...er was ZIJN WEG Musis 276 ARENA TRINTIGNANT op (naif verhongerd* maar CTfte Great Silence) FRANK WOLFF IUIG1 FtSTHtl «SEIli ras SERGIO GORBUuCI niet naar de naam 'Sirius' gaat. Want dat is ook niks. Van een Latinist krijgt Bras onverwacht steun: er is niets mis met Pandora. Dat betekent immers gewoon 'albegiftigde'. En laat die doos er dan maar verder buiten. Maar daarmee is de kous niet af. Want de dag erna worden weer drie krantenkolommen in beslag genomen door gesteggel over de naam van een bioscoop die er nog niet eens is. Bras meldt zich opnieuw: hij had part nog deel aan de brief die onder zijn naam de dag ervoor verschenen was. De redactie is daarvan kennelijk overtuigd: ze hebben het valse schrijven inmiddels in handen van de politie gesteld. Tot eind februari soebatten lezers nog over de nieuwe naam. Maar inmiddels is die wel gevestigd en heeft heel Schiedam er kennis van genomen. Het is het gesprek van de dag. Een ontwerp voor het gebouw was inmiddels ook gemaakt. Dat had architect A. Stahlie voor zijn rekening genomen. Het is een voor Schiedam prachtig voorbeeld van de kenmerkende bouwtrant van het Interbellum, met een restant art deco- elementen. Opvallend is de afgeschuinde en verhoogde hoekpartij van het grotendeels drie verdiepingen tellende gebouw. Die verbindt op een subtiele manier de Hoogstraat met de Appelmarkt en laat het gebouw in beide richtingen uitnodigen tot binnenkomst. De gevels zijn uitgevoerd in schoon metselwerk met lisenen en uitspringende baksteen versieringen. De afgeschuinde entreepartij is omlijst met tufsteen. De prachtige glas-in-loodvensters geven het geheel een extra uitstraling. Een geslaagd ontwerp, vond Stahlie zelf. Een van de belangrijkste in zijn oeuvre, zo wordt nu geoordeeld. De bouw wordt begin maart 1921 opgedragen aan de laagste inschrijver, L.J. van Ameide. Ook de eerste steenlegging laat Dettmeyer niet ongemerkt voorbijgaan. Er verschijnt opnieuw een annonce, die ditmaal alle meisjes in Schiedam oproept, die op 19 april 1921 twaalf jaar oud worden. Een daarvan zal de eerste steen mogen leggen. Als aandenken wordt een gouden horloge met inscriptie weggegeven, afkomstig van een juwelier op de Hoogstraat. Kort daarna is het zover: honderden Schiedammers zijn aanwezig en verdringen zich om een glimp van de feestelijkheden op te vangen. Het bouwterrein is echter afgezet met doek, hetgeen ertoe leidt dat jongeren in de zuilen van het St. Jacobsgasthuis klimmen om nog wat te kunnen zien. Bij de officiële opening krap zes maanden later zijn burgemeester Gijsen, diverse wethouders en leden van de raad aanwezig. Kort erna wordt het fotografisch atelier met lijstenmakerij van A. Dettmeyer dat was gevestigd op Hoogstraat 81, verhuisd naar de Appelmarktzijde van het pand. Goed gaat het niet. Kennelijk was er meer animo voor prijsvragen en gouden horloges dan voor het door Dettmeyer geboden vermaak, want nog geen twee jaar na de opening verkeert Pandora al in staat van faillissement. Het bericht is te lezen boven de aankondiging dat 'De Heilige Haat' zal worden vertoond. Een film over twee jonggehuwden die achterna gezeten worden door een roversbende. Een overname door de fietsenmaker Bol en de pianist Murray bracht geen soelaas: in 1927 zagen ook zij geen toekomst meer in het witte doek. Misschien was het de programmering die ertoe leidde dat Pandora met de gewenste inkomsten genereerde. Dat was in ieder geval de indruk die D. Grimmelikhuysen moet hebben gehad. Als revueartiest beter bekend onder de naam Louis Daniels, had hij in Schiedam al menig succes behaald. Hij had nota bene een jaar voordat Bol en Murray er de brui aan gaven nog zijn vijftienjarig jubileum als artiest in Pandora gevierd. Samen met zijn vrouw trok de geboren Utrechtenaar door het land. Zo af en toe deden ze Schiedam aan. Pandora moet indruk hebben gemaakt. In ieder geval stond Daniels in mei 1927 opnieuw op het podium. Ditmaal als kersverse directeur van het bioscooptheater. Het gaat Daniels meer voor de wind dan zijn voorgangers. Gedurende meer dan zesentwintig jaar zwaait hij de scepter over Pandora, dat in de loop van die tijd nog twee naamsveranderingen zal ondergaan. Misschien kwam dat door de stijgende behoefte aan verstrooiing. Want die kwam er. Daar zorgde de beurskrach van Wall Street in 1929 wel voor. Niet, dat de gevolgen daarvan voor Nederland direct merkbaar werden. Maar na 1931 was het gedaan met de relatieve rust. In de vier jaar daarna mocht het land beleven dat het aantal werklozen vervijfvoudigde. En dat zal ongetwijfeld hebben gezorgd voor een stijging in het bezoekersaantal van Pandora. Dat lijkt tenminste de conclusie die mag worden getrokken uit het feit, dat Daniels in maart 1932 het aan de Broersvest gevestigde Luxortheater van de gebroeders Sass overneemt. En uit het feit dat hij in de zomermaanden van datzelfde jaar het theater moderniseert. Maar misschien heeft het alleen maar te maken met de op dat moment vorderende bouw van het Passagetheater, ontworpen door Sanders. Dat zou geëxploiteerd gaan worden door Tuschinsky en beloofde een uitstraling te krijgen die gelijk was aan beroemde Rotterdamse bioscopen als het Prinses Theater, Capitol, Colosseum en Victoria. Dat nota bene Tuschinsky brood zag in een stad als Schiedam, zegt voldoende over de werkloosheidscijfers. In 1935 viert Daniels zijn tienjarig directeurschap. Inmiddels heeft Pandora de meer wereldse naam 'City-Theater' gekregen. De werkelozen staan in de rij, als Daniels ze vanwege het jubileum gedurende vier middagen in de gelegenheid stelt gratis de volledige avondvoorstelling te zien. Met daarin 'Bleeke Bet', een verfilming van Herman Boubers gelijknamige toneelstuk. De muziek is van Louis Davids en in de film spelen sterren als Fientje de la Mar, Aaf Bouber, Sylvia Poons en Jopie Koopmans. Het is een hit. Daniels en het City-Theater overleven de crisis en de tweede wereldoorlog. Inmiddels exploiteert Daniels ook het Luxor in Vlaardingen. In 1946 is er opnieuw een jubileum. Het theater heet dan inmiddels Monopole Theater, naar de maatschappij waarmee Daniels een verbintenis aanging. Met die samenwerking komt een tweede directeur aan het roer van Monopole te staan: W. de Groot. En alhoewel de tijden veranderd zijn, is de sfeer dat beslist niet. Monopole is en blijft een uitspanning voor volks vermaak. Met films als 'Avonturen in China Town', of de boksfilm 'Hands-Up' met Tom Tyler. Van een strijd of concurrentie met het Passagetheater is nog steeds geen sprake: ze bedienen eenvoudigweg beide en volledig ander deel van de markt. Als in het Passagetheater 'Berlijn, stad van avontuur' draait, vertoont Monopole 'Tarzan en de Duivelin'.

Musis | 2003 | | pagina 276