Ülil 315 Musis om de wijk vitaal en aantrekkelijk te houden. Fysiek zijn de woningen vaak nog lang niet aan vervanging toe. Maar de fysieke kwaliteit zegt lang niet alles. Dat blijkt wanneer een vrijgekomen woning aan de markt wordt aangeboden en er nauwelijks een nieuwe huurder voor te vinden is. 'Met ingrijpende vernieuwingsplannen kom je aan iemands huis', zegt Karin van Dreven. 'Dat is het pijnlijkste dat er is. De mensen wonen tevreden, hebben vaak binnenshuis geïnvesteerd en het huis goed onderhouden. De wooneis van zittende huurders is afgestemd op de woning die ze hebben. Is deze naar tevredenheid, dan is het des te moeilijker om ze te overtuigen van de zin van de stadsvernieuwing, van renovatie en erger nog het slopen van de woning'. De cijfers geven overigens aan dat het proces van stadsvernieuwing voor wat Nieuwland betreft goed verloopt. Vooraf wordt een schatting gemaakt van de verhuis- bewegingen die de vernieuwingsoperatie in gang zet. De rimpelingen in de vijver zogezegd. Bij het laatste project werd vooraf uitgegaan dat 37% van de bewoners zou terugkeren in de wijk, 37% zich elders in Schiedam zou vestigen en 26% naar buiten Schiedam zou vertrekken. De uitkomsten waren respectievelijk 36%, 37% en 27%. Een probleem in de stadsvernieuwing zou veroorzaakt kunnen worden door Vlaardingen. Deze stad wil de instroom van bewoners van elders beperken. Dit is in strijd met de afspraken binnen de Maaskoepel waarin de corporaties regionaal samenwerken om de grote renovatie- en stadsvernieuwing te kunnen realiseren. Die samenwerking betreft dan onder andere het onderling regelen van huisvesting. Vlaardingen vreest door de instroom van lager gesalarieerden het afvoerputje van de Rijnmond te worden. Karin van Dreven noemt dit weinig realistisch; 'Alle in de Maaskoepel deelnemende partijen kennen immers dezelfde of vergelijkbare problematiek. Als wordt samengewerkt wordt juist voorkomen dat er ergens een afvoerputje ontstaat. Tenzij natuurlijk de vernieuwings processen door dit soort besluiten worden opgehouden. 'Voor de herstructurering van de naoorlogse woningvoorraad is het van essentieel belang dat het front gesloten blijft. Ik moet er niet aan denken wat er zou gebeuren als andere gemeenten net als Vlaardingen de instroom van bewoners van elders aan banden leggen. Wij zullen er in ieder geval alles aan doen om de afspraken in stand te houden. Ook, of juist vanwege het grote Schiedamse belang en de maatschappelijk taak die we als corporatie in groter verband te vervullen hebben'. HVDS

Musis | 2003 | | pagina 315