NieuwlandNieuws 313 Musis Hugo de Grootstraat, Burgemeester van Haarenlaan en Johan Braakensieckstraat zal worden begonnen. 'Piepschuim is geduldig', zegt ze. Want de maquette geeft alles behalve een definitief uitgangspunt. Wel zal een logisch verband worden gezocht met het bijna voltooide deel tussen het Willem Dreesplein en de Jan van Zutphenstraat. 'Natuurlijk, zegt ze, 'volgen we de markt bij dit alles met argusogen. De ontwikkelingen op de woningmarkt nopen tot flexibiliteit. Het is met zo dat de landelijke en de Schiedamse verhoudingen één op één op elkaar kunnen worden gelegd, maar we zullen het misschien iets kalmer aan moeten doen en het moeten zoeken in een zorgvuldige prijsstelling van de womngen en de hoogst haalbare kwaliteit. Waar je kortgeleden de huizen nog vanaf het papier kon verkopen, zul je nu een langere adem moeten hebben'. Een probleem voor corporaties en projectontwikkelaars wordt ook gevormd door de langere doorlooptijd van de projecten. Tussen planvorming en planuitvoering zit veel meer tijd dan voorheen. Kostbare tijd is dat. Ook in baar geld uitgedrukt. Van Dreven; 'Het is een inmiddels bekend gegeven dat de woningbouw stagneert door de veel complexere regelgeving. Het aantal afgegeven bouwvergunningen is nog steeds hoog, maar het hapert in de uitvoering. Met het oog daarop heeft het ministerie een Taskforce gevormd die grip moet zien te krijgen op die ontwikkeling en procedures vlot moet zien te trekken. De productie blijft achter bij de vraag en vooral bij de wens van de corporaties die een belangrijke taak hebben in vernieuwing en verbetering'. De animo om zaken aan te pakken is groot. In toenemende mate zelfs. Woonplus meet dit af aan cijfers, de wil van bewoners om vernieuwingen te accepteren en de inzet bij deelprojecten.Van Dreven noemt het Schuttersveld als voorbeeld. De renovatie en reconstructie van de woningcomplexen op en rond het vroegere Hermesveld, zijn gebaseerd op afspraken met en inzet van de bewoners. 'Kijk', zegt ze, 'het zijn en blijven galerijflats. Ze kennen ook een zekere doorstroming van bewoners. Daaraan zal weinig veranderen. Ook grondig gerenoveerd zijn het woningen waarin je slechts een deel van je wooncarrière maakt. En daarom is het uniek dat de bewoners zover zijn meegegaan in het ontwikkelen van de renovatie- en reconstructieplannen. Het is voor een groot deel aan hen te danken dat dit complex zo is vormgegeven zoals nu is gebeurd'. In grote lijnen lijkt aan de woningen aan het Schutterveld uiterhjk weinig veranderd. Ze zijn opgeknapt, dat is duidelijk. Het schilderwerk is in de felle kleuren rood, groen en blauw uitgevoerd. Maar opvallender is dat de woningen nu één afgesloten complex vormen met de binnentuinen achter lage muren en een fraai trahehek, die de woningen iets residentieels geven. Het is een keuze, maar belangrijker de keuze van de bewoners zelf.

Musis | 2003 | | pagina 313