ie metroverbinding pal naast het centrum van Rotterdam 311 Musis zijn door het theehuis, de prijsvechter, de knakenwinkel en de snackbar. De Honnerlage Gretelaan legt het accent op de woonfuncties en verbindt in Nieuwland een aantal accenten van betekenis. Nu de as vrijwel geheel voltooid is kan een balans worden opgemaakt van wat Nieuwland gewonnen heeft met die metro-aanleg. Veel. Het accent van Rembrandt, het metro station Troelstralaan en Opstandingskerk is, in samenhang met het majesteuze groen van de voormalige RK-begraafplaats onderaan de Vlaardingerdijk van grootsteedse allure. Direct in het zicht liggen een tweede en derde element van betekenis; het 'weidegebied' dat de toegang tot de omgeving van het Wibautplein en de architectuur van het vernieuwde Thurlede in samenhang met het opmerkelijke metrostation Parkweg en straks Utopia. De afsluiting tenslotte verenigt de bebouwing langs de Noordvestsmgel, het Willem Dreesplein en de veelvormige woningbouw rond de grote vijver op het terrein van de voormalige technische school. De belangrijkste blikvangers zijn vanzelfsprekend bijna de metrostations Schiedam Centrum, Parkweg en Troelstralaan. Het station Schiedam Centrum is van de hand van Jan van Belkum die als hoofdarchitect ook verantwoordelijk is voor het vernieuwde station Bijlmermeer in samenwerking met Arcadis Bouw, ARC+ en de Engelse architect Neven Sidor. Deze laatste verwierf als partner bij Nicholas Grimshaw Partners grote bekendheid met het ontwerpen van het vermaarde en ook al grotendeels in glas uitgevoerde - Waterloo Station in Londen. Van Belkum zegt over z'n ontwerp: 'Gebruik van glas maakt ondergronds metrotracé: een even bijzonder als uitnodigend gegeven, dat door de architecten ook volledig is uitgebuit. De ligging op de grens van een uitgesproken stedelijk gebied en een geaccidenteerde parkomgeving met sterke monumen tale waarden bewoog de architecten tot een keuze voor zware gemetselde en van brede vensters voorziene wanden en een klinkerbestrating op de perrons. De glazen kap die uit zes overstekende schalen bestaat rust op gebogen, verlijmde spanten. De constructie is zodanig dat volstaan kan worden met ijle stalen kolommen aan weerszijden als enkele ondersteuning van de transparante dakconstructie. Extra attractief is het dak bij regenval. Over de glazen panelen vloeit het water langs de ruiten om tenslotte als een waterval en praktisch aan de voeten van de reizigers in de langgerekte vijver te storten. Verbakei en Ruys hebben daarom voorzien in een hoge glazen borstwering die het inslaan van de regen voorkomt en het opspattende water buiten het station moet houden. Anders dan de meeste metrostations voeren de trappen aan het einde van het perron niet alleen naar uitgangen in de verschillende windrichtingen maar komen ze op dijkniveau samen op een bordes dat in hout en glas is uitgevoerd. De metrohalte is hiermee een station geworden compleet met de suggesties van wachtkamers en stationsgebouwen. De vernieuwing werkt aanstekelijk. Dat maakt NieuwlandNieuws duidelijk. Dat zegt ook directeur bestuurder Karin van Dreven, met een schuin oog naar een in de hoek gestalde maquette die de nieuwbouw suggereert waarmee binnen afzienbare tijd op het grondgebied tussen de van het station een open, overzichtelijke ruimte. Niet alleen de grote, glazen entreekap draagt daartoe bij maar ook de twee kleinere kappen die zijn aangebracht in de doorgang naar de perrons. Die kappen hebben overigens nog een andere, architectonische functie. De kappen liggen in één lijn en voeren de passagiers als het ware naar de perrons.' Op de Burgemeester Honnerlage Gretelaan wordt de aandacht direct getrokken door de vier ellipsvormige glazen Paviljoens die het station Parkweg markeren. Het eerste en laatste paviljoen vormen hier de in- en uitgangen. Ook in het ontwerp van dit volledig ondergrondse station van architect Hans van Heeswijk - de voormalig stadsadviseur van Amsterdam en huidige vormgevingsadviseur van Rijkswaterstaat - was de vrije toetreding van daglicht uitgangspunt. Om op de perrons voldoende plafondhoogte te behouden is gekozen voor een verhard oppervlak boven de tunnelbuis. Om zoveel mogelijk daglicht te laten toetreden werden naast de twee ingangen nog twee lichtopeningen boven het perron gerealiseerd. Deze lichtopeningen bevinden zich op korte afstand van elkaar. Vanuit de beide entrees is reeds ruim zicht op het perron mogelijk. In dit ontwerp toont Hans van Heeswijk hoever zijn specialisering als ontwerper van bruggen gaat. De golvende en gebogen glazen dakvlakken zijn gevat in een robuuste stalen omlijsting die de indruk wekt als een zelfdragend geheel stevigte te geven aan de paviljoens eronder. De natuurlijke omgeving van het station Troelstralaan vormde de belangrijkste inspiratiebron van de architecten Jos Verbakei en Lukas Ruys. Een bijzondere factor vormt ook de situering van het station aan de voet van de dijk, waardoor het complex technisch oogt als een opengewerkt perspectief van een verder

Musis | 2003 | | pagina 311