307 Musis No Frontiers. Op 31 augustus is het precies één jaar geleden dat zij hun eerste concert gaven in hun nieuwe onderkomen Grand Café De Serre. Alle tafeltjes zijn bezet en voor het toneel staan de stoelen in rijen. Naast de bloemetjes op de tafels donkere flessen bier die zich zonder schuimkraag van betekenis laten leegschenken. Guinness beer en Ierse Murphy's stout wordt grif verkocht. De hoge ruimte heeft van zichzelf al sfeer met de donkerbruine, houten lambrisering waarmee ook de pilaren zijn bekleed. De vrijstaande houten bar, zonder krukken ervoor, en de vitrinekast waar de flessen sterke drank staan uitgestald doen de rest. Alles ademt de atmosfeer van een 'echt' grand café. Met hoog boven de leestafel de koperen Art Decolampen, die een toets-aan het geheel geven alsof het grand café niet enkele jaren geleden is ingericht, maar stamt uit het interbellum. Her en der staan grote kompassen zoals op de brug van oceaanstomers hebben gestaan. Bij binnenkomst valt rechts bij de ingang de oude en toch nieuwe bibliotheek op met grote fauteuils en open (nep)haard. Aan de wanden gitaren, beschildert met handtekeningen van folk-artiesten die bij No Frontiers speelden. De palmboom met de rieten stoeltjes doen de naam De Serre eer aan. Net een luxe terras aan de Middellandse Zee. 'Je vergeet toch compleet dat we hier in Nieuwland zitten?' zegt een gast die de eerste keer hier is. Een compliment voor de architect die in nieuwbouw zo'n oude sfeer realiseerde. 'We noemen het een jaren 30 grand café maar dan anno nu', zegt bedrijfsleider Gilles Le Hen, terwijl hij onderwijl scherp oplet hoe een voedsel. Onze filosofie is: iedereen is welkom. Van rijk tot arm, van jong tot oud. Geen drempels'. 'No Frontiers', zegt een klant alert, die het gesprekje bijwoont. Le Hen vervolgt; 'Een 'mixing pot' waar je van alles kan drinken en eten.Van een kleine kaart met bittergarnituur tot aan een lunch of van de grote kaart met het weekmenu, dagschotel of zelf kiezen a la carte.' Wat opvalt is dat niet alleen de ambiance doet denken aan vroeger. Ook de prijzen zijn ouderwets laag. 'Een dagmenu voor acht euro, waar vindt je dat nog?. En zelfs het specialiteitendiner kost 17,50.Vooral de vismaaltijden doen het goed. Van dure kreeft tot aan goedkopere heilbot of gewone scholfilets, houden we hier betaalbaar. Dat hebben de klanten snel door. Klanten die overal vandaan komen. Van zakenmensen tot huisvrouwen, van dé senioren van de verzorgingsflat tot aan leraren van het Aquamarijn College aan de overkant. En de kwaliteit die we bieden mag er eveneens zijn. We scoren goed, omdat in de keuken alleen professionals werken waarbij de vrouwelijke kok zelfs dit jaar de officiële titel van 'lady chef of the year' mag dragen'. 'Het is een extra uitdaging, deze plek midden in het hart van Nieuwland', zegt algemeen directeur vanThurlede Ernst Verbeek (48 jaar). Hij is er trots op dat hij als doctor in de bedrijfseconomie zo'n etablissement op deze plek en met deze sfeer heeft kunnen realiseren. Een café annex restaurant maar ook de ontmoetingsruimte voor bewoners van Thurlede en Matlinge. De Serre straalt een nieuwe visie uit op de verzorging van ouderen. Verbeek; 'Nog maar kort geleden was een bejaardentehuis gevuld met oudjes die niks mochten en als kasplantjes verzorgd werden. Gevolg daarvan een afhankelijkheidssituatie waarbij elk initiatief van de bewoner werd gefrustreerd. De verpleegkundige maakte de dienst uit en de patiënt was lijdend voorwerp. Het model van 'zuster Ursula weet wat goed voor U is' maakte de patiënt monddood. Dat is anno 2003 anders. In onze visie is de patiënt veranderd in een cliënt. Ook andere huizen zijn die mening toegedaan. Het accent is verschoven van aanbod naar vraag. In een modern verzorgingstehuis, koopt de bewoner zijn zorgproducten in. Daarom zijn er binnen Thurlede, zeg maar, zelfstandige winkels gekomen. Een winkeltje voor dagelijkse, kleme spulletjes maar ook een huisartsenpraktijk. Of de pedicure, is welkom dagschotel netjes geserveerd wordt. Zijn naam verraad zijn Franse afkomst, niet zijn taal want hij spreekt perfect Nederlands. Hoewel.Fransman? 'Nee', zegt hij fel,'Ik ben Breton, dat is heel wat anders'. Hij woont en werkt elf jaar in Nederland en verteld graag over 'zijn' Serre. Le Hen;'Tegenwoordig noemt elk knijpje of broodjeszaak zich een grand café, nietwaar? Maar ken je de echte grand cafés in Parijs, Wenen of Milaan? Zelfs deze grote zaal is dan nog klein daarbij vergeleken. Ik noem het liever een brasserie. Een brasserie is 'n bar, eetcafé en restaurant ineen. Het woord komt uit het Frans van 'brasser' wat door elkaar mengen betekent. Dat is wat wij uit stralen: een mix van mensen, drankjes en kapper en fysiotherapie die bij ons 'in huis' een ruimte huren. Daarnaast hebben we psychologen, het Riagg en het Algemeen Maatschappelijk Werk. Doel van dit alles is dat zorg en woonomgeving naar binnen worden gehaald en dat de bewoners boven alles eigen baas blijven. Om in termen van zorgverlening te blijven streeft Thurlede naar een holistische benadering. Hierin tellen lichamelijke, geestelijke en sociale aspecten alledrie mee. Zwaar weegt de overtuiging dat de mens een individu is met een eigen wil en het recht om een eigen keuze te maken. Zelfstandigheid en keuzevrijheid zijn een eerste uitgangspunt. Een ander aspect wordt puur gevormd door geografische en bedrijfseconomische

Musis | 2003 | | pagina 307