leven op Schiedams Hoogstraat CENTRAAL 277 Musis Maar het verval slaat toe. En er komen andere media, die de bioscoopbezoeker uit de muffe zaal verdringen. Als De Groot definitief de zakelijke leiding naar zich toetrekt Daniels is dan de zestig al gepasseerd wordt nog eenmaal het initiatief genomen de Monopole als bioscoop nieuw leven in te blazen door een renovatie. De wandelpaden aan weerszijden van de zaal worden verwijderd ten gunste van een centraal wandel pad. Het balkon wordt rechtgetrokken. En de oorspronkelijke stoelen van het Monopole worden vervangen door die uit het Tuschinsky-Theater in Amsterdam. Dat laatste heeft meer weg van een ouderwetse bezwering dan van berekenend-zakelijk inzicht. De oude stoelen worden over de Hoogstraat naar de nog niet gerestaureerde vleugel van het St. Jacobsgasthuis gedragen, waar de nieuwe stoelen al stonden opgeslagen. Het museum als opslagplaats voor de Monopole. Eindjaren zestig komt definitief de klad erin. De nieuwe bedrijfsleider Tilro klaagt steen en been: het theater draait slecht en met geen mogelijkheid krijgt hij het publiek meer de zaal in. Alleen nog de zaterdagen en zondagen is de zaal de ene op de andere dag over van B-films vol kabels en breuk op cult-films. Die werden genoten met een jas over de knieën tegen de kou, want de verwarming deed het niet en het heteluchtkanon dat de verwarming moest vervangen, verdreef slechts de vorst en vulde verder de zaal met een door dringende petrolielucht. Alleen de jaarlijkse sinterklaas voorstellingen, georganiseerd door de winkeliersvereniging, kunnen met recht een succes genoemd worden. Pogingen om het gebouw in een andere culturele functie opnieuw betekenis te geven voor de stad, stranden op gebrek aan wil of financiën. Voorstellen om er een vestzakschouwburg van te maken komen niet van de grond. Ook de stichting Cultura ziet geen gat in de tonnen kostende verbouwing die het inmiddels aftandse, vochtige en verwaarloosde theater hard nodig heeft. Jan de Groot, zoon van de vroegere directeur oppert in 1969 nog om van de zaak een bioscoop met grand- café te maken. Op personeel kan dan grof bezuinigd worden. Mensen kunnen net zo goed kaartjes uit de muur trekken en zelf een plaatsje zoeken, vindt hij. Het huurcontract is door City inmiddels opgezegd: in 1972 komt het pand leeg te staan. En de gemeente weigert garant te staan voor honderdduizend gulden - twee derde van het totale bedrag waarvoor De Groot denkt de zaak weer vlot te kunnen trekken. Veel meer kan of wil De Groot niet verzinnen. 'Of het wordt opslagplaats', verzucht hij,'maar dan wordt het zo'n dood punt op de Hoogstraat en dat zou ik jammer vinden'. Een radicale koersverandering komt met het voornemen van Joop Leur, Theo van Hal en Jan Rijke oud-voetballer van Hermes-DVS om er de beste discoclub van Nederland van de grond te tillen. Op 26 december 1971 gaat de zaak inderdaad open. Maar ook Disco-dancing 'De Appel' komt niet echt van de grond. De dancing die Sitton er had weer later - moest ook sluiten vanwege een tanend jeugdig enthousiasme. Om van recentere dancing-experimenten niet eens te spreken. Die werden gesloten voor ze goed en wel open waren. Alleen de bingo-avonden die Wout van Iperen in de jaren negentig organiseerde, trokken steevast een drom bezoekers die met touringcars tegelijk op de Hoogstraat werd afgezet. En nu? Nu wordt in de Monopole want dat blijft het toch nog steeds gewerkt aan een buitengewone binnenstad. De hoop is achtergebleven in Pandora's doos. Het pand krijgt straks uiterlijk weer de allure die het eens had. Maar het echte leven komt nooit meer terug in de vroegere bioscoopzaal die wordt omgebouwd tot depotruimte ten behoeve van de Schiedamse musea. Eronder komt een grand-café en hopelijk onder dezelfde naam als de toch legendarische bioscoop die er ooit gevestigd was. geopend - meestal voor het jongere publiek. En op zaterdagnacht voor achttien jaar en ouder. Maar op belegen westerns of kurkdroge seksfilms zat niemand meer te wachten. Alleen de 68-jarige Rotterdamse filmoperateur vond die misschien nog spannend, bij tijd en wijle. Bovendien is er geen kordate Daniels meer, die de steeds baldadiger wordende jeugd in de hand kan houden. Met enige regelmaat verdwijnt de noodverlichting in de gang en worden stoelen beschadigd. De bedrijfsleider probeert nog het tij te keren. Hij schakelt van Al zal het een heel ander publiek zijn dat zich op uitgaansavonden naar de Monopole begeeft dan toen. Alhoewel..., onder de notabelen van vandaag zijn er heel wat die de Monopole nog hebben meegemaakt met Audy Murphy op het witte doek, de Eddy Constantines en een vastgelopen Jayne Mansfield waarop langzaam de brandplekken verschenen om vervolgens haastig te worden vervangen door het bibberend lichtbeeld:'Moe, kind en pa, kleden zich bij Sla', om maar iets te noemen. DIANA iORVS mm hof-m Sb#»: i m*mo Nu is het omgekeerde het geval. De Monopole, pettenbioscoop bij uitstek, verdween. Daniels overlijdt op 73-jarige leeftijd in Eindhoven. Naast zijn directeurschap van de Monopole was hij bovendien actief bestuurslid van de winkehersvereniging 'Hoogstraat Belangen'. Daarmee komt definitief een einde aan de tijd, dat de onkreukbare Daniels tijdens voorstellingen van bijvoorbeeld Audy Murphies westerns of belegen John Waynes of Eddie Constantine het licht in de zaal aandraaide om al te rumoerige raddraaiers in hun kraag te vatten en hoogstpersoonlijk de deur uit te zetten, danwel het publiek tot rust te manen. Het Haagse City-Concern, dat de zaak inmiddels - we spreken 1963 in eigendom heeft, kan ook niet meer opboksen tegen teruglopende bezoekersaantallen. De zaak is eenvoudigweg niet meer exploitabel en daar kunnen noch het nieuw geïnstalleerde breedscherm, noch de verbouwing aan de entree en de hal verandering in brengen.

Musis | 2003 | | pagina 277