Gérard Smits en de sociale werkvoorziening 1969-1981 Henk Slechte Op 1 januari 1969 trad de Wet Sociale Werkvoorziening in werking die een wettelijke basis gaf aan de sociale werkvoorziening zoals de gemeentelijke sociale diensten die in Nederland al decennia lang verzorgden. De sociale werkvoorziening was een bruikbare methode om mensen die tijdelijk buiten het gewone arbeidsproces stonden door socialelichamelijke of geestelijke factoren die geheel of grotendeels bij hen zelf lagen, maar wel konden werken, door het verschaffen van aangepast werk in een beschermde omgeving weer terug te voeren naar de arbeidsmarkt. Voor mensen met een blijvende geestelijke of lichamelijke handicap was de sociale werkvoorziening bijzonder geschikt omdat ze nuttig en in een sociaal veilige omgeving bezig waren en zonder economische druk hun eigen inkomen konden verwerven. Het werk voor beide categorieën moest wel voldoen aan de kwalificatie 'nuttig doch niet noodzakelijk', een omschrijving die niet meer past op alle huidige vormen van gesubsidieerde arbeid, of die nu genoemd zijn naar een voormalige minister of, sinds diens vertrek, ID-banen heten. Van additioneel werk is geen sprake meer. De medewerkers in ID-banen zijn gesubsidieerde en dus goedkope werkkrachten die, als het zo uit komt, ook kerntaken uitvoeren. De WSW bepaalde dat de gemeenten de sociale werkvoorziening moesten loskoppelen van de sociale diensten en onderbrengen in een zelfstandige dienst Sociale Werkvoorziening. De mensen die van deze wet gebruik maakten, heetten daarom sindsdien in het dagelijks spraakgebruik dan ook WSW' ers in plaats van tewerkgestelden. Musis 300 Gerard Smits, foto Sjef van Duin Op dezelfde eerste januari 1969 kreeg de Gemeentelijke Sociale Dienst van Schiedam een nieuwe directeur met uitgesproken opvattingen over de sociale werkvoorziening. Gérard Smits (1932) studeerde politicologie en sociologie in Nijmegen en werkte als medewerker onderhoudsplicht en verhaal, daarna als bijstandmaatschappelijk werker en tenslotte als coördinator stadssanering en krotopruiming bij de Gemeentelijke Sociale Dienst van Nijmegen. In 1967 vond hij het tijd om zelf directeur te worden. Hij wilde eigenlijk naar Arnhem, maar in de krant waarin de advertentie voor directeur van de Sociale Dienst in Arnhem stond, vroeg ook Schiedam een nieuwe directeur voor zijn GSD. Smits verstuurde twee identieke brieven. Arnhem ging niet door en uit Schiedam kreeg hij een jaar later een telefoontje of hij nog belangstelling had. Dat had hij en hij is directeur gebleven tot zijn VUT in 1993. Bij het aantreden van Smits viel de sociale werkvoorziening nog onder de GSD. De bedoeling van de WSW was ook om een sterker

Musis | 2003 | | pagina 300