Ze klagen niet langer dan strikt nodig is. Ze hebben meer te doen. Ze moeten aanpakken. &||§E 1# 317 Musis Foto: Jan van der Ploeg boer. De Turkse winkel aan de overkant heeft al voor de derde keer een nieuwe eigenaar. De sigarenzaak is ook weg. Zo waren er nog een paar. De winkels die er nu zitten zijn allemaal nieuw.' Zo'n sluitingsgolf in één straat kan geen toeval zijn. Gevolg van de economische neergang? Concurrentie van elders? Of zijn de vaste klanten weggetrokken toen Nieuwland wijkbreed op de schop ging? Dat laatste, zegt Kocak zonder aarzelen. Of beter uitgedrukt: door al die sloop en nieuwbouw heeft de middenstand een tijdlang in de verdrukking gezeten. Sommige winkels overleefden, andere niet. 'Wij hebben er zwaar onder geleden. Zonder overdrijven. Ik heb het drie keer meegemaakt dat de straat voor meerdere maanden werd afgesloten. De eerste keer was toen ze begon nen met de bouw van die nieuwe buurt, de Branderspoort. Vervolgens toen de metro werd aangelegd. Weer alles dicht. En begin dit jaar, ik weet met eens meer wat de reden toen was. Wat denk je, hoeveel klanten dat kost? Je bent opeens niet meer bereikbaar. Maar je moet niet denken datje voor het omzetverlies wordt gecompenseerd. Terwijl dat toch heel redelijk zou zijn. Het gaat gewoon zo: op zekere dag komt iemand van de gemeente vertellen dat de straat wordt afgesloten. Dat is alles. Je hebt er niets over te zeggen, je kan er niets tegenin brengen.' 'De euro,' zegt Sebiha. 'Die doet de middenstand ook geen goed. Alles is een stuk duurder geworden. De mensen hebben minder geld te besteden.' En de metro? Heeft die geen nieuwe klanten naar Nieuwland gebracht? Ze lachen. 'Ja, voor wisselgeld,' zegt Sebiha. Wat bedoelt ze, wisselgeld? 'Op het metrostation staat een automaat waar je strippenkaarten kunt kopen. Moetje muntjes voor hebben.' Winkeliers klagen graag. Selami en Sebiha klagen ook, maar niet omdat de zaken niet goed gaan. De zaken gaan wél goed. Dat wil zeggen: beter dan een tijdje terug. Waar ze over klagen, dat is de harteloosheid van het gemeentebestuur. Dat die met wat omzichtiger met zijn middenstand omgaat. Niet iedereen heeft voldoende overlevingskansen. Maar ze klagen niet langer dan strikt nodig is. Ze hebben meer te doen. Ze moeten aanpakken. Tegenslagen? Kan je wel eens hebben met een eigen zaak, hoort er allemaal bij.Vooruit, doorwerken. Heb je het gevoel dat het niet meer gaat? Toch maar doorgaan. Wat wou je anders, met drie kinderen? Van die winkel moet het komen. Enkel en alleen van die winkel. En zelfstandigheid, dat is toch ook wat waard? Daar wil je toch wel voor vechten? Terwijl Kofak (41) helemaal geen middenstandsachtergrond heeft.Van oorsprong is hij storingsmonteur. Hij werkte bij de RDM. Onderzeeboten bouwen. Op die scheepswerf was hij terecht gekomen na de lagere school en een paar jaar technisch onderwijs. Geen slecht leven. Tot de klad kwam in de scheepsbouw en er vijfhonderd, zeshonderd mensen uit moesten. 'Daar hoorde ik ook bij. Ik zat van de ene dag op de andere zonder werk. Een vriend van me wilde helpen, hij wilde per se iets met me samen doen. Hij had besloten dat we een winkel zouden beginnen. Daar zag hij wel toekomst in. Dat werd deze zaak. Na twee jaar stapte hij eruit, hij had ook een uitzendbureau en daar wilde hij meer tijd in steken. Dus bleef ik over als enige eigenaar. Nou, al had ik m'n hele leven zitten denken, ik was nooit op het idee gekomen van een eigen zaak. Het is me gewoon overkomen.' alleen maar beter gaan

Musis | 2003 | | pagina 317