301 Musis economisch accent op de sociale werkvoorziening te leggen. De sociale werkplaatsen waar lichamelijk - vaak licht - gehandicapte vaklieden uitstekende producten maakten en geestelijk gehandicapten vooral inpakwerk deden, moesten een grotere productie leveren om de noodzakelijke aanvulling op de lonen te verminderen. Dat gold ook voor de hoofd arbeiders die in het toenmalige gebouw aan de Boterstraat administratief (bulkjwerk voor gemeentelijke diensten deden of gedetacheerd waren bij het Stedelijk Museum of het Gemeentearchief. Meer productie betekende een andere en vooral strengere selectie en dus wat minder letten op de sociale en wat meer op de economische mogelijkheden van mensen die voor de sociale werkvoorziening in aanmerking kwamen, maar het betekende ook dat de sociale werkvoor ziening dichter in de buurt van het bedrijfsleven kwam en daarmee zelfs moest concurreren. Dat was niet de sociale werkvoorziening van het maatwerk, waarin Gérard Smits geloofde en hij verzon list op hst om 'zijn' vorm van werk voorziening te handhaven. Hij heeft de strijd lang vol gehouden maar in 1981 was Schiedam toch een van de laatste gemeenten waar de sociale werkvoorziening werd losgekoppeld van de sociale dienst. Direct na zijn aantreden toetste hij zijn opvattingen aan die van de WSW commissie, waarin onder meer de vakbeweging, de werkgevers en de medezeggenschapscommissie van de sociale werkvoorziening vertegenwoordigd waren. Daar bleek men het met hem eens, en hij schreef een nota voor het college van Burgemeester en Wethouders, waarin hij uitlegde waarom hij de loskoppeling van de sociale werkvoorziening van de GSD niet verstandig vond. De GSD kende immers alle aspecten van het arbeidsverleden van iedere cliënt en kon dus snel en effectief diens werkwilligheid en arbeidsgeschiktheid toetsen en de koppeling tussen uitkering en - eventuele - arbeidsvoorziening maken. Die snelheid en effectiviteit zouden in de nieuwe wet verloren gaan, omdat die bepaalde dat de gemeente de sociale werkvoorziening moest loskoppelen van de sociale dienst en onderbrengen in een aparte dienst. Dat zou leiden tot bureaucratie en onnodige vertraging. Smits vond dat niet in het belang van de cliënt om wie hij vond dat het uiteindelijk ging. Burgemeester en wethouders waren het geheel met hem eens, maar het ministerie niet en dus was het tijd voor de eerste hst: de instelling van een directorium van de directeuren van de - kleine - bedrijfseconomische dienst van de gemeente, de GGD en de GSD, dat de sociale werkvoorziening zou aansturen. Zo kwam de gemeente Schiedam wel tegemoet aan de geest van de wet maar bleef de werkvoorziening, zij het indirect, toch onder de GSD ressorteren. Het ministerie gedoogde het plan van Smits en het directorium functioneerde jarenlang tot ieders tevredenheid. Tegen de achtergrond van de aanwezigheid sinds 1964 van het bovengemeentelijke Openbaar Lichaam Rijnmond dat het beleid van de gemeenten in het Rijnmondgebied moest coördineren, maakte Smits in 1973 een plan om de sociale werkvoorziening regionaal te organiseren. Maassluis beschikte over een goed functionerende werkplaats en daarom wilde hij daar de gehele industriële productie uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis zelf onderbrengen. De sociale werkplaats voor de geestelijk gehandicapten zou naar Vlaardingen gaan, en Schiedam kreeg de al dan niet gedetacheerde hoofdarbeiders en de buitenobjecten waaronder de groenvoorzieningen. Het voordeel van dit plan was dat iedere gemeente één werksoort zou aansturen, wat de kwaliteit per werksoort zou bevorderen en efficiënter en dus goedkoper was. Een nadeel was de noodzaak voor veel WSW' ers om dagelijks van en naar hun werk te moeten reizen. Het plan strandde