m De serre Musis 308 .ijïcsi;*KfSïftWM Slfc gegevenheden. Op de korte as Nieuwe Haven Nieuwe Damlaan is een veelheid van voorzieningen voor ouderen onder verschillende noemer samengebracht. Frankenland heeft hoewel op veel punten in samenwerking of in ieder geval samenspraak met Thurlede een aantal zorgconcepten uitgewerkt die staan als een huis. Thurlede heeft een eigen zorgprofiel ontwikkeld dat kwalitatief aansluit bij het reeds bestaande maar daarnaast een accent legt op het contact tussen de wijk, stad en de bewoners. Het concept van een grand café past uitstekend in die opzet. Een probleem is alleen dat allochtone bewoners van Nieuwland moeilijk worden bereikt. Die stappen niet even binnen. Het contact met de buurt komt voornamelijk tot stand met jongere wijkbewoners en dan nog hoofdzakelijk met autochtonen. Daar tegenover staat echter dat de Serre zich in de kortst denkbare tijd een roep in heel Schiedam heeft verworven. Over klandizie heeft De Serre niet te klagen. Reserveren wordt dringend aanbevolen. Zelfs op de traditioneel slappe horeca-avonden maar zeker op de speciale culinaire avonden als voor lage prijzen op 'hoog niveau' geserveerd wordt.Voor bejaarde allochtone wijkbewoners heeft Ernst Verbeek overigens een eigen trefpunt in het leven geroepen. Zij komen bijeen in de Vier Molens aan de overkant. Ernst Verbeek is voortdurend op zoek naar nieuwe activiteiten voor de bewoners en voor bezoekers van buiten. En dat liefst gecombineerd.Voor de nabije toekomst overweegt hij theater en cabaret te brengen. De Serre heeft een podium dat ervoor geknipt lijkt en voldoende technische faciliteiten voor kleinere optredens. Hij twijfelt er niet aan dat ook dit een succes kan worden, want het organiseren zit de ras-Schiedammer in het bloed.Vandaar misschien dat zijn eigen schoolloopbaan nogal 'wisselend' verliep. Ook als leerling van het voortgezet onderwijs hield hij zich vaak meer bezig met het verzorgen van optredens dan met het braaf leren van de lesstof. Om die reden leek de Rijks-HBS te hoog gegrepen. Meer dan tot een MULO-diploma wist de jonge Ernst Verbeek het aanvankelijk niet te brengen. Dat was ook geen uitgangspunt voor een verdere studie. Wel voor een baan in de ama- verpleging. Ondertussen bleef hij wel programmeren voor verschillende clubs en muziekcircuits waaronder het betaamde Vlaardingse Assurancetourcix, waar hij temidden van talrijke bekende en minder bekende groepen ook de Golden Earring binnen haalde. Hij kreeg pas de smaak van leren te pakken toen hij allang en breed in de verpleging werkzaam was. Uiteindelijk kwam hij toch op de universiteit terecht waar hij vlot afstudeerde en later zelfs promoveerde met zijn proefschrift 'Kritische faalfactoren in de zorgvernieuwing'. Het onderzoek dat hij hiervoor verrichtte scherpte zijn visie over de zorgsector. En met zijn huidige baan kan hij die ideeën in de praktijk uitvoeren. 'Welzijn is méér, dan eten en slapen; het is een kwaliteit van leven', zegt hij. Kwaliteit kost echter geld. Zeker een kwaliteit die niet te kwantificeren componenten kent als beleving, amusement en contact met de omgeving. Om die te l realiseren moetje wel zelf voor extra geld fc zorgen en creatief zijn in het aanboren van 'tweede geldstromen'. Dit stelt Ernst Verbeek in staat een grand café te bestieren. Het uitgangspunt daarbij is dat De Serre minstens kostendekkend moet draaien en zelf de inzet van extra personeel kan bekostigen als bijzondere avonden, optredens en concerten aan de orde zijn. Zijn ervaring als programmeur maakt daarbij dat het aanbod van goede kwaliteit is. Het contact met de folkgroep No Frontiers is daarvan een resultaat. Met folkmuziek als zodanig heeft hij overigens niets speciaals, al draagt de regelmatige aanwezigheid van No Frontiers wel bij tot een zekere bekendheid als folk- en countrymuziek. 'Maar', zegt Verbeek, 'ik hou van elke muzieksoort als het maar authentiek is. Dus ook blues, folkmuziek of klassieke muziek als 't maar niet commercieel is.' Elke twee weken komt de folkclub bij elkaar. Maar niet altijd in De Serre. De groep treedt bijvoorbeeld ook op in het 5th Irish Music Fundraising Festival op 1 en 2 oktober in de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen. No Frontiers staat daar samen met bekende namen als Tommy Flemming, Marian Bradfield en the Battlefieldband. Het goede doel is de Palliatieve Zorg Nieuwe Waterweg Noord. Want ook daar verliest Verbeek de koppeling tussen zijn dagelijks werk en het programmeren niet uit het oog. Het Festival is overigens reeds nu een succes. Alle dagkaarten a 35,- zijn al verkocht. Het is al tegen vijven als in de zaal een handvol vrouwen meedeinen op de evergreens van de band Killshannig. De zaal zingt vaak mee. Waarbij opvalt dat er menige Schot of Ier in de zaal moet zitten, gehoord het zware accent uit verschillende hoeken. Twee oudere dames vertellen enthousiast hoe gezellig het hier is en hoe fantastisch de kok. 'Kijk eens, mozzarella', zegt de een verlekkerd tegen de ander. De tijden zijn veranderd. Want hoe lang is het nu helemaal geleden dat een boterham met blikzult in het verzorgingscentrum al een hele traktatie was.

Musis | 2003 | | pagina 308