295 Musis De meisjes van de weefkamer. Tot 7 5 januari werkten zij onder leiding van Catharina de Marie, tweede van links, daarna onder leiding van Rie Piekaar, eerste van links. Foto Gemeentearchief Schiedam Jongens in de school in de Dwarsstraat, Staand werkmeester J.R. Voerman. Foto Gemeentearchief Schiedam weefkamer, gefinancierd uit eigen middelen, gevestigd in twee lokalen van het gemeentelijk schoolgebouw aan de Lange Nieuwstraat achter het Gymnasium. Vijf middagen per week maakten tien zwakzinnigen onder leiding van Catharina de Marie onder andere ontbijtlakens, servetten, vaatdoeken en stofdoeken: Catharina van Troost, Neeltje van der Berg, Johanna Zwartz, Lijntje Bakker, Niesje de Jonge, Johanna Kooyman, Wilhelmina Groeneweg, Josina Mak, Petronella Veringmeyer en Maria Polderdijk. De ochtenden waren zij beschikbaar om hun moeders in het huishouden te helpen. De weldadige invloed van geregelde arbeid op de psyche van de tewerkgestelden fungeerde als compensatie voor de karige beloning van 50 cent zakgeld per week. In de jaren 1950 kreeg het 'sociaal werk voor onvolwaardigen' het moeilijk, ondanks hogere gemeentehjke en provinciale subsidies. Er meldden zich bij de mannen geen nieuwe krachten aan, en de gemeentelijke bedrijven namen te weinig artikelen van de werkinrichtingen af. De gemeentelijke overheid nam op basis van regelgeving door de rijksoverheid een steeds grotere rol in de sociale werkvoorziening voor zijn rekening, met als gevolg dat in 1955 ook zwakzinnigen een plaats kregen in de Gemeentehjke Sociale Werkvoorziening (GSW). Op 31 december 1957 sloot 'Zwakzinnigenzorg' de werkplaats voor mannen. De zes overgebleven arbeiders gingen over naar de 'beschutte werkplaats' van de GSW aan de Sint Anna Zusterstraat 49 en later naar de sociale werkplaats in de voormalige Machinefabriek Fontijne aan de Boterstraat. In de weefkamer waren toen nog twaalf vrouwen werkzaam, waaronder Nel Veringmeyer die vanaf de oprichting aanwezig was. In 1960 kwam het einde voor de weefkamer. Ook de vrouwen gingen over naar de sociale werkplaats. De Vereniging 'Zwakzinnigenzorg' hield per 1 januari 1961 op te bestaan. De borstels, matten, bezems en kwasten hielden het nog een paar jaar langer vol, maar ook toen verdwenen die uit het assortiment van de sociale werkvoorziening.

Musis | 2003 | | pagina 295