NieuwlandNieuws Nieuwland door z'n uitst Musis 310 Rotterdam: op loopafstand van het centrum en wat belang rijker is - naar die binnenstad toegekeerd. Vanaf het Willem Dreesplein is de misser van de Branderspoort ook beter zichtbaar dan, omgekeerd, vanuit de beslotenheid van de binnenstad. Tegelijkertijd is Nieuwland door z'n uitstekende metro verbinding eveneens pal naast het centrum van Rotterdam komen te liggen. De afstand tussen Honnerlage Gretelaan en Coolsingel vraagt slechts krap twaalf minuten. Dat zou Schiedam koopkracht kunnen kosten, vrezen de sceptici. Maar - slim aan de man gebracht zou Nieuwland even zo goed aantrekkelijke woonmogelijkheden kunnen bieden aan wie in het commerciële hart van Rotterdam werkt en comfortabel wonen wil voor een al even comfortabele prijs. Nieuwland geniet daarbij het bijzondere voordeel dat de metroverbinding de gehele wijk doorsnijdt en dat de afstand naar de stations nergens meer dan een paar honderd meter is. Die aanleg van de metro heeft overigens stedenbouwkundig het gevolg dat de as van de wijk zich heeft verplaatst van de Burgemeester van Haarenlaan naar de Honnerlage Gretelaan. Daarmee is ook het accent verschoven. In de jaren zestig werd de nieuwe winkelallee als het ideale en representatieve centrum van een wijk gezien. Die functie is vrijwel overal in Nederland achterhaald. Wat oorspronkelijk bedoeld was als visitekaartje van welstand is in de meeste gevallen in het tegendeel verkeerd. De winkelallee van toen versterkt momenteel het typische en veelal onbehagehjke beeld van de buitenwijk, de randgemeente, waar de modezaak, de banketbakker, de boekhandelaar en de galanterie verdrongen

Musis | 2003 | | pagina 310