NieuwlandNieuws Musis 314 Tevreden is Woonplus over de samenwerkingsovereenkomst voor het gebied rondom de Troelstralaan tussen de gemeente en de corporatie. Er zit op die manier schot in de ontwikkelingen. Nieuwland kent nog uitgesproken zwakke plekken. Die aanpakken is belangrijk voor de herontwikkeling van het gehele woongebied. Indertijd was Nieuwland een 'visitekaartje voor Schiedam, een stadsdeel ook, waarvoor nieuwe bewoners letterlijk in de rij stonden. Woonplus gebruikt voor Nieuwland graag de metafoor van de lappendeken. Zo is de wijk ook tot stand gebracht. De verschillende onderdelen hebben een eigen signatuur en daarmee ook een zekere identiteit. Bindend element is altijd geweest dat Nieuwland betrekkelijk dicht bij het centrum van de stad ligt, waardoor de nieuwbouw aan aantrekkelijkheid won. Een andere opvallende karakteristiek is de ruimte tussen de verschillende onderdelen. Ook direct na de Tweede Wereldoorlog, op het moment dat Koningin Wilhelmina in haar troonrede van 1948 opriep tot de wederopbouw, koos Schiedam voor het tuindorp als uitgangspunt bij nieuwbouw. Die gedachte werd alleen los gelaten in de ontwikkeling van de 'hongerput' het stadsdeel tussen Troelstralaan en Schaepmansingel. Hier kozen stedenbouwkundige Hórvath en architect Groosman voor een dichter bebouwde stedelijke opzet. Groosman zag de nieuwe stad als een apart staand sociaal complex en voorzag zijn nieuwbouw dan ook van winkels, buurtvoorzieningen en een schakering van kleinere woningen en huizen voor de hoger ontwikkelde arbeiders en een nog ruimer type dat hij zelf omschreef als 'woningen voor bijvoorbeeld onderwijzers die aan huis iets als een werkkamer nodig hebben'. In de woningtoewijzing volgde de gemeente de gedachte van Groosman. Hoewel Schiedam schamperde dat 'wie in Nieuwland ging wonen, geen geld meer overhield voor een stukje vlees op tafel - vandaar de bijnaam 'de hongerput', waren het jonge, beter verdienende arbeiders, hoger opgeleiden en - inderdaad - onderwijzers die in die nieuwe buurt terecht kwamen. De opzet van Groosman die 'zijn' woonwijk bekroond zag met de Opstandingskerk van de hand van Van den Broek en (vooral) Bakema, werd elders in Nieuwland niet doorgezet. Gekozen werd voor een meer gestandaardiseerd woningtype dat door heel Nederland in grote hoeveelheden werd neergezet. Het zijn de bekende dozen met de berging in de dorpel, die van Maastricht tot Leeuwarden worden aangetroffen en aan straten liggen die vrijwel zonder uitzondering de namen dragen van Nederlandse staatsheden en sociale voorvechters uit de negentiende, begin twintigste eeuw. De bereidheid om deze woningen voor nieuwere woontypen in te ruilen is langzaamaan gegroeid. Evenals in Groenoord was er aanvankelijk verzet vanuit de bewoners tegen de vernieuwingsplannen van Woonplus, voorheen de Woningstichting Noordvest en daarvoor het Gemeentelijk Woningbedrijf. Het punt is veelal dat corporatie, bewoners en politiek anders denken over de noodzaak tot vegonging en aanpassing. In feite hebben bewoners geen ongelijk waar ze stellen dat hun woningen nog jaren mee zouden kunnen. Het proces van vernieuwing en veijonging is echter noodzakelijk

Musis | 2003 | | pagina 314