVlaardings geld niet voor bedoeld. De familie van Beaty Czetö zit er in elk geval niet bij: die woont gewoon te ver weg om even naar de Open Ateliers te komen. Beaty heeft het ook dit jaar weer op zich genomèn om de Open Ateliers te organiseren, maar ze heeft wel gemerkt dat er veel weerstand bestaat tegen de minder gunstige voorwaarden. Door het dichtgaan van de Artotheek is er niet meer de jaarlijkse aankoopronde, die gekoppeld was aan de eveneens jaarlijkse groepstentoonstelling in galerie Hollandia. Die groepstentoonstelling, de Salon, gaat ook al niet door, want galerie Hollandia is ingeslapen door het opheffen van de commissie beeldende kunst. En dat die korting niet meer gegeven wordt, valt helemaal slecht. Eén kilometer verderop wordt wel vijftien procent korting gegeven, je moet maar net het geluk hebben datje in

Musis | 2003 | | pagina 262