in 1976, omdat de gemeente Vlaardingen het een verarming van de sociale werkvoorziening vond. Smits' bedoelingen met dit plan waren serieus, maar terugkijkend stelt hij grijnzend vast dat het jarenlange praten erover wel de afsplitsing van de sociale werkvoorziening vertraagd heeft. Toen de toedeling van de werksoorten naar de drie gemeenten niet doorging, besefte Smits dat hij de afsplitsing van de WSW niet meer tegen kon houden en liet hij coördinator Wobke van der Veen de sociale werkvoorziening verder uitbouwen en de verzelfstandiging voorbereiden. In 1980 was die klaar en kon de Bedrijfs- gemeenschap Schiemond van start, die naar de straat waar de werkplaatsen en kantoren nu gevestigd zijn met dezelfde afkorting inmiddels Berckenrode Groep Schiedam heet. Gérard Smits beseft dat hij zijns ondanks de basis heeft gelegd voor de BGS. Hij vindt het wel jammer dat na 1980 de afstand tussen de BGS en de GSD veel groter is geworden dan hij zelf voor ogen had en hij, in het belang van zijn cliënten, verstandig vond. Smits heeft in zijn lange strijd voor het behoud van de sociale werkvoorziening voor de GSD vooral veel steun gehad van CPN wethouder Eef Collé. Hij praat nu nog warm over deze bestuurder die van alle wethouders met wie hij werkte, het meest begaan was met de doelgroep van de sociale werkvoorziening en zijn spreidingsplan ook krachtig gesteund heeft. Hetzelfde gold voor G. Koeten van het toenmalige NVV, de voorganger van de FNV, die als lid van de WSW commissie altijd belangstelling had voor onorthodoxe oplossingen, als die maar goed waren voor de geestelijk of lichamelijk gehandicapte (hoofd)arbeiders, voor wie de WSW bedoeld was. Als hij nu terug kijkt op zijn jarenlange gevecht om de sociale werkvoorziening voor de GSD te behouden, vindt hij nog steeds dat het uitgangspunt van de WSW niet deugde en dat de combinatie van sociale dienst en sociale werkvoorziening de beste was, in ieder geval voor de mensen die er op aangewezen waren, want 'in die vorm was de bureaucratie het geringst en het resultaat het best en daar waren de mensen toch het meest bij gebaat'. Smits ziet ook de voordelen van de Wet Sociale Werkvoor ziening. Voor 1969 was er wel regelgeving van het ministerie van Sociale Zaken, maar die berustte niet op een aparte wet en dus hadden de politieke bestuurders een tamelijk vrije hand in het vaststellen van de rechten en plichten en de salariëring van de mensen die er op aangewezen waren. Dankzij de wet zijn de rechten en plichten beter omschreven en waren de politieke bestuurders gedwongen een goede loonclassificatie te (laten) maken. De oud-directeur is geen teleurgesteld man, maar hij vindt het intens triest dat politici de afgelopen jaren zoveel energie hebben vermorst om steeds weer nieuwe structuurtjes uit te vinden, waardoor veel leed is aangericht bij de maatschappelijk en psychologisch toch al zwakke doel groep. Eerst moest de sociale werkvoorziening gedecentrali seerd worden, daarna weer gecentraliseerd en nu is de beweging weer in de tegenovergestelde richting. Zo wordt steeds iets nieuws bedacht, terwijl alle basiselementen voor een goed functionerende werkvoorziening die de mensen kan helpen de weg terug naar het arbeidsproces te vinden, er al voor 1969 waren, en ook toen degenen voor wie die weg niet begaanbaar was, verzekerd waren van een kans op werk dat wellicht niet noodzakelijk maar toch nuttig en zeer respectabel was. De behoefte van pohtici om op de korte termijn te scoren en liefst hun naam aan regelingen, snippen of banen verbonden te krijgen, is tegenwoordig helaas sterker dan hun drang om de problemen van de doelgroep zo aan te pakken dat die er economisch rust en maatschappelijk respect mee verwerft.

Musis | 2003 | | pagina 301