Who the hell is Hans S Pieter Zandvliet Under Construction is een project waarin de Showroom for Media And Moving Art (MAMA) met het werk van bekende stickerkunstenaars de aandacht vraagt voor deze vorm van streetart. De Schiedamse kunstenaar Pieter Zandvliet is zelf goed thuis in de wereld van graffiti en stickers. Het omslag van deze Musis kunt u overigens evengoed tegenkomen op de Lijnbaan in Rotterdam of het Eindhovens station Vanzelfsprekend was hij in Vlaardingen. Musis 284 Misschien is graffiti de oudste kunstvorm die er bestaat. In verschillende grotten in Frankrijk en Spanje zijn tekeningen op muren gevonden van miljoenen jaren oud, geschilderd met dierenbloed of andere natuurlijke verf. De voorstellingen zijn simpel. Ze betreffen gebeurtenissen en dingen, waaraan een betekenis werd gehecht. Welke betekenis dat was is nog steeds onduidelijk. De houd baarheid van de gebruikte verf is trouwens geweldig. Zo zie je maar dat met een beetje creativiteit de Gamma overbodig is. Ooit had de Schiedamse kunstenaar Damy van der Waal het idee om gekleed als holbewoner een performance te doen in oergraffiti stijl. Hij houdt zich nog steeds aanbevolen. Nu zien de meeste spuitgasten, zoals de pers de graffiti kunstenaars noemt, de holbewoners echter niet bepaald als hun voorbeelden. Eerder wordt een Amerikaans soldaat uit de tweede wereld oorlog genoemd. Volgens de overlevering was deze soldaat verdwaald, vond ergens een pot met kalk en schilderde vervolgens overal op muren: 'Killroy was here'. Of de politie hem ooit heeft opgepakt is tot op heden nog niet helemaal duidelijk. De moderne graffiti kwam op in het New York van de jaren tachtig, waar hele metrostellen, stations en treinen onder werden gespoten. Een aantal van de kunstenaars die zich volledig toelegden op graffiti, waaronder Keith Haring, Jean Michael Basquet en Lee, werden door de Soho kunstscene ontdekt en exposeerden later in de grootste galeries van New York. Museum Boymans van Beuningen en het Groninger museum haalden ze vervolgens naar Nederland. Mensen die graffiti als verpaupering zien, boffen als zij in een kleinere stad als Schiedam wonen.Voor spuitgasten is een kleine stad niet zo interessant. Het gaat er tenslotte ook om dat medespuiters hun werk zien, en die komen vaak alleen in grote steden. Schiedam heeft daarom weinig groot uitgevoerde graffities, maar bestaat het merendeel van het spuitwerk uit taq's. Hoewel sommige taq's erg goed zijn neergezet zijn ze vergelijkbaar met het gedrag van een hond die overal tegen aan pist om zijn gebied te markeren. En zo zijn ze ook bedoeld. Misschien dat u zich de naam HANS-S herinnert, deze kwam bijna alleen in Schiedam voor. Die Nederlandse naam was daarom zo opvallend omdat de meeste spuitgasten Engelse namen gebruiken. Daarom blijft hij voor menigeen een beetje de Killroy van Schiedam. Overal stond zijn taq, tot er ineens een eind aan kwam. Was hij opgepakt, verhuisd, tot inkeer gekomen of had hij zich bekeerd tot een ander medium Who the Hell was HANS-S? We zullen het waarschijnlijk nooit te weten komen. Een andere vorm van graffiti wordt gevormd door zogenaamde 'pieces'. Deze bestaan uit grote gekleurde letters die vaak vergezeld gaan van poppetjes. Pieces zijn in Schiedam vooral te vinden op en rond het station. De meeste zijn met spuitbussen gezet, de hele grote zijn met latex geschilderd. Er is een waar openluchtmuseum van pieces ontstaan, al denken de overheid en ONS daar anders over.Voor wie toevallig staat te wachten op trein en metro en er oog voor heeft hoeft het niks te kosten om mooie dingen te zien. De in 1991 aan aids overleden Amerikaanse kunstenaar Keith Haring werd beroemd door dat hij op Metro stations in New York op lege reclame billboards zijn stralende baby's tekende en stickers plakte. Vooral in Rotterdam barst het tegenwoordig van de stickers met parende hondjes, broodroosters, gezichten of insecten. Je kunt het zo gek niet bedenken en het staat wel op een sticker. Stickeren, dat ongeveer drie jaar geleden de kop in Nederland opstak, is uitgegroeid tot een vast onderdeel van het straat beeld. Roltrappen, verkeersborden en straatbankjes worden volgeplakt met raadselachtige afbeeldingen van hooguit tien bij tien centimeter. De microkunstwerken hebben geen duidelijke boodschap. Ze zijn bedoeld voor de opmerkzame voorbijganger. Een citroen, broodroosters, foto van een vermist kind of gewoon een leus; op een sticker kan alles. Inmiddels zijn er stickerfreaks van Bangkok tot Breukelen. Dé stickerstad van Nederland is Rotterdam. Ook in Eindhoven en Utrecht is het stickeren een levendige scene. Op de straatkunstexpositie Under Construction in Vlaardingen, die nog tot november loopt, hangt werk van onder andere Iron,TLP, Lastplak, D-cent en Hiphophobbyklub. De plakkunst is overgewaaid uit Amerika. 'Daar waren straatkunstenaars tien jaar geleden al met stickers in de weer', zegt de Amerikaan Garret Chow van het Amsterdamse straatkunstcollectief The London Police (TLP), bekend om stickers en afbeeldingen van drie poppetjes genaamd The Lads.

Musis | 2003 | | pagina 284