Niet van een leien dakje maakten een Hans van der Sloot Musis 302 Siep Adolfs en Bert Gille, foto; Sjef van Duin Met de verantwoordelijkheid voor zo'n kleine W vijfhonderdvijftig banen behoort de Berckenrode Groep momenteel tot de grootste werkgevers in Schiedam. Een sociale werkvoorziening die zich als drukkerij, facihtair bedrijf, producent van meubelen, cateraar, kwekerij, onderhoudsbedrijf en postbezorger een vaste plaats heeft verworven in de stedehjke economie. Hoe het 'nuttig' van weleer gaandeweg een noodzaak is geworden. Verzelfstandiging en verzakelijking van de, 75 jaar geleden, gestichte sociale werkvoorziening zijn vanaf 1969 een weerkerend punt op de regeringsagenda geweest. De minister van Sociale Zaken in het kabinet Den Uyl (1973-1977) Jaap Boersma, ontwikkelde het eerste verstrekkende plan in die richting. De sociale werkvoorziening moest op eigen benen staan, los van de gemeentehjke sociale diensten. Vóór dit plan konden op dat moment overigens evenveel argumenten worden aangevoerd als ertegen. Wethouder Eef Collé wilde de relatie tussen sociale dienst en werkvoorziening hoe dan ook sparen. Oud-directeur van de Gemeentehjke Sociale Dienst Gerard Smits spreekt over hem dan ook met de grootste waardering. Collé's opvolgster, Riet Taverne, was daarentegen uitgesproken vóór een zelfstandig sociaal bedrijf.Van de zijde van de BGS voor haar niets dan lof. Collé kon binnen het college rekenen op steun van burgemeester Roelfsema die, als Gronings vakbondsman en SDAP-er van de oude stempel, geen onderscheid wilde maken tussen sociale hulp en sociale werkvoorziening. Daarmee konden Smits cum suis rekenen op de steun van het college. Taverne had aan Arie Lems een burgemeester die als bestuurder van verschillende organisaties op maatschappelijk en politiek gebied een tegenovergesteld standpunt innam. Arie Lems was onder andere de gedreven secretaris van de Ammanstichting voor doven en slecht horenden, voormalig voorzitter van de vaste Twéede kamer commissie voor Economische Zaken, voorzitter van het Rijks- inkoopbureau, Rotterdams gemeenteraadslid en ex-directeur van Stichting Humamtas.Waar Roelfsema de opvatting huldigde dat de werkplaats slechts kostendekkend diende te zijn en zich vooral moest richten op het verrichten van 'nuttige, doch niet noodzakelijke arbeid', stimuleerde Lems een actieve

Musis | 2003 | | pagina 302