Nuttig doe Henk Slechte Musis 296 Regelmatige bezoekers van gemeente- en rijksarchieven kennen ze wel, de enorme batterijen laden met indexen of klappers op de plaatselijke notariële archieven, de doop-, trouw- en begraafregisters, de burgerlijke stand, de volledige bevolkingsboekhouding en andere archiefbestanden met veel namen, maar ook op kranten en tijdschriften. Al die klappers maken historische bronnen toegankelijk, waarin onderzoekers anders nauwehjks de weg zouden kunnen vinden, althans niet op namen, beroepen en andere basale maar belangrijke gegevens. De archieven van notarissen bijvoorbeeld zijn de eeuwenlange neerslag van de juridische handelingen tussen burgers, van het passeren van een huis tot en met het afleggen van een getuigenis over het verwekken van een kind bij een dienstbode door een heer of zoon des huizes. Notarissen hebben al die handelingen en getuigenissen of attestaties minutieus vastgelegd in aktes en die gebundeld in protocollen die vol zitten met namen, adressen, beroepen en andere gegevens die belangrijk zijn voor het populaire genealogische onderzoek, maar ook voor alle andere soorten historisch onderzoek. Al die directe toegangen tot onze geschiedenis zouden er niet zijn zonder de 'werkloze hoofdarbeiders' of WSW 'ers, zoals de mensen genoemd werden, die vele decennia bij de archieven te werk gesteld waren en met veel geduld en precisie namen, beroepen en andere gegevens uit de notariële protocollen, de bevolkingsregistratie en andere archieven maar ook uit kranten op de fiches hebben gezet, die het archief aan de onderzoekers beschikbaar stelt. Behalve een gedeelte van de kranten, nu nog in de vorm van papier, maar op termijn digitaal. Het Schiedamse Gemeentearchief beschikt over een uitzonderlijk groot aantal kwalitatief uitstekende klappers die gemaakt zijn door die tijdelijke medewerkers die soms weer hun weg naar een reguliere baan in hun eigen beroep vonden, maar vaker door het werk in het archief gegrepen werden en daar bleven. Oud-archiefmedewerker Aart de Voogd van der Straaten Johz. kan er prachtig over vertellen. Hij kwam in 1949 als volontair bij het Gemeentearchief, toen nog aan het Oude Kerkhof. Nadat hij zijn archiefdiploma had gehaald en te kennen had gegeven dat hij in Schiedam wilde blijven, moest hij toch iets gaan verdienen. Er waren echter maar twee banen voor ambtenaren en die waren al bezet door archivaris A. van der Poest Clement en L.A. Abma. De archivaris wilde de jonge archivist graag houden en moest dus een hst verzinnen. Hij nam hem in dienst als tewerkgestelde in het kader van de sociale werkvoorziening. De Voogd was niet op een groot salaris uit en vond het allang best. Hij was ook bepaald niet de eerste, want in de jaren dertig hadden tewerkgestelde hoofdarbeiders al klappers op de notariële archieven en de doop-, trouw- en begraafregisters gemaakt. Ook De Voogd heeft geklapperd. Hij is begonnen met een index op de registers van het Sint Lucasgilde en heeft daarna indexen op de doop-, trouw- en begraafregisters van de voormalige gemeente Kethel gemaakt. In 1955 kwam hij in de - toenmalige - rang van schrijver in vaste dienst bij het Gemeentearchief. Hij is er tot zijn pensioeh in 1996 gebleven. Het klapperen van historische bronnen als notariële archieven, scheepsverklaringen, kranten en de in- en uitgaande brieven van het college van burgemeester en wethouders, vergt een degelijke inhoudelijke voorbereiding en vooral een attente begeleiding. De mensen die de klappers maakten, moesten het vaak moeilijke 'oud schrift' leren lezen en precies weten welke gegevens relevant zijn en waarom. Alleen dan kon voorkomen worden wat in het Rotterdamse Gemeentearchief gebeurd is, waar in de jaren zestig een bevlogen socialist de leiding had over de afdeling indicering en zijn medewerkers verbood om de slaven in de scheepsverklaringen als handelswaar te klapperen. Slaven waren immers mensen en geen handelswaar. Toen de auteur van dit artikel als aankomend historicus bij het Rotterdamse archief kwam werken, was dit het eerste wat de trotse chef hem vertelde. Hij ging meteen op onderzoek uit en het bleek waar. Wie toen de scheepsverklaringen wilde gebruiken als bron voor economisch-historisch onderzoek naar de producten die Rotterdamse koopheden in de zeventiende en achttiende eeuw verhandelden, heeft vergeefs naar slaven gezocht. In het Schiedamse archief heeft de sociale werkvoorziening min of meer gewerkt, zoals deze bedoeld was. Aart de Voogd vertelt over Ben Kedde, een boekhouder die na de oorlog uit een gijzelaarskamp kwam, in Schiedam nadien enige jaren in de gemeenteraad zat voor CPN, tot zijn overstap naar de Partij van de Arbeid. Kedde werd bij het archief tewerkgesteld en veranderde, net als Aart de Voogd zelf, in een bevlogen archiefman. Hij heeft niet alleen aan klappers gewerkt, maar ook sociaal-historische onderzoeken gedaan, waarvan de Schiedamse Gemeenschap er enkele heeft gepubliceerd, onder meer over de - trage - opkomst van de arbeidersbeweging in Schiedam, de sociale pionier M.C.M. de Groot en diens

Musis | 2003 | | pagina 296