IN MEMORIAM De Vlaardingse wethouder van cultuur verwijt Musis persoonlijke aanvallen. En voert ter verdediging van zijn beleid precies die argumenten aan, die de auteurs Cornelis Pons en Kor Kegel zo getrouw uit de wethouderlijke mond hebben opgetekend De Schiedamse sociale werkvoorziening bestaat 75 jaar. Archivaris Laurens Priester, Henk Slechte en Hans van der Sloot, belichten elk een deel van de geschiedenis Lezers van Musis profiteren ook het komende seizoen van aantrekkelijke kortingen op voorstellingen in het Theater a/d Schie en het Vlaardings theater Het was niet het vooropgestelde doel dat De Serre een visitekaartje voor de stadsvernieuwing Nieuwland zou worden. Hoe een grand café in oude stijl wonderwel past in de stadsvernieuwing, Frank Willemse De vernieuwing van Nieuwland is in volle gang. En er tekent zich een stadswijk die als binnenstedelijk buitengebied tot de aantrekkelijkste woonwijken van Schiedam zou kunnen behoren. Musis kijkt naar architectuur, planontwikkeling en sociale cohesie Supermarkt Ankara is een winkel waar zowat alle nationaliteiten aan hun trekken komen, Peter de Lange Om samen met de bewoners in 58 portieken kunstwerken te realiseren, legde Yvon Koopman ongeveer twaalfhonderd bezoekjes af. Ze heeft zich een beetje in de duur van dit project verkeken, Kor Kegel Twee berichten in de krant meldden in de afgelopen maand kort na elkaar het overlijden van twee voormalige Schiedamse burgemeesters: Arie Lems (1974-1979) en Harm Roelfsema (1966-1974).Twee bestuurders die in menig opzicht eikaars tegenpolen waren. Harm Roelfsema wortelde in de Groningse socialistische vakbeweging; een sociaal democraat van de oude stempel die sterk hechtte aan bestaande gezagsverhoudingen. Arie Lems was daarentegen een in de Rotterdamse gemeentepolitiek en Tweede Kamer gepokte bestuurder; een uitgesproken doener die niet maalde om tradities. Roelfsema's naam zal in Schiedam altijd verbonden blijven met de strijd om het behoud én de teloorgang van de Brandersbuurt, waaraan hij in zijn vuistdikke, ruim negenhonderd gram wegende memoires 'In de ban van de tijd' slechts een enkele passage wijdt. Hij spreekt daarin van jongeren en hun wilde plannen en een bedachtzaam gemeentebestuur dat misschien genegen zou zijn geweest serieus aandacht te besteden aan de Brandersbuurt mits hiervoor de officiële democratische weg, via partijvergadering en gemeenteraad was bewandeld en het decorum in acht was genomen. Voor Roelfsema was Schiedam een eindhalte, waarop hij vooral een stempel drukte als intern organisator van het ambtelijk apparaat. Voor Arie Lems, als bestuurder van tal van organisaties op sociaal-maatschappelijk gebied, de gezondheids- en gehandicaptenzorg was Schiedam een tussenstation, waar hij de medewachtenden in beweging trachtte te krijgen. Merkwaardig is dat de periode Roelfsema in de lokale geschiedenis te boek is gesteld als een nauwkeurig te omschrijven en nog vaak in herinnering geroepen tijdvak. Arie Lems wordt minder ter sprake gebracht. Maar heeft een grotere indruk achtergelaten. Deze Musis besteedt veel aandacht aan het 75 jarig bestaan van de sociale werkvoorziening in Schiedam. Oud-directeur van de Gemeentelijk Sociale Dienst Gerard Smits, beschrijft onder andere hoe Schiedam in de jaren zeventig met succes de koppeling tussen sociale dienst en werkvoorziening in stand wist te houden, ondanks een tegengesteld ministerieel besluit. Mede door Arie Lems kwam het er niet van. musis@kabelfoon.nl Omslag: Gwenny Ebbers, Zonder titel, Glas in metalen frames, Tentoonstelling PAK12 (Pas Afgestudeerde Kunstenaars) 6 september 18 oktober 2003, Galerie 300procent, Dam, Schiedam. MUSIS oktober 2003, jaargang 9, no. 9 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede gebied van cultuur en samenleving in Schiedam/Vlaardingen en de regio. Uitgegeven door Stichting MUSIS Schiedam. Redactie: Henk Horsten, Kor Kegel, Laurens Priester, Henk Slechte, Harriet Weststrate, Arij Maarleveld, voorzitter Eindredactie: Hans van der Sloot Redactie- en administratie: Broersvest 75-77, 3111 ED Schiedam, telefoon 010 - 4735518 Abonnementen: Door telefonische opgave en storting van (minimaal) 27,50 (jaarabonnement 2003) op rekeningnummer 81.33.79.555 Fortis-bank onder vermelding van 'Musis'. Opzeggingen schriftelijk 2 maanden voor beëindiging abonnementsperiode. Advertentie-exploitatie: De Hollandse Onderneming VOF Zetwerk en lithografie: DTPiet Schiedam Druk: Drukkerij Mercator Schiedam 291 Musis

Musis | 2003 | | pagina 291