Borstels, matten, bezems en kwasten Laurens Priester Musis 294 gemeentebestuur van Schiedam indiende, verwoordde zij het aldus. 'Er bevinden zich in Schiedam een aantal zwakzinnige jongelieden boven den leerplichtigen leeftijd, die groote behoefte hebben aan meerdere verzorging en voor wie zoo mogelijk de weg geopend moet worden, althans gedeeltelijk in hun onderhoud te voorzien. Geschiedt er niets, dan komen velen dezer misdeelden in één of ander gesticht terecht en dan ten laste der openbare kassen. Alles dient daarom beproefd te worden om van hen nog nuttige leden der maatschappij te maken, die daarin een bescheiden plaats kunnen innemen.' Net als in Dordrecht, Den Haag enVlaardingen wilde 'Zwakzinnigenzorg' in Schiedam een speciale werkinrichting voor 'deze ongelukkige personen' stichten, waar zij onder deskundige leiding huishoudelijke artikelen vervaardigden, die men tegen normale winkelprijzen aan de Schiedammers ging verkopen. In 1927 waren in Schiedam minstens 81 zwakzinnigen boven de leerplichtige leeftijd, 50 mannen en 31 vrouwen.Van achttien mannehjke en negen vrouwelijke zwakzinnigen moest de 'materieele, geestelijke en moreele verzorging beslist onbevredigend geacht worden.' Het voornaamste doel dat de vereniging met de oprichting van de werkplaats beoogde te bereiken, was de zedelijke en maatschappehjke verheffing van personen die 'in hun kring vaak verwaarloosd, ja veracht en bespot worden'. Dat 'zij den ganschen dag hun geregelden arbeid hebben, dat zij iets presteeren, iets verdienen, schept voor hen een geheel ander, ja een veel gelukkiger leven.' Het gemeentebestuur kende een maximale subsidie toe van 2.500 gulden per jaar, en stelde gratis twee lokalen van de leegstaande gemeentehjke school in de Dwarsstraat beschikbaar. De zwakzinnigen maakten een werkweek van 44 uur. Van maandag tot en met zaterdag werkten zij van acht tot twaalf uur, van maandag tot en met vrijdag van half twee tot half zes. In augustus genoot men twee weken vakantie. Werkleider Voerman leerde hen een grote verscheidenheid aan huishoudelijke producten maken: gevlochten cocos-, corridor- Japan- en ruige matten; (kinderjbezems; werkborstels; harde luiwagens; vaat- en kopjeskwasten; zeilzwabbers; gootsteenboenders; handstoffers; wasborstels; raagbollen; closetwissers; tapijtschuiers; plumeaus; kachel-, schoen-, insmeer-, nagel- en emmerborstels; droogrekjes. In 1930 ontvingen de beste werkers een jaarloon van 150 170 gulden, de minst geschikten 90 - 100 gulden. In de woorden van het bestuur van 'Zwakzinnigenzorg' ondergingen de jongens en mannen 'den gunstigen en zegenrijken invloed van den arbeid'. Zij kwamen 'geestelijk op hooger niveau', werden 'rustiger, ordelijker en veel en veel gemakkelijker in den omgang met de normalen uit hun omgeving.' Aanvankelijk leverde men vanuit de werkplaats aan particulieren en instellingen, maar in 1931 gingen de zwakzinnigen met een handwagen de Schiedamse huizen langs. In de loop der jaren bood de werkinrichting tussen de tien en twintig jongens' een werkend bestaan. Bijna tien jaar na de jongens en mannen kregen ook de zwakzinnige meisjes en vrouwen in Schiedam een werkplaats. Vanaf 1 juli 1938 beschikte 'Zwakzinnigenzorg' over een Maandag 3 september 1928 was een belangrijke dag voor Jacob Homburg (16), Johan Verheijen (17), Maarten Slavenburg (15), Herman Verkerk (15), Bernard Meyer (16), Johan Groenendaal (20), Hendrik van der Waal (19) en Cornells Kooimans (27). Onder leiding van werkmeester Jan Voerman begonnen deze zwakzinnige Schiedamse jongens en mannen in twee lokalen van een leegstaande school aan de Dwarsstraat 4 met de productie van borstels, matten, bezems en kwasten. De 'Werkinrichting voor Maatschappelijk onbruikbare zwakzinnigen', zoals de werkplaats officieel heette, was in het leven geroepen door de op 8 juli 1927 opgerichte Vereniging 'Zwakzinnigenzorg' die als doel had de belangenbehartiging van Schiedamse zwakzinnigen, in het bijzonder de (oud- )leerlingen van de Buitengewone School voor Lager Onderwijs. Dit particuliere initiatief, gesteund door subsidies van de Gemeente Schiedam en de Provincie Zuid-Holland, kan gelden als het begin van de sociale werkvoorziening in Schiedam. Wat bewoog 'Zwakzinnigenzorg' tot de oprichting van de werkplaats? In de subsidieaanvraag die de vereniging bij het

Musis | 2003 | | pagina 294