Daar zijn we voor ingehuurd 1 Zotk), J$m I m «1 1 Vmtm Henk Slechte inflCHT MET GROOT GENOEGEN 2A?TE IK LANGS JAN DES BOUVRIE Musis 286 Toen Jan des Bouvrie een tijdje geleden toevallig hoorde dat het Stedelijk Museum tijdelijk zijn tenten zou opslaan in het voormalige gemeentearchief en de gemeentewerf aan de Korte Haven, schrok hij zich rot: 'Dat mag nooit gebeuren. Als ze zo nodig een tijdelijk onderkomen zoeken, nemen ze de Korenbeurs maar. Daar zal ik het maandag met Scheeres over hebben.' Aldus de koning van het onroerend goed, herstel lifestyle, in het Rotterdams Dagblad van 20 augustus 2003. Hij wil die gebouwen immers aan zijn imperium toevoegen om er op grote schaal speelgoed te gaan verkopen en dan kan die gemeente Schiedam daar natuurlijk niet zomaar een museum in gaan onderbrengen. Wat denken die provinciale stadsbestuurdertjes wel. 'Scheeres' heeft kennelijk onmiddellijk as op zijn hoofd gestrooid en meneer Des Bouvrie zijn oprecht gemeende excuses aangeboden, want het college van Burgemeester en Wethouders heeft op de bezorgde vragen van een hele reeks raadsleden geantwoord dat het zeer weloverwogen heeft besloten dat het Stedelijk Museum zich enkele jaren zal manifesteren in dezelfde Korenbeurs die Des Bouvrie de gemeente zo handig en vooral goedkoop heeft ontfutseld. En ach, dat de huur toevallig dezelfde is als de rente die Des Bouvrie jaarlijks aan het lege gebouw kwijt is, en dat de beveiliging en het klimaat nog wat extra gaan kosten, wie daar op let is een negatieve kniesoor. Hieraan is in deze aflevering van Musis al uitgebreid aandacht geschonken en daar zou het bij gebleven zijn, als de lezers een dag later niet in hetzelfde Rotterdams Dagblad hadden moeten lezen dat het college moet bezuinigen en in zijn oneindige wijsheid heeft besloten twee filialen van de Openbare Bibliotheek te sluiten, en uitgerekend die in de Gorzen en in Nieuwland. De reacties bleven niet uit. In het Rotterdams Dagblad van 21 augustus klaagt een jonge Turkse vrouw dat het haar zo wel erg moeilijk wordt gemaakt om Nederlands te leren en te integreren. Ze is al negen jaar lid van de bibliotheek, en dezelfde gemeente die tonnen pompt in fraaie integratieprojecten als De Brede School besluit nu in een handomdraai om haar en al die andere Turkse vrouwen en kinderen die dankzij de activiteiten van de Brede School en de aanwezigheid van het filiaal van de bibliotheek proberen Nederlands te leren en te integreren, die mogelijkheid af te pakken. Er is een schitterende voorziening op het Stadserf, zegt wethouder De Swart zelfingenomen, en we hebben de bibliotheek in Noord een fikse opknapbeurt gegeven. Dan kunnen die twee filialen wel dicht. Dat hij zo de toch al uiterst moeizame pogingen van de eigen gemeente om de allochtone bewoners van Nieuwland te helpen bij het integratieproces doorkruist, heeft hij waarschijnlijk niet eens door. Het is ongelooflijk dat verantwoordelijke stadsbestuurders de morele moed hebben twee bibliotheekfilialen te sluiten en de bejaarde en allochtone bewoners van twee wijken in de kou te zetten, maar wel geheel onnodig tweemaal 90.000 euro gaan betalen aan de man die Schiedam zo fraai op de kaart zou zetten, maar uiteindelijk alleen maar op goedkoop onroerend goed uit bleek te zijn. Wethouder De Swart vindt het moeilijk om de bezuinigingskeuzes te maken, maar ja hij moet wel, want daarvoor is hij - zegt hij - door de burger van Schiedam ingehuurd: 'om een heldere keuze te maken.' De wethouder verspreekt zich. Hij heeft zich niet verhuurd aan de burger van Schiedam, maar aan onroerend goed magnaat Jan des Bouvrie uit Naarden.

Musis | 2003 | | pagina 286