Zomerterras 273 Musis Als op 24 juli, de dag voor aanvang van Het Zomerterras, de programmakrant verschijnt is het aanbod ook verrassend! De muziekacts zijn zoals voorspeld een uitnodigende afwisseling van lokaal, nationaal en internationaal talent. Het Zomerterras opent nog steeds met The Young Sinatras, maar de grote naam is Gruppo Sportivo geworden en de laatste vrijdagavond is er wel degelijk Latijns-Amerikaanse muziek maar dan van Sambacademico en Rumbata. Het Russisch Volksdansensemble Karousel zal voor de folklore zorgen en kindertheater en afsluitend Discoterras zijn ook van de partij. De theateracts beginnen klein met in het eerste weekend de straattheatervoorstelling 'Welkom op je bruiloft' van d'Amor theaterproducties uit Amersfoort, in het tweede weekend staat Stalker uit Australië met Four Riders, een apo calyptische voorstelling van acteurs op stelten in exuberante kostuums. Het laatste weekend zullen de Australische Snuff Puppets voor twee hilarische walkacts zorgen. The Cows doen zo ongeveer alles wat normale koeien niet doen en The Boom Family bestaat uit vijf reuze grote poppen die op sympathieke wijze Het Zomerterras even zullen ontwrichten. Helaas moet er ook tijdens het festival nog een verandering doorgevoerd worden als blijkt dat het verlenen van de vergunning voor het 'engelenvuur' van Theater Tol veertien weken zal gaan duren en heel veel extra kosten met zich mee zal brengen. Sinds de ramp in Enschede enVolendam is er een extreem strenge omgang met de veiligheidseisen en moet voor het meest onschuldige vuurwerk al een ontstekings- toestemming aangevraagd worden. Iets waar alle festivals in Nederland last van hebben. Op het moment dat dit in Vlaardingen speelt wordt Kees Lesuis toevallig door de Volkskrant om zijn mening gevraagd omdat zij onder de kop 'Festivals lijden onder vuurwerkwet' een artikel aan dit probleem wijden. Lesuis zegt hierover: 'Er is geen ambtenaar meer die gewoon komt kijken om welke spuitfontein het gaat. Je valt meteen in de zwaarste categorie en moet een absurde bureaucratische molen door om een vergunning te krijgen. Als dit zo doorgaat is er straks geen buitentheater meer.' Wel onderstrepen zowel Lesuis als Tomeï dat de gemeente Vlaardingen alles heeft gedaan wat binnen haar macht ligt om de voorstelling wel door te laten gaan. Maar aangezien het hier om een traject gaat dat via de Provincie loopt heeft dat geen succes mogen hebben. En zo wordt er dan anderhalve week vantevoren aan Theater Tol gevraagd of zij een andere voorstelling kunnen spelen. Het wordt 'Taarten', dat twee jaar geleden met veel succes op Oerol is gespeeld. Dit is een betoverende wandeling door het park langs tien sprookjesachtige, barokke scènes, begeleid door kaarslicht en weemoedige accordeon- en vioolklanken. Terugkijkend op Het Zomerterras 2003 zijn zowel Lesuis als Tomeï zeer tevreden. Lesuis is zeer te spreken over de combinatie muziek en theater. Het tweede weekend vindt hij wat dat betreft het meest geslaagd. 'Hier was het samengaan van muziek en theater het meest verrassend. Het optreden van Stalker was heel sterk, zij kwamen aan over het veld en op het plankier was een groot vierkant afgezet, waar zij vervolgens op speelden.Veel mensen kwamen zaterdag ook voor de tweede keer kijken .'Verder is hij ook zeer te spreken over de samen werking met de organisatie: 'Een goede, professionele ploeg.' Tomeï is moe, maar tevreden. Het weer heeft meer dan meegezeten en de opkomst was ongelofelijk groot, ieder weekend waren er weer een paar duizend bezoekers meer dan het voorgaande weekend. Ook de uitbreiding naar het Delta Hotel heeft goed gelopen, de dinerconcerten op zondagavond waren drie van de vier keer vol gereserveerd. De enorme drukte heeft er wel voor gezorgd dat hij tijdens het festival meer security heeft ingezet. Ook was het opruimen steeds een enorme klus. Na het optreden van Gruppo Sportivo bijvoorbeeld moest het veld toch weer schoon voor het kindertheater op zondagmiddag. 'Dat betekende vanaf s ochtends vroeg ontelbare sigarettenpeuken, glas en zelfs poepluiers ruimen'. De doelstellingen zijn in ieder geval bereikt, een festival voor iedereen, het samengaan van de doelgroepen. Maar zegt Tomeï lachend, nu wel de exacte woorden van Cruijff aanhalend: 'Ieder voordeel heeft z'n nadeel'. Want als iedereen er tegelijk is, ontstaan er natuurlijk ook weer onvoorziene situaties. Zo was de vervangende voorstelling van Theater Tol een vrij 'breekbare' voorstelling en kwamen er gelukkig veel maar natuurlijk meer dan alleen in theater geïnteresseerde bezoekers... Wel was Tomeï heel blij met de uitbreiding naar andere delen van het park. Hij wil dit soort acts er volgend jaar toch graag inhouden, maar dan misschien met een kleine entreeprijs en tegelijkertijd een andere theateract op het grote veld. Ook zorgde de verschijning van de Boom Family tijdens een stampvolle kinderdisco, waar ondanks het al latere uur toch nog wel hele kleine kindertjes liepen, voor meer schrik dan plezier. 'De belangrijkste opdracht voor de volgende editie is nu dan ook: het moet divers blijven en kwaliteit hebben, het moet ook voor iedereen bhjven, maar beheersbaar en dus voor iedereen leuk blijven. Kortom genoeg werk aan de winkel voor volgend jaar.'Tot ziens op Het Zomerterras 2004. veld staat en dat watje bedacht hebt ook uitkomt'. Het festival zal afgesloten worden door niemand minder dan El Tattoo delTigre, een groot Belgisch showorkest dat 'een stomende cocktail van mambo, merengue en guaguanco' zal spelen. Dat de muziek zeer professioneel uitgevoerd wordt maakt het leuk voor de liefhebber, maar omdat dit genre tegenwoordig camp is, zal ook de jeugd het niet nalaten om te komen. Theateracts zijn er dan nog niet genoemd en dat is dan ook het moment dat Kees Lesuis, artistiek leider van het voormalige Hof van Spektakel, om de hoek komt kijken. Vorig jaar was hij al achter de schermen aanwezig, dit jaar treedt hij naar voren maar zegt nadrukkelijk; 'Ik ben alleen adviseur, het is hun ding.'Wat er aan theater komt blijft nog een verassing, wel wordt het spectaculair. Het budget voor Het Zomerterras 2003 dat lager is dan de begroting, in een laat stadium tot stand is gekomen en zelfs op het moment van de perspresentatie nog niet helemaal rond is, zorgt ervoor dat er nog niet veel concreets gezegd kan worden.'Maar', zegt Frank,'zoiets moetje altijd ombuigen naar iets positiefs'. Hij kiest daarom voor de bekende woorden van Johan Cruijff en sluit af met 'Ieder nadeel heb z'n voordeel'.

Musis | 2003 | | pagina 273