271 Musis ?ns op het zomerterras de ander. Zo heb je dus uiteindelijk voor tien miljoen aan goederen rondgaan waarover je geen BTW betaalt. Dat betekent dan weer datje ongeveer twee miljoen aan de belasting onttrekt en die kan het bedrijfsleven dan aan Het Zomerterras geven. Dit alles wordt gepresenteerd onder de noemer 'cultuur économiseren'. Het gaat toch niet om de cultuur, het gaat om een feestje in het park, we willen bier drinken, klaar! Daarvan moet iedereen kunnen profiteren: het festival, de gemeente, het bedrijfsleven en het publiek. Profiteren dus, waarbij ARGO nu staat voor Allemaal Rücksichtlos Gegarandeerd Optimaal. Voor het optreden van dit dynamische duo heeft Frank Tomeï zijn visie uiteengezet. 'In eerste instantie is het goed om te weten voor wie, wanneer en waarom je een festival organiseert aangezien er in Rotterdam alleen in de zomer al maar liefst 26 festivals zijn. In tegenstelling tot veel andere festivals richt Het Zomerterras zich niet op een specifieke doelgroep maar op alle in muziek en cultuur geïnteresseerde mensen: kinderen, jongeren, volwassenen en bejaarden in zowel autochtone als allochtone bevolking. Het streven is juist de vermenging van deze doelgroepen: kinderen gaan met hun ouders naar het festival, muziekliefhebbers worden geconfronteerd met en verrast door theater of andere disciplines, enzovoorts. Dit stelt specifieke eisen aan de programmering. Enerzijds moet er gezocht worden naar de grootst mogelijke gemeenschappelijke deler, anderzijds moeten de spanningsvelden tussen de verschillende doelgroepen worden blootgelegd en benut. Want juist in die spanningsvelden ligt de ambitie van de programmering. Zo is er bijvoorbeeld tussen 22.00 en 24.00 altijd een muziekoptreden. De middag is er voor kinderen en familie, de avond is er voor jongeren en volwassenen. Maar juist de momenten tussen het gaan van de ene groep en het komen van de andere groep zijn het interessantst. De momenten dat het veld gaat wisselen van kleur, is er ook de kans om zo veel mogelijk kleuren nog een tijdje samen te laten smelten.' Zo wil Tomeï ook graag locatietheater neerzetten, waar gegarandeerd liefhebbers voor zijn, maar waar hij nog veel meer mensen voor wil interesseren. Als je dat om 21.00 uur neerzet zijn er ouders en kinderen die misschien willen gaan vertrekken maar die verrast door zo'n act toch blijven kijken, terwijl de kinderen nog op het veld kunnen spelen. Jonge muziekliefhebbers die alvast wat eerder komen omdat hun vrienden al op het terras een biertje drinken, pakken ook nog een staartje mee en komen de volgende avond of week misschien wel precies om 21.00 uur omdat 'het toch wel lollig was'. Een voordeel van Het Zomerterras is dan natuurlijk ook wel dat er vier weekenden van drie dagen zijn om dit soort effecten te kunnen bewerkstelligen. Omdat Tomeï het publiek niet wil kopen maar een trouw en hecht publiek wil opbouwen, programmeert hij bij voorkeur geen grote namen. Niet alléén grote namen in ieder geval want ieder festival heeft wel een 'selling name' nodig; maar het moet niet zo zijn dat de mensen alleen daarvoor komen. Inzet van Het Zomerterras zijn vooral stijlen en genres. Om op deze perspresentatie nu te volstaan met het noemen van stijlen en genres 'zou te flauw zijn', en dus onthult Tomeï toch nog wat concrete acts met het voorbehoud dat er in dit stadium natuurlijk nog van alles kan veranderen. Dat houdt het ook spannend en geeft ook nog de mogelijkheid om op het laatst mogelijke moment nog iets spectaculairs te kunnen programmeren. Het Zomerterras opent met The Young Sinatras, een band bestaande uit een zanger, zes blazers en ritmesectie, die op dit moment de Nederlandse podia verovert en klinkt als een ware big band. 'Daar zou mijn opa zijn vingers bij aflikken, maar ze heten natuurlijk niet voor niets The Young Sinatras, het is dus ook voor de jeugd.'Vaste onderdelen blijven de voorstellingen op de zondagmiddag van Kindertheater Fratsen en het meest succesvolle onderdeel Het Discoterras blijft natuurlijk gehandhaafd.Volksdansers zullen er ook weer zijn, dat trekt toch wonderbaarlijk veel bezoekers en Tomeï zelf wordt 'altijd weer helemaal blij als zo'n bus uit het Oostblok aankomt. Zo'n hele ploeg mensen die voor een paar voorstellingen door Nederland toeren en al die kostuums en de bedrijvigheid eromheen zorgen ook direct voor een heel speciale sfeer.' Het zijn ook die momenten waar het hem als programmeur om gaat,'het emotionele moment datje op het

Musis | 2003 | | pagina 271