Ankara Nieuwland Het assortiment van de Ankara Market laat zich het best typeren als multicultureel. De diversiteit weerspiegelt de bevolkingssamenstelling van Nieuwland 319 Musis 't Is hem zeker niet slecht bevallen. Hij heeft wel plezier in de omgang met al die verschillende klanten.Voelt ook haarfijn aan wat er wel in zijn winkel thuishoort en wat niet. Het assortiment van de Ankara Market laat zich het best typeren als multicultureel. De diversiteit weerspiegelt de bevolkingssamenstelling van Nieuwland. Tussen de Turkse worstjes, olijven, baklavas en uitheemse haarverf, staan pakken halfvolle melk van Campina, blikjes Heineken, doosjes Cup-a- soup en repen Kitkat. Je kunt er verse bloemkool kopen, flesjes cola, aubergines, zakjes gedroogde kruiden, brood en vlees. Want Selami is gediplomeerd slager. Hij heeft verstand van vlees. Meer dan de meeste andere allochtone winkeliers, zegt hij trots. 'Bijna iedere allochtone winkel verkoopt vlees. Maar als je vlees verkoopt, ben je dan een slager?' Zijn klandizie komt uit de wijde omtrek. Uit Maasluis, Rotterdam, Spijkenisse. En natuurlijk uit alle delen van Schiedam. En dat enkel vanwege de kwaliteit van zijn vlees. 'Mijn klanten hebben iedereen uitgeprobeerd. Maar bij mij blijven ze terugkomen. Het meest gevraagd? Lamsvlees.' allerlei soorten mensen. Al die mensen hebben hun eigen praatjes. Daar moetje mee leren omgaan. Je moet ook geduld hebben als het zakelijk minder goed gaat. Geduld is voor een winkelier een onmisbare eigenschap.' 'En je moet hard willen werken,' vult zijn vrouw aan. 'Dit is zwaar werk. Je bent altijd bezig. Voor vakantie heb je geen tijd. Je kunt de winkel niet zomaar een paar weken dicht doen. Iemand die voor je wil waarnemen? Waar vind je die? Ik zou niet weten wie het tijdelijk van ons zou kunnen overnemen. Nee, je kan niet zomaar weglopen. Je klanten rekenen op je.' De kinderen komen niet in aanmerking om 's zomers een paar weken in te springen. Die hebben hun eigen bezigheden. De oudste dochter, 21, studeert, de zoon (18) is timmerman en de jongste dochter is pas zes. Die zit op de basisschool, 's Avonds helpen de kinderen wel eens de winkel opruimen, maar daar blijft het bij. De twee oudsten hebben ook geen zin in een bestaan als winkelier.Van de jongste weten ze het nog niet. Of ze het erg vinden dat hun kinderen hen niet willen opvolgen? Ze schudden het hoofd. 'Waarom? Als wij te oud zijn om in de winkel te staan, dan scheiden we er toch mee uit? Iets datje kunt beginnen, daar kun je ook mee stoppen.' Ze hebben geen idee hoe andere winkeliers zulke problemen oplossen. Een ondernemer heeft het te druk om zich veel met anderen te bemoeien. Schiedam telt ongeveer tien allochtone Die reputatie van eersteklas slagerij heeft de winkel behoed voor neergang in de magere tijden die achter hen liggen. Toen de Parkweg op slot ging, overleefde de zaak dankzij de vaste vleesklanten. De cateringbedrijven, de restaurants en andere grote afnemers. Inmiddels staan er veel nieuwe huizen in Nieuwland. Dat betekent toch ook nieuwe klanten, nieuwe kansen? Zeker, zegt Kofak. 'Het ergste hebben we achter de rug. Slechter kan het nu niet meer worden. Alleen maar beter.' Voor veel Nieuwlanders vervult de Ankara Market de functie van buurtwinkel. Op deze maandagmorgen lopen gedurig klanten binnen voor kleine boodschappen. De een voor een kilo bloem, de ander voor een pak melk en een pond tomaten. De meeste klanten zijn Hollanders. De eerste Turkse klant is een tot in de puntjes verzorgde man die de kleding draagt van iemand die in zaken is. Hij verzamelt op de groentenafdeling een paar komkommers, een handvol tomaten, wat courgettes en een drietal paprika's. Eendrachtig proppen Selami en de klant alles in een flinterdun wit plastic tasje. Een plat Turks brood wordt dubbelgevouwen en er bovenop gestouwd. Afrekenen, een amicale groet, volgende klant. Een jonge vrouw met een mandje vol boodschappen. Ook al een vaste klant, te oordelen naar het gemak waarmee ze alle artikelen in de schappen weet te vinden. In het Turks begint ze op gemoedelijke toon een gesprek met de winkelier. 'Iedereen kan een zaak beginnen, geen probleem,' herneemt Selami, zodra de vrouw de winkel heeft verlaten.'Maar je moet het ook kunnen. Het is een vak op zich. Je moet kunnen doordouwen. Niet bij jezelf zeggen datje beter kunt stoppen als het even tegenzit. Je moet geduld hebben. Je ontvangt winkels - waarvan naar schatting de helft in Nieuwland is gevestigd maar met geen van die collega's heeft Kofak contact. Zoiets als een organisatie voor allochtone winkeliers bestaat niet. Het is ieder voor zich. Pal tegenover de Ankara Market zit een Turkse winkel met een vergelijkbaar assortiment. De eigenaren zullen niet snel de straat oversteken om een praatje met elkaar te maken. 'Hoe hij aan de overkant het heeft.zegt Kofak schouderophalend. 'Geen idee eigenlijk.' De grote leegstand onder de winkels in het centrum van Schiedam is hem niet ontgaan. De middenstand daar heeft het ook niet makkelijk, constateert hij. Wat de oorzaken ook mogen zijn. Houdt hij zich niet diepgaand mee bezig. Hoewel, erg moeilijk gissen daarnaar is het nou ook weer niet. Honderd meter verderop begint de Branderspoort. In geen enkel winkelpand daar zit enig leven. Ze zijn allemaal leeg. 'De huren zijn te hoog,' denkt de Turkse ondernemer. Hoe hoog is te hoog? 'Ze zeggen duizend euro per maand.' Zelf betaalt hij nog meer. Veertienhonderd. Voor een dubbel pand, weliswaar. Maar ook al bijna niet op te brengen. 'Zoveel lege winkels, dat is niet goed,' zegt Sebiha. 'Zo wordt Schiedam een dode stad.' En ze herhaalt wat haar man al eerder heeft gezegd: Schiedam is een rare stad. 'Veel van onze klanten komen met de auto. Aan de ene kant van de Parkweg is het betaald parkeren, aan de andere kant is het gratis. Dat is toch niet logisch? Dat valt aan niemand uit te leggen.' Net zo min als het willekeurige beleid, waarnaar winkeliers, om het even of ze gevestigd zijn aan de Parkweg of de Broersvest, zich maar te schikken hebben. Een dode stad.Noch Sehiba, noch Selami, houdt zich er diepgaand mee bezig. Overleven is al moeilijk genoeg.

Musis | 2003 | | pagina 319