Harriet Weststrate Musis 270 Tot zie duidelijk dat er steeds naar elkaar gekeken wordt en dat als het ene bedrag lager wordt, het andere bedrag ook weer lager wordt. Dat dit een ongelooflijk lastig probleem is, maken Mare Eikelenboom en Maurice de Jong van Theater Roth als kritische noot van deze perspresentatie duidelijk. Tomeï introduceert hen als een door Het Zomerterras ingeschakeld extern adviesbureau, zonder welke je tegenwoordig niet meer meetelt en zij presenteren zichzelf als 'E nd J partners' (spreek uit: E en de J), een bedrijf dat gespecialiseerd is in 'cultural sponsor management'. Zij werken met de regelmatig terugkerende afkorting ARGO, die steeds voor iets anders staat, maar die in eerst instantie de Active Rotation Goods Organizer is. Dit is een blauwdruk die zij over de stad leggen en die zich als een olievlek uitspreidt: De achterliggende gedachte is het rondpompen van goederen binnen een gesloten circuit. In het geval van Vlaardingen en Het Zomerterras betreft het de tien sponsors uit het bedrijfsleven. Allemaal schrijven ze in voor een vast bedrag, namelijk één miljoen euro aan goederen die de een levert aan De vierde editie van Het Zomerterras was weer vier weekenden lang dé ontmoetingsplaats voor jong en oud, allochtoon en autochtoon. Frank Tomeï, programmeur en initiatiefnemer van Het Zomerterras, was even uit het veld geslagen toen het, na al het mooie zomerweer in juni en juli, regende op de openingsavond van het vierde Zomerterras. Maar daarna is er dan ook een maand lang geen druppel meer gevallen, het weer was fantastisch en een paar zondagmiddagen waren eigenlijk te warm! De opkomst van het publiek was overweldigend: ieder weekend werd het nog drukker dan het voorgaande. Tomeï is tevreden. Het precieze getal weet hij nog niet als ik hem vlak na afloop van het laatste weekend spreek, maar voor z'n gevoel is het al hoge bezoekersaantal van vorige zomer zeker verdubbeld. In de zomer van 2002 trok Het Zomerterras 32.000 bezoekers, een verdrievoudiging ten opzichte van de tweede editie. In plaats van vooral lokaal en regionaal aanbod in de eerste twee jaren waren er nu ook nationaal en internationaal bekende en minder bekende acts te bewonderen. Dit was het resultaat van de, in het najaar van 2001 ingezette, 'nieuwe aanpak' met als doel de professionalisering van de organisatie en de verhoging van de kwaliteit. Voorafgaand aan de vierde editie was er dit jaar op woensdagmiddag 4 juni een perspresentatie in het Delta Hotel met muzikale omlijsting, een hapje en een drankje, en natuurlijk de pers. De financiering van Het Zomerterras stoelt op drie poten: gemeente, fondsen en bedrijfsleven. Alle drie leveren ze eenderde van de begroting, die ondertussen is teruggebracht van 190.000 naar 150.000 euro. Aan de gemeente is dus 50.000 euro subsidie gevraagd. Dat is dan ook de reden dat wethouder van cultuur Ben van der Velde ter plekke is en ook een praatje houdt. Tomeï heeft hem gevraagd uit te leggen waarom de gemeente wel geld schenkt aan dit feest in een tijd dat de trend juist bezuinigen is op alles wat met kunst en cultuur te maken heeft. Van der Velde vertelt de genodigden vervolgens dat hij dit festival een warm hart toedraagt, dat hij vorig jaar genoten heeft en dat het vooral belangrijk is omdat het laagdrempelig is en er een breed aanbod is, niet alleen voor autochtonen maar ook voor allochtonen.Van de gemeente krijgt Het Zomerterras dan ook 'zo'n kleine vijltigduizend euro'. Nieuw daarbij is dat dit bedrag tijdens déze collegeperiode een structurele subsidie zal zijn, hoe het daarna zal gaan weet Van der Velde nog niet:'Ik ga niet over mijn graf regeren.' Met die 'kleine vijftigduizend euro' bedoelt Van der Velde eigenlijk een ruime veertigduizend euro, over de rest moet nog onderhandeld worden, begrijp ik later. Of dit al een consequentie is van het feit dat een andere partij minder heeft toegezegd of dat dit weer gevolgen heeft voor het bedrag dat al door anderen is toegekend, is mij niet duidelijk. Wel is het

Musis | 2003 | | pagina 270